Lucas Glover - Kevin Streelman: 2
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 41-5-54%
- Betvalue
- 1102,6%
- Spilbar ned til odds
- 1,85
- Rigtig/forkert
I denne uges spilles Buick Invitational på Torrey Pines, San Diego, hvor der spilles på både syd- og nordbanen. Sydbanen blev brugt til sidste års US Open, hvor vinder scoren blev -1. Sidste års Buick Invitational blev også spillet her og der blev vinderscoren -19, begge gange vandt Tiger Woods. Mr. Woods er ikke med i år, og grunden til den store forskel i scores er at man sætter banerne utrolig svært op til majorturneringer, og mere "normalt" op til almindelig PGA Tour turneringer. Dvs. Kortere rough, lettere pin placeringer og nogle huller spilles lidt kortere. Det ses på scores fra tidligere år i Buick Invitational at Nordbanen spilles noget lettere end sydbanen, det skyldes især længdeforskellen på banerne. Man spiller 1 runde på Nordbanen og 1 runde på Sydbanen – de som klarer cuttet, spiller 2 to finalerunder på Sydbanen.
Lucas Glover er gledet ned som nr. 181 i verden efter et par magre år. Hans eneste sejr på PGA Touren kom i 2005, hvor han holede et langt bunker slag på sidste hul for at vinde med 1 slag. Siden har han ikke fået bedre end 4. Pladser. I år er han egentlig kommet okay i gang, da han har fået en 19. Plads og senest en 42. Plads i FBR Open. Statistisk er hans tal egentlig okay, og han har hele 70 % fairwaytræf i de to turneringer han har spillet. Han er også nødt til at bringe sit spil op til hans niveau i 2005 for at han kan følge med konkurrenternes udvikling. Sidste år missede Glover cuttet i denne turnering med 1 slag. I 2007 missede han også cuttet.
Og netop udvikling er noget 30 årige Kevin Streelman er i. (nr. 118 i verden) Han havde debutsæson på PGA Touren sidste år, og endte da også med at måtte kæmpe lidt for at beholde sit Tour kort til i år. Han er slet ikke færdigudviklet som spiller, og har også en del at forbedre for at komme op i toppen, f.eks. stabilitet. Grunden til at jeg har fidus til Streelman i denne uge er hans præstationer på denne bane. Han fik en 29. Plads i denne turnering sidste år, endda efter dårlige weekendrunder. Han havde også kvalificeret sig til US Open i 2008, og der lå han på en 1. Plads efter første runde, men han måtte dog slippe føringen og dumpede ned på en 53. Plads. Statistisk set så er han dårligere end Glover efter hans 2 første turneringer i år, men man kan ikke sammenligne tallene da de ikke har spillet de 2 samme turneringer. En ting har de dog tilfældes - de slår rigtig langt. Glover spillede Bob Hope Classic, som er over 5 runder, på baner som ikke har den normale PGA Tour sværhedsgrad. Det eneste man kan sammenligne H2H i år, er i sidste uges FBR Open, hvor Streelman var lidt bedre.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar