18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tabt
Tips & Spilforslag

Mark Cavendish - Thor Hushovd: 2

2.70Bwin
Spiltip af steneren den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance (1-2)
59-41%
Betvalue
3110.7%
Spilbar ned til odds
2.44
Rigtig/forkert
Læs Bwin-anmeldelse
Betting tip

Jeg mener helt klart at denne duel er mere lige end hvad oddset eller tyder på og derfor kaster jeg mine penge hen mod Thor Hushovd.

Skal måske lige have med at spillet går på at, Thor Hushovd skal hente flere ”grønne” point end Mark Cavendish

Thor Hushovd – En alsidig supersprinter

Thor Hushovd er favorit til at gentage sidste års sejr i pointkonkurrencen. Men han har været plaget af skader op til Touren, og det bliver en kamp for ham at nå frem i topform.

Thor Hushovd må have slikket sig om munden da han så dette års Tour-rute. Sjældent har en etapeprofilerne passet bedre til hans kvaliteter. Thor Hushovd er hurtig, men i de flade massespurter har han de seneste år måttet se sig overspurtet af flere af konkurrenterne. Til gengæld er han rigtig god når opløbet er stigende og gerne med lidt mere end et par procenter. Et sådan opløb byder 2. etape på

Taget for Feltet.

Som de skriver synes jeg der er flere etaper som passer Thor Hushovd rigtig godt og der vil han modsat flere sprintere hente gode point til den grønne trøje.

Faktisk også sådan han vandt den sidste år, han vandt kun 1 etape modsat Mark Cavendish som vandt hele 6 etaper.

Men pga. han tit går ud på de hårde etaper og henter point, ja så har det nogen gange været nok til at vinde den grønne trøje.

Thor Hushovd har været skadet op til dette TDF, hvilket trækker lidt ned i dette spil, men ok Mark Cavendish ser heller ikke ud til at være i super form.

Han brækkede kravebenet i starten af Maj, hvilket kostede ham en del uger, men ok han har haft et par uger og måneder til at komme sig i.

 

Mark Cavendish – Gavflab og supersprinter

I år vil han gå efter den grønne trøje.

Denne sæson har handlet om meget andet end det sportslige for Mark Cavendish. Den britiske sprinter har været i åben infight med holdkammeraten Andre Greipel i løbet af foråret. Den tyske rytter var ikke tilfreds med, at han ikke var til start i Milano-Sanremo, når Mark Cavendish åbenlyst ikke var i form til at køre med om sejren. Det fik briten til at se rødt, og proklamerede til pressen, at han selv i dårlig form altid vil være bedre end hans tyske holdkammerat, og at Andre Greipel aldrig kom til at køre et løb, hvor han var til start.

Taget fra feltet.

Altså ikke skide godt gået af Cavendish, sku for ringe at gå ud og sige sådan noget om en makker.

Måske det har været inde i billedet, på hvorfor Cavendish ikke har vundet flere løb end han har i år.

Sportsligt har denne sæson langt fra forløbet som sidste sæson gav løfter om. Mark Cavendish har haft svært ved at finde formen, og har oven i købet været og undskylde overfor Andre Greipel med en forklaring om, at han følte sig presset på grund af dårlig form

Altså langt fra den bedste optakt for Cavendish, der virkelig skal rykke hvis han skal op på de 6 sejre fra sidste år.

 

 

Der er dog ingen tvivl om at Cavendish er hurtigere end Thor Hushovd og vil formentlig vinde flere etaper.

Men som vi så sidste år er det ikke altid nok og med den rute der er i år, mener jeg helt klart at oddset er alt for højt på den store nordmand

Velkomstbonus
Bwin
Omsætningskrav
0x
Min. Odds
0.00
Min. Bonus
100 kr
Anmeldelse
Back up-spil op til 1000 kr.
Omsætningskrav: Bonus fungerer som et refunderingstilbud, hvilket betyder, at hvis du fx placerer et væddemål på 1.000 kroner og taber, så vil du modtage 1.000 kroner som et freebet uden omsætningskrav.
Yderligere vilkår

Dette tilbud gælder kun for nye kunder. Registreringsbonus kampagnen kører fra kl. 0:00 (CET) d. 24.03.2025 til 23:59 (CET) d. 31.12.2026

Regler og vilkår:  Vi henviser til Bwin hjemmeside for samtlige gældende vilkår og betingelser for denne bonus.

Flere tips

Ekspert FC Nordsjælland - OB
9 oct 19:00
Betvalue
2106%
1.77Unibet
Ekspert Empoli-Palermo
10 oct 15:00
Betvalue
2106%
1.91Betano
Ekspert Genoa - Fiorentina
10 oct 15:00
Betvalue
1104%
1.80Bet365
Bruger Massachusetts Minutemen - Miami Redhawks
10 oct 20:00
Betvalue
2110%
2.05Bet365
Bruger Oregon Ducks - UCLA Bruins
10 oct 21:30
Betvalue
3115%
1.86Bet365
Ekspert Como - Roma
11 oct 12:30
Betvalue
2107%
1.85Betano
Ekspert Brøndby IF - Lyngby
11 oct 16:00
Betvalue
1104%
1.80Betano
Ekspert Atalanta - Venezia
12 oct 18:30
Betvalue
1105%
1.65Betano
Ekspert Slutter sidst
30 may 16:00
Betvalue
2106%
2.00Danske Spil
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.