Match center
Vundet
Tips & Spilforslag
Michael Llodra - Stefan Koubek: 1
Spiltip af Jonas Mikkelsen
den
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-2)
- 62-38%
- Betvalue
- 1103,5%
- Spilbar ned til odds
- 1,61
- Rigtig/forkert
Betting tip
1 - 1,67 (William Hill)
2 - 2,05 (William Hill)
12-chancevurdering: 62-38%
Michael Llodra - nr. 56 på ranglisten
Llodra er normalt ikke kendt for at være en specielt skarp spiller på det røde underlag, men i denne sæson har han ind imellem vist tænder, selv på ATP niveau. Han er steget godt på ranglisten og er blevet en frygtet spiller, der kombinerer sin store serv godt med en god forhånd, og en forbedret baghånd. Han er på hjemmebane i Frankrig og kommer ind i turneringen med fin form, hvilket jeg er sikker på, at hjemmepublikummet kommer til at kunne opleve.
Der har længe været tvivl til hvorvidt Michael Llodra har kunnet udvikle sit spil. Med det menes at han skulle forbedre sit grundspil og især hans baghånd skulle være mere skarp og stabil. Han har allerede fået en ATP-titel ind under bæltet i denne sæson, da han vandt på indendørs hardcourt i Marseille tidligere på året. Der kunne han virkelig udnytte det hurtige underlag, som den indendørs hardcourt er.
Denne gang er det endnu en turnering på grus, der står på spil. Han nåede i sidste uge anden runde nede i Rom, og vandt samlet tre kampe dernede. Han kommer ind i turneringen med fin form og gode chancer på hjemmebanen i Bordeaux. Han har forbedret sig i den indeværende sæson og det har allerede givet udslag på hans ranglisteplacering, men der er mere at hente med en god sæson.
Stefan Koubek - nr. 118 på ranglisten
Koubek er havnet uden for top 100 på nuværende tidspunkt, på trods af en ganske udmærket sæson i år. Han gjorde rigtig god figur ved Australian Open og har i det hele taget været solid på de hårde underlag. Han er ved at være oppe i årene og fra nu af går det formentligt bare ned af bakke, selvom han spiller med utroligt stor rutine. Han har spillet to turneringer på gruset i denne sæson, uden at have imponeret ret meget.
Der bliver spillet rigtigt meget på rutinen fra østrigerens side, når han er ude og spille challenger turneringer. Motivationen er ikke længere hvad den har været, men stadig er han en rigtig svær spiller at slå, da han har et meget højt bundniveau og er stærk psykisk. Han har et hurtigt og præcist grundspil, som samtidig indeholder en del power. Det har gjort, at han har været rigtig god på de hårde underlag, mens han må være mere usikker på gruset i Bordeaux.
Det er ikke længere en ung og livlig Stefan Koubek vi ser. Han spiller rigtig god tennis i denne sæson, men det jeg har set, så har han ikke længere den store fighter gemt i sig. Han har været solid på de hårde underlag, mens jeg ikke er imponeret med hans spil på gruset. Han får en svær kamp mod publikummet og Llodra, som kommer med en meget stor serv og rigtig god form.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar