18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tips & Spilforslag

Lyon - PSV Eindhoven

Infokamp

Spiltip af Jens Bøye den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Læs -anmeldelse
Betting tip

Ottendedelsfinale, returopgør mellem franske Lyon og hollandske PSV.

Første kamp, for 14 dage siden i Holland, endte 0-1. Lyon tog sejren hjem via et frisparksmål af kanonskytten Juninho midt i anden halvleg. Et flot spark – men Gomez så bestemt ikke uskyldig ud i PSV-målet. I øvrigt var scoringen en naturlig følge af det pres, Lyon lagde på hollænderne. Helt klart en fortjent sejr, selv om PSV også viste tænder og bl.a. ramte træværket et par gange og tvang Coupet til klasseredninger. Franskmændene måtte først gå rigtigt i defensiven 10 minutter før tid, da de fik Govou udvist.

Det er værd at bemærke, at Lyon i pausen udskiftede midterforsvarer Cris med offensivmanden Wiltord. Cris havde fået et skrub (det viste sig faktisk, at han havde fået et mindre brud på næsen), men kunne nok godt have spillet videre – men Lyon sad så meget på kampen, at der var plads til en sådan disposition.

Efter triumfen i Eindhoven vendte Lyon hjem til det der lignede en nem hjemmekamp mod skadessvækkede Rennes. Men underhundene spillede en pragtkamp – især nigerianske Utaka, der scorede hattrick – og tævede simpelthen Lyon. 1-4 blev det chokerende resultat...

Med til historien hører, at Lyons klassemålmand Coupet for én sjælden gangs skyld spillede en ringe kamp (han var god i Eindhoven), og at holdet generelt – bortset fra Juninho, der godt kunne være sin indsats bekendt – spillede klart under standard. Måske fordi man havde forventet, at Rennes ville være et nemt offer. I givet fald var det ikke kun spillerne der undervurderede modstanderen, det gjorde træner Houllier også. Han valgte nemlig at spare den stort set uundværlige defensive midtbane-dynamo Diarra. Det skulle han nok ikke have gjort...

I den forgangne weekend rejste Lyon sig igen, med en 3-1-sejr på Korsika over Ajaccio. Et fint resultat på en vanskelig bane – i øvrigt samme sted, hvor Lyon i en pokalkamp i januar kun formåede at spille 0-0 mod Ajaccios andethold – og en fin indsats.

Lyon er 9-3-2 (21-15) på egen bane i den franske liga. Ud over Rennes har solide Lille vundet hér (3-1, i december, hvor Lyon var træt efter et langt efterår).

I efterårets CL-gruppespil var franskmændene suveræne og vandt deres gruppe foran Real Madrid: 5 sejre og 1 uafgjort... Netop Real fik en sæk på 3-0 i Lyon, men klarede dog 1-1 i Madrid. Både Olympiakos og Rosenborg tabte begge opgør mod Lyon. På hjemmebane blev det 2-1 mod både grækerne og nordmændene.

Trupnyt
Trup:
Coupet, Vercoutre - Abidal, Clerc, Cris, Diatta, Müller - Beynié, M.Diarra, Juninho, J.Clément, F.Malouda, Pedretti, Tiago, Ben Arfa - Bettiol, Benzema, Carew, Fred, Wiltord

Skader: Berthod (venstreback - reserve), Caçapa (midterforsvar – fast/marginal), Réveillère (højreback - fast), Monsoreau (venstreback - marginal)
Karantæne: Govou (højrefløj – fast)

Umiddelbart ser Lyons mandefald voldsomt ud, men reelt er det ikke så slemt. De langtidsskadede forsvarere Réveillère og Capaca er fortsat ude, som de har været det længe – men de har gode erstatninger i unge Clerc og rutinerede Müller. Pga sin udvisning i den første kamp må højrefløj Govou også sidde udenfor, men her kan Wiltord tage over, uden at det svækker holdet synderligt.

Centerforward Carew har ikke scoret et mål i umindelige tider, men han var en evig trussel i Eindhoven og skaffede plads til sine medspillere, så mon ikke han igen får tjansen. Joker er så farlige Fred.

Bud på opstilling
-------------Coupet--------------
Clerc – Cris – Müller – Abidal
--------- – Diarra – --------------
-----Tiago ---------Juninho---
-Wiltord --------------Malouda-
------------Carew----------------

PSV lod ikke nederlaget til Lyon gå ud over den hjemlige liga. Med først 2-1 ude over rækkens nr 3, AZ, og senest 4-1 hjemme over sub-topholdet Heerenveen, er PSV nu oppe på 9 vundne ligakampe i træk, og holdet har nu 7 point ned til Feyenoord på andenpladsen.

Ude-statistikken i Holland (ikke særligt relevant, eftersom Lyon er af en anden kaliber end den typiske hollandske modstander...) siger 9-2-2 (24-12).

PSV nåede playoff via en andenplads i pulje E i efterårets gruppespil, 1 point efter Milan. Det blev til 3 hjemmesejre, 1-0 over Schalke og Milan, samt 2-0 over Fenerbahce, hvorimod det på udebane kun blev til ét flot tilkæmpet point via 0-0 i Milano. PSV tabte 3-0 i både Tyrkiet og Tyskland.

Trupnyt
Trup:
Gomes, Reiziger, Alex, Addo, Lamey, Culina, Simons, Cocu (cap), Farfan, Vennegoor of Hesselink, A.Koné, Zoetebir, Vayrynen, Afellay, Beasley, Lucius, De Jong, Aissati

Skader: Ooijer (midterforsvarer – fast)
Ikke-spilleberettiget: Ball (venstreback - reserve)
Tvivlsomme: Vennegoor (a – fast), Reiziger (højreback – fast/marginal), Lamey (venstreback – fast)

PSV må undvære den stærke midterforsvarer Ooijer (erstatningen kunne blive Addo, der er 26 år, men med blot 22 PSV-ligakampe i de sidste 3 sæsoner langt fra er så erfaren som den 31-årige stamspiller Ooijer) og har derudover tvivl om nogle spillere: Reiziger (bliver sandsynligvis klar), Lamey og Vennegoor of Hesselink.
For højreback Reizigers vedkommende går det dog nok. Dels bliver han med stor sandsynlighed klar, dels har man i Lucius en kompetent remplacant (selv om han ifølge Hollands-ekspert Kim Pors er raget uklar med Hiddink og er på vej væk fra PSV).
På venstrekanten er det værre, eftersom den oplagte afløser, den dygtige ex-Rangers-mand Ball, ikke er UEFA-spilleberettiget for PSV (jeg beklager, at jeg indledningsvist gav udtryk for det modsatte). Lameys skade er dog af mindre omfang, og han forventes at være med fra start.
Ligeledes med frontangriber Vennegoor, der døjer med en knæskade. Han ventes at spille fra start - men hér har man på fornemmelsen, at det simpelthen skyldes, at han dårligt kan undværes. 

I den første kamp mod Lyon stillede PSG som ventet med en 4-3-3-formation, men lidt uventet fik australske Culina en offensiv midtbaneplads, mens Koné blev placeret på bænken. Culina røg dog ud relativt hurtigt, og mon ikke Hiddink til denne kamp vælger enten Koné eller Aissati. Hvis Vennegoor ikke bliver klar, kunne Koné i øvrigt ryge helt frem i front.
Jeg vil tro, at 4-3-3-formationen også tages i brug i denne kamp. Det er på udebane, men PSV skal jo indhente et forspring.

Bud på opstilling
-------------------------Gomes------------------------
Reiziger/Lucius – Addo - Alex  - Lamey/Ball
-----------Simons -------------Cocu---------------
---------------------Afellay------------------------
--------Farfán ---------------Koné/Aissati/Culina
------------------Vennegoor/Koné----------------

Note
PSV og Lyon mødtes også i sidste sæsons CL-playoff. Dengang var det i kvartfinalen, og det endte 1-1 i begge opgør (først i Frankrig, derefter i Holland). Hvorefter hollænderne vandt straffesparkskonkurrencen. Lyon havde helt klart fortjent at vinde den første kamp og førte da også indtil 10 minutter før tid, hvor Cocu brød igennem med en freaky 1-2 (han ramte ikke sin medspiller, men en modspiller, og riposten hoppede op i hovedet på Cocu og derfra – helt utilsigtet - lige præcis over to andre Lyon-folk. Vupti, så havde Cocu sat 3 mand af og kunne sparke klatten i mål). I returkampen kom Lyon også foran, men derefter dominerede PSV, og udligningen var denne gang ikke ufortjent. I sidste ende var PSV dog temmelig heldig med at gå videre mod et ret beset bedre hold.

Konklusion
Lyon var bedst i det første opgør og trak sig også sejrrigt ud af det. Og selvfølgelig er franskmændene klare favoritter på den stærke hjemmebane mod et ikke alt for udestærkt PSV-hold, der SKAL frem på banen og derved nok vil blotte sig for Lyons farlige offensiv.

Lyon fik ganske vist en lussing i seneste hjemmekamp (1-4 mod Rennes), men der var tale om en freaky off-day (plus at man sparede den vigtige midtbanemand Diarra). I weekenden spillede holdet igen godt og vandt 3-1 ude over Ajaccio.

Men spørgsmålet er, om odds 1,64 (BetAndGame og Pinnacle) er nok for hjemmesejren? Tjah. Det ville ligne PSV og den snu træner Hiddink dårligt at kaste alt frem på hovedløs manér. Man skal bestemt ikke afskrive hollænderne der har nogle dygtige og farlige spillere, der i princippet godt kan sørge for en overraskende vending i denne ottendedelsfinale.

Umiddelbart synes jeg ikke, der er værdi i spil på hjemmesejren (man skal jo også huske, at Lyon går videre med uafgjort). Men det er der måske alligevel. PSV har nemlig nogle spillere, der er tvivlsomme pga skader, herunder den vigtige frontangriber Vennegoor of Hesselink. Hvis han ikke bliver klar, begynder det at ligne et ok lille spil på Lyon.
Men i skrivende stung (onsdag formiddag) ser det ud til, at alle de tvivlsomme spillere starter inde. Jeg kan godt have mine tvivl om især Vennegoors fitness, men følgende chancevurdering er baseret på, at han og de andre er nogenlunde spilleklare:

Chancevurdering: 60-25-15

Fremtidige tips

Ekspert AGF - OB
14 dec 15:00
Betvalue
1104%
1,53Expekt
Ekspert West Ham - Aston Villa
14 dec 15:00
Betvalue
1102%
2,05Bwin
Ekspert Pescara-Frosinone
14 dec 17:15
Betvalue
1105%
1,55Betano
Ekspert Brentford - Leeds
14 dec 17:30
Betvalue
2106%
1,83Bet365
Ekspert Genoa - Inter
14 dec 18:00
Betvalue
1103%
1,55Betano
Ekspert Jacksonville Jaguars - New York Jets
14 dec 19:00
Betvalue
2108%
1,90Bet365
Ekspert Houston Texans - Arizona Cardinals
14 dec 19:00
Betvalue
1104%
1,83Bet365
Ekspert New York Giants - Washington Commanders
14 dec 19:00
Betvalue
4126%
2,25Betano
Ekspert Denver Broncos - Green Bay Packers
14 dec 22:25
Betvalue
1103%
1,77LeoVegas
Ekspert Dallas Cowboys - Minnesota Vikings
15 dec 02:20
Betvalue
2106%
1,91Bet365
Ekspert Manchester United - Bournemouth
15 dec 21:00
Betvalue
2106%
1,90Betano
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4125%
5,00Unibet
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 4 kommentarer
Betvalue
5250%
5,00Betano
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.