18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Vundet
Tips & Spilforslag

Matt Kuchar - Bubba Watson: 1

1.80SportingBet
Spiltip af The Darkhorse den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance (1-X-2)
57-5-38%
Betvalue
1102.6%
Spilbar ned til odds
1.75
Rigtig/forkert
Læs SportingBet-anmeldelse
Betting tip

To spillere fra verdens top 10 er sat op imod hinanden her. Det er to meget forskellige spillere og jeg vælger at gå med Kuchar som er kendt som mr. Stabil.

Argumenter for spillet:

  • Kuchar er kendt som en af de mest stabile spillere og i år fører han listen over flest top 10 placeringer. Han har 10 top 10-placeringe og 15 top 25 placeringer i 20 events. Bubba er dog ikke tabt bag en vogn og han har 7 top 10 placeringer og 9 top 25 placeringer i 17 events.
  • Kuchar kommer i rimelig solid form med 5 top 15-placeringer i de sidste 7 events, mens Bubba blot har en top 15-placering i sine sidste syv events.
  • Bubba startende sæsonen ret vanvittigt med 2 førstepladser og 2 andenpladser i de første 5 slagspilsturneringer han deltog ved. Han er inde i et kraftigt formdyk, men sættes altså stadig op mod verdensklassefolk som Kuchar, formentlig på baggrund af hans præstationer tidligere på året.
  • Det fungerer ikke for Bubba for tiden og han virker ikke i balance med sig selv. Ved The Open måtte han ud og undskylde fordi han gik og skældte ud på kamerafolk og andre. Nu har han så igen måtte undskylde fordi han ved PGA Championsihp også gik og banede og svovlede og reagere overfor officials.
  • Sidst de spillede her var i 2010 - her vandt Matt Kuchar turneringen, mens Bubba blev nr. 31. De spillede her dog også i 2008, hvor Kuchar missede cuttet og Bubba blev nr. 12.
  • Banen er langt, men banedesignet gør alligevel, at banen ikke er forbeholdt de langslående, tværtimod. Bubba's største force er netop hans lange driver, mens Kuchar styrker er det kort spil med putteren, chips ins og sand saves. Se evt. min anden analyse på Jason Day som vinder for mere om banedesignet.
  • Banen er fyldt med bunkers. Bubba er blandt de ringere spillere til at redde par når man har været i bunkeren, mens Kuchar er blandt de bedste i den disciplin.

Argumenter imod spillet:

  • Bubba har en uhyrlig længde med sin driver og vælger greenkeeperne at klippe roughen kort (ikke at jeg har læst at de skulle gøre det), vil Bubba alligevel kunne kapitalisere af sin lange drives.
  • Kuchar trak sig forud for PGA Championship for to uger siden, men siger selv, at han er 100 % klar og slet ikke mærker noget til rygproblemerne. Ikke desto mindre skal det nævnes.
  • Bubba er en helt uhyggelig udpræget humørspiller. Har han en uge, hvor han formår at spille frit kan han vinde turneringer ud af ingenting. Det er dog meget sjældent han gør det når banen ikke har et layout som "passer hans øje".
  • Bubba har alle slag i sit arsenal. Han kan kurve bolden på alle mulige måder og derfor er det en lille fordel for ham, at banen består af mange treer som han lettere end andre vil kunne kurve bolden rundt om - når han altså er i roughen.
  • Kuchar får også sine udfald, men det er bare sjældent han falder helt igennem. Men alt kan ske når man sætter to spillere fra verdens top 10 op imod hinanden.

Flere tips

Ekspert Sydkorea - Tjekkiet
12 jun 04:00
Betvalue
1105%
1.85Betano
Ekspert Gruppe B - Vinder
12 jun 21:00 7 kommentarer
Betvalue
1103%
1.95Danske Spil
Ekspert Qatar - Præcist antal point i gruppespillet
12 jun 21:00 1 kommentar
Betvalue
2108%
3.60Bet365
Ekspert Gruppe D - Top 2
13 jun 03:00 6 kommentarer
Betvalue
1105%
1.50Danske Spil
Ekspert USA - Paraguay
13 jun 03:00
Betvalue
2106%
1.78Bet365
Ekspert Qatar - Schweiz
13 jun 21:00
Betvalue
2109%
1.77Betano
Ekspert Vinder gruppe F
15 jun 22:00 1 kommentar
Betvalue
1102%
1.80Danske Spil
Ekspert Tunesien ryger ud i gruppespillet
15 jun 04:00
Betvalue
1104%
1.66Bet365
Ekspert Irak - Præcist antal point i gruppespillet
16 jun 21:00
Betvalue
1105%
2.40Danske Spil
Ekspert Spiller starter 1. kamp
18 jun 22:00
Betvalue
2106%
1.33Bet365
Ekspert Englands topscorer
18 jun 22:00
Betvalue
1105%
1.50Danske Spil
Ekspert Panama - Præcist antal point i gruppespillet
18 jun 01:00 4 kommentarer
Betvalue
1105%
3.50Bet365
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.