Vundet
Tips & Spilforslag
Marcel Granollers - Teimuraz Gabashvili: 1
Spiltip af trommes
den
1 kommentar
1 visninger
0
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-2)
- 62-38%
- Betvalue
- 2106,6%
- Spilbar ned til odds
- 1,61
- Rigtig/forkert
Betting tip
2009 er ligeledes startet ganske udmærket for Granollers. Han nåede semifinalen i Chennai (besejrede H-T Lee, Andreas Beck og Lukas Dlouhy), før han tabte til den senere vinder, Marin Cilic. I Auckland måtte han kapitulere allerede i første runde, men her var han oppe mod Gulbis, som af mange spås til at få et stort 2009.
Det største problem ved Granollers er, at han måske endnu ikke helt har fundet sine ben på touren. Der kommer af og til nogle sære udfald, hvor hans serv ikke fungerer som den skal, og da han stadig mangler en smule i returneringerne, så kan spanieren afgjort rystes.
Spørgsmålet er blot, om russiske Gabashvili er manden, der kan gøre det? Gabashvili er som Granollers midt i tyverne, men han har en noget mere flagrende og chancebetonet stil end spanieren. Resultaterne i år har været middelgode, men der skal heller ikke meget til at forbedre Karanusic´s statistik på udendørs hardcourt fra 2008, hvor han blot vandt 2 af 8 kampe (mod navne som Carlos Gomes Diaz og David Guez). Gabashvili lader ikke til at prioritere dette underlag særlig højt, og de seks nederlag var da heller ikke til skræmmende modstandere.
I 2009 er Gabashvilis hidtil bedste resultat en sejr i tre sæt over sydafrikanske Kevin Anderson. Den kom i kvalen til Brisbane-turneringen, hvor russeren efter at have kvalificeret sig tabte i første runde til stærke Mathieu. Derefter fulgte et klart nederlag til Malisse, som synes stærk i år, men Gabashvili har i hvert fald ikke overrasket positivt endnu. Og der er ikke ret meget, som indikerer, at hans kompromisløse stil er nok til at få en sejr over Granollers. Russeren har endvidere nogle flere kilo at slæbe rundt på end spanieren (hhv 84 og 76, hvis man skal tro ATPs hjemmeside), og det kan blive et problem for ham i den stærke varme.
Faren er, at Gabashvili pludselig får gang i sin førsteserv, for så kan han skabe problemer for Granollers, men som udgangspunkt vurderer jeg spanieren til at være favorit, og 1,72 er et fint odds.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar