Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-2)
- 24-76%
- Betvalue
- 2108%
- Spilbar ned til odds
- 4,17
- Rigtig/forkert
Hesten Master Of The Hall stiller til start kl. 15:10 (UK Tid) i Sandown. Hesten bliver i dag redet af rytteren Barry Geraghty. Dagens løb er et klasse 2 chase løb, for heste i alderen 5 +. Der stiller 10 heste til start og Master Of The Hall er blandt favoritterne.
Hesten har udvist stor styrke i chase løbene de sidste par sæsoner. Der er i denne periode blev til 3 sejre ud af 4 mulige og 2 af dem, var endda mod heste der på papiret er bedre end modstanderne i dette løb (Klasse 1). Master Of The Hall har udviklet sig som en solid springer, der både kan præstere over hurdles og hegn. Det har været en stor fordel, da hestens hoppe teknik er alt afgørende i dagens diciplin. Et kort hop, kan vælte rytteren af hesten og dermed diskvalificere dem. Det har Master Of The Hall kun præsteret én gang i 11 løb, så risikoen er derfor minimal.
Dagens distance på 3 miles og 110 yards, er optimal for hesten. Hans 6 tidligere løb, var alle på denne længde og 3 sejre vidner, dermed om Master Of The Halls stabilitet.
Banen i Sandown, forventes at være soft- Dette gør underlaget en smule tungt. Det burde ikke være en forhindring for denne 8 år gamle gelding, der historisk præstere bedst på et forholdsvis blødt underlag.
Master Of The Hall rider fra et mark på 150. Han er dermed 6lb højere end, det foregående løb men han har stadig kvalitet til overkomme denne vægt.
Den største konkurrent er formentlig Hold On Julio. Han har vundet hans 5 seneste løb. 3 af dem er dog fra 2007 og med kun 2 løb i 2011, er han form mæssigt, nok et niveau under Master Of The Hall. Hold On Julio har ikke tidligere deltaget i et løb, af denne kaliber, så det svært at være optimistisk omkring hans muligheder, samt at han er 13lb højere end hans foregående løb.
Hesten.
Master Of The Hall er en 8 år gammel gelding. Hesten er i den rette stald, når det kommer til at træne op til chase løbene. Træner Nicky Henderson har ansvaret for Master Of The Hall og med hans evner til at få det bedste ud af hans heste, er der god grund til at have forventninger om en plads blandt de forreste. Henderson har i denne sæson vundet 31 % af de chase løb, hans heste har deltaget i og med hestens regulære jockey ombord, har de sikret sig det bedste udgangspunkt muligt, forud for dagens løb.
KORT ANALYSE.
INFO : DET ER IKKE MULIGT AT SPILLE PÅ HESTEVÆDDELØB HOS LADBROKES. MAN KAN DOG STADIG BENYTTE VICTORCHANDLER, DER UDBYDER SAMME ODDS, SOM LADBROKES (4,50)
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar