Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-2)
- 49-51%
- Betvalue
- 1102%
- Spilbar ned til odds
- 1,96
- Rigtig/forkert
Launceston Challenger (Udendørs hardcourt) - 1. runde
Sidste års semifinalist Jordan Thompson er 2. sedded i turneringen, men møder hård modstand i 1. runde når Matthew Barton står på den anden side af nettet. Formen den seneste tid siger 3 serje i 4 kampe til Barton, og blot en enkelt sejr til Thompson i de seneste 4, men formen er mere nuanceret end som så.
Thompson er nemlig startet året rigtig fint, med en semifinale i Noumea, en førsterunde sejr i Sydney over Klizan (der var skadet og trak sig i 2. sæt) og efterfølgende et nederlag til Tomic i Sydney, og til Bellucci i 1. runde af Australian Open. Nederlagene var forventede mod så gode spillere, og bør ikke ødelægge motivationen og selvtilliden, når han nu er tilbage i Launceston for at forsvare sin semifinale.
Det korte af det lange er, at den højest placerede spiller på ranglisten (over 100 pladsers forskel), som er seeded 2'er i turneringen, som har gode meritter her fra sidste år og som er i ganske udmærket form, selvfølgelig skal være favorit i denne kamp.
Det taler for spillet:
- Thompson har allerede vist at han gerne vil, og godt kan, spille fornuftigt her i Tazmanien, med sin semifinale sidste år.
- Thompson er placeret som nr. 143 på ranglisten, mens Barton er nr. 266.
- Thompson er startet fornuftigt ud denne sæson, med en semifinale i Noumea, og selvom han har tabt sine 2 seneste kampe i straight sets, er det ikke nogen skam når modstanderne hedder Tomic og Bellucci.
- Thompson er seeded 2'er i turneringen, mens Barton er useeded.
- Barton har det generelt svært når han møder spillere omkring Thompsons rangering, hvor han er 5-15 i karrieren (Modstanderrang 103-180).
- Thompson nyder til gengæld generelt at spille mod modstandere med Bartons rang, hvor han indenfor det seneste år er 11-4 (19-14 i karrieren)(Modstanderrang 204-300).
Det skal du være opmærksom på:
- Barton har også fine meritter her i Launceston, hvor han gik i kvartfinalen sidste år, og han gør det generelt godt i Australien.
- Barton er kommet fint fra start i år, med et run i Auckland, hvor han bl.a. slog Kudla i kvalen og Steve Johnson i 1. runde, inden han løb ind i en stærk David Ferrer.
- H2H er spillerne meget lige. De har spillet 2 kampe i 2014 på grus, som er endt med en sejr til hver.
- At Barton er gjort til favorit, virker så mærkeligt at der kan spekuleres i, om der er en skade til Thompson, men det har jeg ikke kunnet finde info om at der skulle være.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar