Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-2)
- 62-38%
- Betvalue
- 3111,6%
- Spilbar ned til odds
- 1,61
- Rigtig/forkert
World Cuppens førende Maria Riesch er den absolut bedste løber i feltet sammen med Lindsey Vonn lige pt. Riesch er modsat Vonn utrolig alsidig og kan faktisk vinde i alle disciplinerne, mens Vonn er udpræget fartløber. Goergl - den anden halvdel af dette match-up - er, ligesom Vonn, fartløber. Hun er bedst i super-g og styrtløb, men har været god i storslalom i denne sæson også.
Goergl toppede for et par uger siden til VM, men det lader til at hun er på vej lidt ned i form. Hun så ikke helt skarp ud i Åre og Tarivisio som ved VM, og der skal altså meget til at slå Riesch. Goergl er nummer fire i storslalomworld-cuppen, og altså to placeringer bedre end Riesch. Goergl blev desuden blot nummer 10 ved VM i denne disciplin, hvor hun altså var helt på toppen. Hendes mange points fik hun i starten af sæsonen.
Maria Riesch fører den samlede worldcup, er nummer 2 i styrtløb, nummer 3 i slalom, nummer 2 i super-g, nummer 3 i kombineret, nummer 6 i storslalom. Fik jeg sagt hun er en allrounder? :-) Hun er dybt imponerende og ligger lunt i svinget til at tage den samlede World Cup. Dette vil dog formentlig kræve en sejr eller to mere i de 9 sidste løb, og en af disse kan komme i morgen. Hun er kommet sig over sygdommen hun bar ved VM, og i de 8 løb efter VM er hendes dårligste placering en 6. plads.
Riesch skal være pænt favorit her, og der bør ikke være nogen tvivl. Jeg tvivler til gengæld på Goergl i denne disciplin, hvor Riesch synes noget stærkere.
Mange bookies med 1,8 og 1,76.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar