18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Vundet
Tips & Spilforslag

Liverpool - Real Madrid: Over 2,5

Spiltip af Ruddock den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance (Over-Under)
45-55%
Betvalue
2107,1%
Spilbar ned til odds
2,22
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
Umiddelbart vil de fleste nok tænke, at denne kamp helt sikkert går under. Især hvis man så den første kamp i Madrid, som var meget chancefattig og taktisk præget. Denne gang forventer jeg dog en mere åben affære, da Real Madrid skal frem for at score, mens Liverpool helt sikkert vil spille mere fremadrettet på hjemmebane. Jeg synes ofte man ser, at første kamp i disse knald eller fald kampe er meget tætte, mens den anden kamp bliver mere åben og ofte også mere målrig.

Liverpool:

Liverpool har mere eller mindre formøblet deres chance for at vinde Premier League i år og derfor er Champions League deres bedste mulighed for at vinde et trofæ i år. Netop Liverpool har performet rigtig godt i Champions League under Rafa Benitez og det var egentlig ikke den helt store overraskelse, at Liverpool vandt i Madrid, da Benitez utallige gange har vist hans kæmpe taktiske egenskaber i CL.
Liverpool spillede en flot taktisk og disciplineret kamp, hvor man lukkede totalt ned for Real Madrid, som ellers kom fra en sprudlende 6-1 sejr over Betis.

Liverpool spillede ikke kamp i weekenden og er derfor godt udhvilet til denne kamp. Det ser ud til, at både Arbeloa og Torres bliver klar til denne kamp, da de skulle være kommet sig over deres skader. Dermed er det kun Benayoun, Agger og Degen, der er på skadeslisten for Liverpool. De to sidstnævnte har ikke været faste spillere, mens Benayoun heller ikke altid indgår i startopstillingen, da Benitez roterer temmelig meget på de to kanter.

Med 1-0 sejren i Madrid i bagagen, så ligger denne kamp rigtig godt for Liverpool, da Madrid er presset til at komme frem ad banen og det er guf for Liverpool, da de normalt spiller mod meget kompakte og defensive modstanderhold på Anfield og det er bestemt ikke Liverpools kop te at dirke de forsvar op. Der vil kort sagt blive mere plads til Liverpool at boltre sig på, når de angriber. Nøglespillerne for Liverpool vil som så ofte før blive Gerrard og Torres. Derudover vil Liverpool nok også satse en hel del på dødbolde, da Real Madrid ikke er alt for skarpe der, hvilket vi også så i den første kamp, hvor lille Benayoun uhindret fik lov at score på hovedstød.

Bemærk iøvrigt, at Liverpool har scoret mindst 1 mål i alle deres Ch.L. kampe i år.

Real Madrid:

Real Madrids fremmarch i ligaen blev i weekenden stoppet, da Atletico Madrid fik 1-1 på Bernabeu. En meget underholdende kamp, der sagtens kunne være endt i et målorgie, men der blev brændt rigtig mange chancer. Især Atleticos Aguero brændte flere helt oplagte chancer og i realiteten var Real Madrid heldige med at det ene point. De havde dog også selv deres chancer, men ikke så store som Atleticos.

Real Madrids forsvarsspil i den kamp var meget rystende og de gav ufatteligt mange chancer væk. Generelt er jeg langt fra imponeret over Reals forsvar, som virker meget usikkert. Deres to backs Ramos og Heinze koger rundt. Cannavaro har set hans bedste dage og laver et hav af frispark, mens Pepe også altid er god for en del fejlmarkeringer eller klodsede frispark/straffe. Eneste mand, der holder verdensklasse i defensiven er keeperen Casillas.

Offensivt er Real dog mere end godt funderet, da man har verdensklasse spillere på både midtbane og i angrebet. I den første kamp var det dog utrolig lidt man så til dem, da Liverpools midtbane og forsvar tog fuldstændig brodden af dem. Real Madrid er denne gang nødt til at satse mere offensivt end tilfældet var i Madrid, hvor de af uransagelige årsager spillede med håndbremsen trukket og slet ikke fik gang i noget som helst rent offensivt. Real skal frem og score mindst 1 mål og formentlig flere, da deres defensiv næppe kan holde buret rent.

Real Madrid har følgende trup med til Liverpool:

Casillas, Codina og Dudek

Ramos, Torres, Pepe, Cannavaro, Metzelder og Heinze

Gago, Lass, Guti, Sneijder, Van der Vaart, Marcelo, Robben og Faubert

Raúl, Saviola og Higuaín

Higuain blev delvist sparet i weekenden, mens Pepe og Sneijder begge stod over med karantæne. Huntelaar er ikke spilleberettiget.

Bemærk iøvrigt, at Real Madrid har scoret mindst 1 mål i alle deres Ch.L. udekampe i år.

Konklusion:

Real Madrid er presset til at skulle op og score mindst 1 gang og da jeg ikke tror på, at de kan holde buret rent, så skal de op og score 2 eller flere mål for at gå videre. Det vil passe Liverpool perfekt, at de endelig kommer til at møde en modstander på Anfield, som ikke vil pakke sig. Dermed får Liverpools offensiv optimale betingelser for at skabe ravage i de bagerste geledder hos Real, som er deres helt store sårbare punkt. Umiddelbart tror jeg Liverpool scorer mindst 2 basser og Real skal nok også få scoret mindst 1 mål. Alt i alt ser jeg gode muligheder for en noget mere åben og chancerig kamp denne gang, da forudsætningerne er helt anderledes end første opgør.

Fremtidige tips

Ekspert Monza-FC Sudtirol
8 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,57Betano
Ekspert Los Angeles Chargers - Philadelphia Eagles
9 dec 02:15 1 kommentar
Betvalue
1105%
1,85LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.