18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tips & Spilforslag

Lyon - Saint-Etienne: (AH: 0,0) 2

4,05Betway
Spiltip af Jens Bøye den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Sølvinderen mod nr 17. Jep, men det var sidste sæson. I denne sæson er det Lyon der ligger fjerdesidst - mens Saint-Étienne indtager rækkens førsteplads efter en stribe flotte sejre.

Og når Lyon så må undvære 3-4 stamspillere (herunder forsvarsstyrmand Cris og sidste sæsons topscorer Lisandro), mens S-E kan stille i stærkeste (inklusive gode sommerindkøb og ligatopsorer Payet; 6 mål i 6 kampe), så begynder det altså at lugte af et godt resultat for lillebror i dette lokalderby i Rhône-Alpes-regionen.

For mig at se har S-E lige nu et mere afbalanceret og bedre mandskab end Lyon, mere solidítet i forsvaret, mere tyngde på midtbanen og farligere fremme (man skal dog ikke se bort fra at Lyon har keeper Lloris der KAN være en uigennemtrængelig mur, og folk som Gourcuff og Bastos der KAN afgøre en kamp på egen hånd).

S-E har en midtuge-pokalkamp i benene, men den blev vundet nemt, og i øvrigt blev det halve førstehold sparet. Lyon stod over i pokalen, men har en CL-kamp i næste midtuge - det kan ligge i baghovederne.

Det skal dog med at Lyon ikke har tabt på eget græs i denne sæson (dog afgivet point 2 gange), og i øvrigt har S-E ikke vundet i Lyon siden 1993 (det er dog blevet 1-1 de sidste to gange).

Der er mere (men det er marginalt) værdi i det rene 2tal (5,75 hos Betway), men jeg snupper det mindre satsede asian-2tal der giver odds 1 ved uafgjort. Rent kryds giver også fin værdi, X2 lidt mindre.
Chance (1-X-2) inklusiv handicap
48-32-20%
Betvalue
3113%
Spilbar ned til odds
3,40
Rigtig/forkert
Læs Betway-anmeldelse
Betting tip

Klasseforskel?

Det skulle man jo tro - når man taler om sidste sæsons sølvvinder og sidste sæsons nr 17. Men kigger man på dagens hold (tog man de skadede Lyon-folk med, var det en anden sag (Lisandro og Cris fx), men de mangler jo netop...), er det faktisk svært at finde Lyon-spillere der uden problemer kunne gå ind i Saint-Étiennes startopstilling.

Kreatør Gourcuff kunne, og kantspiller Bastos (hvis han er i hopla). Og landsholdskeeper Lloris (men det er et close call - for Janot er også en fremragende målmand). Ellers ser dagens S-E-mandskab faktisk lige så godt ud som - eller bedre ud end - dagens Lyon-hold.

Forsvaret ser noget stærkere ud - mere rutineret, mere stabilt. Midtbanen: Her har Lyon det største potentiale, alene pga Gourcuff (hvis han spiller), men sølvvindernes midtbane er ustabil, hvorimod S-E har fået banket en god trio sammen i Battles, Perrin og Matuidi. Og fremme - her har Lyon simpelthen ikke en mand der er så formstærk som ligatopscorer Payet.

Indbyrdes

Seneste indbyrdes kamp i Lyon blev spillet i marts i år: 1-1. Lyon havde vundet udekampen i oktober med 1-0.

1-1 blev det også i Lyon i 2009. Før det vandt Lyon 6 hjemmesejre i træk, og S-E har ikke sejret i Lyon siden 1993.

Se statistikken for de sidste 10 år.

LYON

Placering i 09/10: Nr 2

Hjemme 12-4-3, 32-17

10/11: Nr 17. 1-2-3 (4-8). Hjemme: 1-2-0 (2-1)

Sidste sæsons sølvvinder har fået en rigtigt skidt sæsonstart i Ligue 1 (og træner Puel siges at sidde på et særdeles varmt sæde). I sæsonpremieren blev det 0-0 hjemme mod Monaco, og det blev fulgt op af et 2-3-nederlag hos oprykkerne fra Caen. Her blev forsvarsgeneral Cris skadet.

Den efterfølgende hjemmekamp var også mod en oprykker, Brest - og så virkede en 1-0-sejr altså ikke synderligt imponerende. Men en sejr var det dog.

Sejre er det til gengæld ikke blevet i de seneste tre runder: 0-2-tab i Lorient, 1-1 hjemme mod Valenciennes (Lyon havde fortjent sejren; spillede godt - især debutanten, angriber Pied; havde fortjent sejren) og i sidste weekend 0-2-tab i Bordeaux. Her spillede hele Lyon-holdet (også indskifter Pied) en virkelig dårlig kamp. Og træner Puel ligner nu en meget truet mand.

I forrige midtuge kom der faktisk en sejr - i CL-gruppespillet: 1-0 hjemme over Schalke. Men det var mod et ringe spillende tysk hold - der i øvrigt fik en mand udvist i første halvleg.

Bag det svingende Lyon-spil ligger nok især skadesproblemer. I forsvaret - hvor man i sommerpausen mistede bomstærke Boumsong - har styrmand Cris været skadet siden anden spillerunde. Man købte så dygtige Diakhaté, men det er klart at han med kun få kampe i bæltet endnu er noget op og ned; at midterforsvaret mangler stabilitet. Især fordi makkeren er Lovren - der virker som om han ikke hører til på dette niveau.

På midtbanen har man fået den knalddygtige kreatør Gourcuff - men han har også været ustabil og desuden døjet med noget skadesværk. Det har sidste sæsons topscorer Lopez også, og ditto med den dygtige kantmand Delgado.

Man har dog stadig dygtige spillere, i fx landsholdskeeper Lloris, venstreback Cissokho og den ustabile, men meget talentfulde kantspiller Bastos. Desuden den sommerindkøbte højrekant Briand.

Lyon spillede ikke pokalrunde i onsdags, men har en CL-kamp på næste onsdag: ude mod israelske Hapoel Tel Aviv.

Trupnyt for Lyon

Trup: Lloris, Vercoutre - Gassama, Réveillère, Lovren, Diakhaté, Cissokho - Toulalan, Källström, Gourcuff, Pjanic, Bastos, Gonalons, Grenier, Pied - Belfodil, Briand, B.Gomis, Lacazette

Mangler: Cris (midterforsvar; starter), Delgado (kant/offensiv midtbane; starter), Ederson (midtbane; reserve), Lisandro (angreb; starter), Makoun (midtbane; starter/indskifter)

Tvivlsom: Gourcuff (kreatør; starter)

Lyon må fortsat undvære styrmand Cris i forsvaret og den teknisk stærke Delgado i offensiven. Hvor Lisandro (har været med fra start i de seneste tre kampe) igen er blevet skadet... På midtbanen mangler Makoun (startede inde mod Bordeaux).

Endelig kan det nævnes at kreatør Gourcuff måtte specialtræne torsdag. Han var også tvivlsom op til Bordeaux-kampen (hvor han så var med, men ydede en bleg indsats).

Bud på opstilling

Bastos - Gomis - Briand

Pjanic/Källström - Toulalan - Gourcuff

Cissokho - Lovren - Diakhaté - Réveillère

Lloris

SAINT-ETIÈNNE

Placering i 09/10: Nr 17

Ude: 5-3-11, 14-29

10/11: nr 1. 4-1-1 (11-6). Ude: 1-1-1 (2-3)

Efter to syttendepladser i træk - dvs med røvetten i vandskorpen - har Saint-Étienne pludselig fået banket et slagkraftigt mandskab sammen; klubben indtager rækkens førsteplads.

Efter et indledende nederlag hos PSG, blev det 3-2 hjemme over Sochaux. Derefter på solid vis 0-0 i Rennes, og så blev det ellers til tre sejre i træk: 3-1 hjemme over Lens, 1-0 ude over Toulouse og 3-0 hjemme over Montpellier (der blev spillet ud af banen).

I onsdagens pokalrunde blev det såmænd også til sejr: 2-0 hjemme over Nice. S-E sparede godt vel det halve førstehold, men kunne alligevel spadsere sejren hjem efter to mål i første halvleg. En kamp der næppe har drænet ret meget energi.

Hvad er der dog sket - hvordan har et bundhold forvandlet sig til en smuk svane? Tjah - nu bør man nok lade være med at læse for meget ind i en relativt kort serie af gode resultater, men en del tyder faktisk på at holdet er blevet mere afbalanceret og temmelig meget bedre hen over sommeren. Pga nogle fornuftige indkøb (i forsvaret Bocanegra og Marchal) og på midtbanen den snu og rutinerede Batlles. Og så fordi nogle unge talenter er trådt i karakter - fx har den 23-årige offensivmand Payet nettet ikke færre end 6 gange (i sidste sæson scorede han 2 mål i 35 kampe...).

Trupnyt for S-E

Trup: Janot, J.Moulin - Monsoreau, Bocanegra, Ebondo, Nery, Marchal, Bayal - L.Perrin, Sako, Payet, Matuidi, Landrin, Guilavogui, Batlles - Bergessio, Saadi, E.Rivière

Mangler: Sanogo (angreb; indskifter), Andreu (højreback; reserve)

S-E har alle idealstartere klar.

Bud på opstilling

Payet - Rivière - Sako

Battles - Perrin - Matuidi

Bocanegra - Monsoreau - Marchal - Ebondo

Janot

Fremtidige tips

Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4125%
5,00Unibet
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 6 kommentarer
Betvalue
5250%
5,00Betano
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.