Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 33-22-45%
- Betvalue
- 2108%
- Spilbar ned til odds
- 2,22
- Rigtig/forkert
2. division, Oprykningsspil
To revanchelystne mandskaber tørner 2. påskedag sammen, når HIK skal til Middelfart. Selvom HIK fik en ordentlig snitter mod Frem, peger værdien igen mod dem. De har oprykningen at spille for, mens Middelfart kun har æren efter deres pointstraf og to nederlag. Kampen spilles på kunst, hvilket er en klar fordel for HIK, der det seneste år kun har spillet på kunst.
Det taler for spillet:
- HIK har vist stabilitet over de seneste sæsoner og indarbejdet en tydelig spillestil
- HIK vandt den stærke pulje 1 sikkert foran de seneste to sæsoners 1. divisionsnedrykkere: AB, Hvidovre og Brønshøj
- HIK har hentet nogle spændende spillere i Hagen til midtbanen fra HamKam, Offenberg til angrebet samt keeper Jakobsen i Avarta
- Kampen spilles på kunstgræs, så Middelfart får ikke fordelen af at spille på et underlag, som HIK ikke er vant til
- Middelfart har ikke noget at spille for efter pointstraffen og bruger derfor foråret som forberedelse til den nye sæson
- Middelfart har tabt deres to første kampe: 5-2 hjemme til Nykøbing og 2-1 ude til Fremad Amager
- Middelfart er uden Lier (back, fast), og Larsen (forsvar, fast) er tvivlsom
Det skal du holde øje med:
- HIK har mistet anfører Schmidt, der er trappet ned samt Marloth (back/kant, fast)
- HIK blev skilt ad af Frem, der vandt 4-0 skærtorsdag
- Middelfart vil formentlig gerne vise, at man skal regne med dem og havde faktisk fin ære af kampen mod Fremad Amager
- Middelfart har hentet nogle spændende profiler i offensivspillerne Salami og Nautrup
Markedet
Bet365 og Unibet/888Sport er åbnet i 2,40, mens Danske Spil og Tipico er i 2,30. Efter analyseoprettelse er Betfair Sportsbook åbnet i 2,45. Det er en fin betaling, da HIK dels er vant til underlaget og dels har mere at spille for.
Der har ikke været markedsbevægelser, og hvis der ikke sker noget inden asian-markedet åbner, kan det nok betale sig at vente hertil, da der typisk er et lidt højere odds at hente. Men der er også risiko for, at oddset faldet, og da HIK vandt ude Marienlyst, faldt oddset cirke 0,3 fra åbningsoddset.
Trupnyt
Middelfart Boldklub
Middelfart har hentet flere spillere i pausen: Adigun Salami til midtbanen, Rune Nautrup til angrebet, Daniel Piet Hansen til de offensive pladser og Peter Kristensen til fløjen.
Mads Lier Christensen (back, fast) har fortsat karantæne, medens Oliver Larsen (forsvar, fast) er tvivlsom, efter han udgik skadet i seneste kamp.
HIK
HIK har i vinterpausen sagt farvel til anfører Michael Schmidt Hansen (midt, fast), der har valgt at trappe ned samt Nicklas Marloth (back/kant, fast), der er skiftet til Roskilde. Til gengæld har man hentet Kristoffer Hagen i HamKam som erstatning for Schmidt, ligesom HIK har hentet topscorer Christian Offenberg og keeper Martin Jakobsen i Avarta.
HIK skulle igen have topscorer Nick Christensen med. Han blev skadet op til forårspremieren.
Kilder: klubbernes hjemmesider, Fyens Stiftstidende, egne betragtninger
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar