Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Hjemmebane vejer tungt i finsk tennisturnering
- Chance (1-2)
- 45-55%
- Betvalue
- 3112,5%
- Spilbar ned til odds
- 2,22
- Rigtig/forkert
Micke Kontinen er lillebror til Henri Kontinen, som oprindeligt blev spået en ret stor karriere, men han har været igennem et hav af skadespauser og ser nu ud til udelukkende at have fysik til at spille double. Lillebror derimod er godt på vej til at klatre ind i finere selskab, og holder han fast i niveauet fra challengere i Tampere, så kan han sagtens tage springet fra futures- til challengerniveau. I Tampere slog han Linzer (355) og Hugues-Herbert (210), før han tabte til Zopp (228, men lå 71 sidste år) med 7-5 i tredje i en kamp, som han burde have vundet.
Han har stort set kun tabt til ret prøvede challenger-spillere i år, og I denne turnering har han gjort virkelig kort process mod finske Tuomi og russiske Vasilenko. Særligt sejren over russeren på 62 62 i anden runde ser fin ud – også særligt i det lys, at Vasilenko for et år siden slog Kontinen i same turnering. Det bevidner, at Kontinen befinder sig i rigtig god form for tiden, og jeg ser ham egentlig som turneringens klare outsider.
Chazal ligger noget bedre til på verdensranglisten end Kontinen, men grundlæggende er det ikke bedre spillere, han slår, og jeg tvivler stærkt på, at topniveauet hos franskmanden overgår Kontinens. Han tabte til Martin Pedersen i København sidste uge, og generelt er det ikke sådan, at han blæser sine modstandere over. I denne turnering startede han med en sejr på 76 76 over Paukku, selv om han var nede 4-0 i første sæt af den kamp. I anden runde slog han finske Kivijarvi, som ikke har ranglistepoint før turneringsstart, med 64 61. Chazal er helt sikkert en ok spiller, men jeg tvivler som sagt på, at han har et højere niveau end Kontinen, og som jeg ser denne kamp, så kan det meget vel være Kontinen, der via sit topniveau skal afgøre, hvem der vinder den.
Som en lille krølle på historien skal det nævnes, at de to mødtes i double i første runde, hvor Kontinen med Wang slog Chazal, som spillede sammen med Davy Sum, med 61 62. Det skal der ikke nødvendigvis lægges alverden i, men det kan sagtens betyde, at Kontinen bare er virkelig godt spillende pt., og hiver han niveauet fra challengeren i Tampere frem, så står han med gode vinderchancer. Chazals lidt mere stabile præstationer over længere tid + den udmærkede sejr over kompetente Paukku i første runde gør dog, at jeg holder ham som kneben favorit.
Head to head
0-0
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar