Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 31-35-34%
- Betvalue
- 2106,3%
- Spilbar ned til odds
- 1,45
- Rigtig/forkert
Lille værdi på verdens tættest fulgte liga. Premier League er svær at finde værdi på. Man skal være overoptimist ved at ligge sin Chancevurdering langt fra Bookmakernes så tæt på kampstart.
Med det sagt så kan jeg godt se værdi i det her spil i og med jeg regner med at oddset på Chelsea vil falde i timerne op til kampstart. Dette er nok det højeste odds på Chelsea på markedet og Unibet følger typisk Bet 365 som allerede er faldet til 1.50.
Kampen bliver spillet på Liverpools hjemmebane Anfield og det er et vaskeægte topopgør i England. Begge hold har været i aktion i de mindre engelske Cup turneringer så vi har ikke set stærkeste opstilling fra hvert hold. Liverpool for Mane tilbage og han har været savnet men jeg vurdere dog stadig at Chelsea i stærkeste opstilling er et stærkere hold en Liverpool.
Grunden til at det bliver et X2 spil er fordi Liverpool som bekendt plejer at spille op til de gode hold og spille ned til de dårligere hold.
De engelske ligaer er kendt for at alle kan slå alle på de rette dage. I morgen vurdere jeg dog at Chelsea burde have favorit værdigheden og de burde også gå efter sejren. Chelsea har spillet fremragende i denne sæson og lukker ikke mange mål ind. Det er svært at holde Chelsea fra at vinde og de er endnu sværere at slå. Oddset her forudsætter at vi også vinder hvis kampen bliver Uafgjort.
Derudover er Liverpool inde i en ekstrem dårlig stime. De for ikke vundet kampe og de levere på det niveau de kan og skal. De har tabt til Swansea, Southampton og Wolves. Liverpool stillede i stærkeste opstilling imod de 2 Premier League hold.
Liverpool er bestemt ramt af dårlige resultater for nylig men har også et højere niveau end det og specielt når de spiller imod andre tophold.
Trupnyt
Liverpool
- Liverpool får Mane tilbage fra Africa Cup of nations.
- Ellers er der ingen nævneværdige skader for
Chelsea
Chelsea har ingen skader og stiller højest sandsynligt op i stærkeste.
Konklusion
Chelsea og Liverpool er uden nogen betydelige skader og er ved fuld styrke.
Det bliver X2 spillet grundet Liverpools evne til at spille op med de bedste hold. Derudover finder jeg værdien i spillet på at Chelsea har været så svære at score imod og samtidig holde fra at score. (Defenitionen på et godt fodboldhold 1,0) ;) Derudover har Liverpool været inde i en resultatmæssig dårlig periode.
Det taler for at Liverpool vinder
- Liverpool er på hjemmebane og er presset for at levere efter de sidste resultater.
- Liverpool har Mane og Coutinho til rådighed og kan stille i stærkeste opstilling.
- Liverpool vandt det sidste indbyrdes opgør.
Det taler for Chelsea sejr eller uafgjort
- Chelsea er det bedste udehold i Ligaen
- Chelsea lukker ikke mange mål ind og svære at slå
- Spiller for Spiller har Chelsea det bedste hold.
- Liverpool har haft problemer defensivt i deres pres spil og det hjælper ikke at Diego Costa og resten af Chelseas Front løbere er rimelige varme og skarpe for tiden.
- Liverpool har virket uden gejst og fight i de sidste par kampe. Det har taget lidt hug i Selvtilliden.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar