Vundet
Tips & Spilforslag
Manchester United - West Bromwich Albion: Wayne Rooney scorer
Spiltip af Juniorbetter
den
7 kommentarer
1 visninger
0
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Hvad tæller for spillet?
Djævlene fra Manchester er begyndt at spille formidabelt angrebsspil, og chancerne falder på stribe. Forrige kamp mod Blackburn var et sandt festfyrværkeri af skud mod mål, og Wonder Wayne scorede en perle til slutresultatet 0-2. Dette mål var det tredje i streg for mestrene, idet han også scorede mod Bolton og AAB. Samtidigt har han scoret fire mål i de netop overståede kvalifikationskampe for England, og det ser ud til, at han for alvor har fået selvtilliden tilbage i det lille felt. Englands træner Fabio Capello har efter sigende trænet hårdt på at få Englands absolutte angrebsstjerne til at slappe mere af, når chancen byder sig, og at bruge kræfterne mere optimalt. Det ser ud til at være lykkedes, og Wayne Rooney har altså nu scoret 7 mål i 5 kampe i streg for klub- og landshold. Han har det med at score i stimer, så forvent en uhyggelig stærkt spillende Wazza i denne kamp mod West Bromwich, der kan risikere at løbe ind i en ordentlig øretæve på Old Trafford.
Endelig bør det pointeres, at Uniteds helt store målhelt sidste år, Cristiano Ronaldo, endnu ikke er i topform, så alle målene kommer ikke fra ham for tiden.
Hvad tæller imod spillet?
Da det er forventeligt, at United hurtigt kommer foran og holder føringen, er der sandsynlighed for, at Rooney ikke får så meget spilletid. Årsagen hertil er todelt: Enten starter han ikke inde til fordel for Tévez, der kun spillede én kamp for Argentina, idet han fik gult kort og var suspenderet til den følgende, eller også bliver han skiftet ud forholdsvist tidligt til fordel for fx det afrikanske stjerneskud Manucho, der så småt skal til at spilles ind på Uniteds hold. En kamp som denne er en oplagt mulighed. Berbatov starter næsten med garanti inde, idet Sir Alex Ferguson gerne ser ham spillet ind på holdet så hurtigt som muligt, så valget kommer initialt til at stå mellem Tévez og Rooney.
En Wayne Rooney i topform er dårlig nyt for modstanderne, og med den selvtillid, han har tanket på det seneste, er der virkelig gode muligheder for mål. Godt nok spiller han næppe hele kampen, men det er sandsynligvis heller ikke nødvendigt, når man tænker over antallet af chancer, Manchester United er begyndt at skabe. Mængden af spilminutter betyder dog, at sandsynligheden, der nemt kunne være 50 %, er blevet sat til 45 %.
Det gode odds bør også ses i sammenligning med, at tidens relativt målsvage Ronaldo kun giver 1,66 igen hos William Hill, og Berbatov, der kun har to mål for United, giver 2,20 igen!
Rooney i år for Manchester United: 9 kampe og 3 mål
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar