Tabt
Tips & Spilforslag
Locarno - Gossau: 2
Spiltip af Sanderf
den
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 52-26-22%
- Betvalue
- 2110%
- Spilbar ned til odds
- 4,55
- Rigtig/forkert
Betting tip
FC Locarno er i en situation - ren trupmæssigt - hvor de ikke står med specielt gode kort, samt deres tidligere kamp mod FC Wil (1-1 i Wil) gjorde ondt på nogle Locarno-spillere og flere er derfor også meldt tvivlsomme. De er klart det hold af de to her, der kommer med den bedste form - ingen tvivl, men der er flere ting, der taler i mod et spil på værterne.
FC Gossau har haft en svær sæsonstart og det tegner ikke specielt bedre for fremtiden i Challenge League. Men..., omstændighederne er ikke altid som i aften, og jeg spår større muligheder for en sejr end bookmakerne. I hvert fald et alt for højt odds at komme frem med, selvom sandsynligheden for at Locarno vinder, klart er størst.
En spændende kamp ligger og lurer i aften mellem ligaens dingehold, nemlig Locarno og Gossau. Det er to bundhold, som møder hinanden i en kamp, hvor 1-tallet nok er mest eftertragtet hos de fleste. Men nej.., det mener jeg bestemt ikke det skal være.
FC Locarno står i en dårlig situation rent trupmæssigt, hvor nogle vigtige spillere er ude, samt en 2-3 stykker er tvivlsomme med skader. Formen er dog den, der rykker procenterne markant op.
FC Gossau kommer som sagt med en lidt ringe sæsonstart op til dette møde, men truppen er blevet gennemspillet og man lider ikke af skadet eller karantænesramte spillere. Formen kunne dog godt have været bedre, men holdet er forholdsvis nyt (pga. de mange transferindkøb) og der tages derfor forbehold.
Trupnyt
Locarno - skader: Casanova (målmand; fast), Senger (angriber; fast - topscorer) og Redzepi (forsvar; nyindkøb).
Gossau - skader: Ingen.
Alle mand er klar.
I stedet for den rutinerede førstekeeper, Casanova, som sidder ude med en skade, kommer den purunge Miodrag Mitrovic (18 år gammel) på prøve i Locarno-kassen, hvor han skal vise sit værd til førsteholdet. Han har endnu ikke spillet bare én kamp for dem endnu, så det bliver en svær debutkamp. I angrebet mangler man den giftige Senger som sidder ude med en skade også, og han bliver meget svær at erstatte. En spiller, som allerede har nettet i denne sæson - faktisk mere end én gang.
I Gossau har man alle mand klar, og holdet stiller op i stærkeste opstilling for første gang i sæsonen.
Held og lykke
Mvh
Sander
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar