18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tabt
Tips & Spilforslag

Mark Cavendish - John Degenkolb: 2

3,00SportingBet

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Tour of Qatar 2013, 1. etape.

Vinden kan blive en faktor på 1. etape (den synes at være slemmest på 1. og 2. etape, men ret mild resten af ugen), og derfor forsøger jeg dette spil på John Degenkolb.

Degenkolb er glimrende i vinden, Cavendish er måske en anelse ringere. Degenkolb plejer at sprinte/placere sig forrest selv i mindre grupper, når sejren er væk. Det taler for dette spil.

Imod taler at vinden kan blive en fuser, og naturligvis at Cavendish kører for et af de vind-stærke hold, Omega Pharma-Quick Step, der plejer at være iscenesætterne i vinden.
Chance (1-2)
64-36%
Betvalue
2108%
Spilbar ned til odds
2,78
Rigtig/forkert
Læs SportingBet-anmeldelse
Betting tip

Dette spil baserer sig primært på vinden i Qatar.

I en spurt bør Mark Cavendish være klart hurtigere end Degenkolb – også selv om denne vandt fem etaper under Vueltaen sidste år. Samtidigt viser Cavendish ret god form, og han ligner en rytter, der kommer til at være i superform under Milano-San Remo.

Men søndagens (og mandagens) etape ligner umiddelbart lige nu, dem der bliver mest ramt af vinden. Det kan betyde splittelser. Cavendish er ikke den rytter, han var for tre-fire år tilbage – han kan godt sidde med langt fremme i disse splittelser. Men han er stadig en af de ryttere, der ofte bliver sat, når disse kommer.

Det taler naturligvis imod, at han i år kører for et af de absolut stærkeste hold i vinden. Et af de hold, der normalt vil diktere disse sidevindskørsler. Men jeg synes odds 3 er lidt for højt på John Degenkolb, der måske ikke er lige så stærk som Tom Veelers i vinden, men som stadig er ganske kompetent.

Kommer de begge i frontgruppen og skal sprinte om sejren, så er oddsene ganske korrekt sat – men i vinden føler jeg, at Degenkolb har en større chance, fordi han 1) virker en anelse stærkere i vinden og 2) virker til at ville sprinte i mindre grupper, selvom han er sat tilbage – modsat Cavendish.

Jeg synes Degenkolb skal have lidt bedre chancer her, men naturligvis er der taget højde for at vinden ikke kommer til at spille en rolle som forventet. Herudover er der også tænkt på at Cavendish kører for Omega Pharma-Quick Step. 

Fremtidige tips

Ekspert Brentford - Leeds
14 dec 17:30
Betvalue
2106%
1,83Bet365
Ekspert Genoa - Inter
14 dec 18:00
Betvalue
1103%
1,55Betano
Ekspert Dallas Cowboys - Minnesota Vikings
15 dec 02:20
Betvalue
2106%
1,91Bet365
Ekspert Manchester United - Bournemouth
15 dec 21:00
Betvalue
2106%
1,90Betano
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4125%
5,00Unibet
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.