Tabt
Tips & Spilforslag
Lille - Lyon: X
Spiltip af Jens Bøye
den
65 kommentarer
2 visninger
0
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 30-35-35%
- Betvalue
- 2108,5%
- Spilbar ned til odds
- 2,86
- Rigtig/forkert
Betting tip
Med et sundt odds ser der ud til at være værdi i spil på uafgjort mellem to hold der begge skal spille Champions League i næste uge.
Odds
1: 3,2 Stan James
X: 3,1 Scandic, 3,05 Betsafe
2: 2,6 Nordicbet
Over/Under 2,5 mål
Uden Juninho kan Lyon få svært ved at gennemtrænge det solide Lille-forsvar (trods en formstærk Fred og gode fløje) – og Lille har for tiden problemer med at score. Det bliver sandsynligvis en målfattig kamp. Men her er oddset desværre derefter. Chancevurdering: 39-61
Over 2,5 mål: 2,53 10Bet
Under: 1,6 Expekt, Centrebet
Seneste indbyrdes kamp
Lyon vandt 4-1 på hjemmebane d. 23. september. Den enkelte Lille-scoring var endda et Lyon-selvmål. En decideret afstraffelse, altså (og hævn for det chok-nederlag Lille påførte mestrene i Lyon i december 2005). Det var dog i en periode hvor det generelt ikke kørte særlig godt for Lille, hvorimod det rullede derudad for Lyon. Og Lille manglede i dén kamp førstemålmand Sylva og venstreback (og normal anfører) Tafforeau (mens Lyon havde stort set stærkeste hold). Desuden stillede man på dum vis med 5 mand i forsvaret og kunne dermed ikke lægge det pres med midtbanen, som holdet ellers er kendt for.
LILLE (nr 3. Hjemme: 6-4-1 (16-7). 7 kampe under 2,5 mål.
Den nordfranske klub har ligget i toppen af ligaen de seneste år – ja har faktisk udgjort Lyons værste konkurrent. Lige nu ligger man også ret godt til – men man tabte et skridt (primært i forhold til Lens, nr 2, for Lyon er for langt foran) i sidste weekend. Her tabte man i Toulouse med 1-0. Det var bandsat uheldigt; Lille havde fortjent allermindst uafgjort, men når man ikke putter bolden i kassen, kan det altså gå galt. Især når man scorer et dumt selvmål i overtiden...
Det var det andet dårlige liga-resultat i træk, for i forrige runde måtte man nøjes med 0-0 hjemme mod Nantes. Også hér dominerede man og skabte mange chancer. Men stødte altså hovedet ind i en mur (bestående af en fremragende målmand). Få dage forinden havde man også mødt Nantes i pokalen – og tabte da 1-0 på udebane (her sparede man dog diverse stamspillere).
Det er sådan set typisk Lille: Solidt spil, men få mål (de seneste 7 ligakampe er gået under 2,5 mål: Samlet målscore på 4-5). Det plejer dog at være lige en tak mere effektivt.
Lille skal møde Manchester United på tirsdag, på hjemmebane, i CL-ottendedelsfinalens første opgør.
Trupnyt for Lille
Trup: Malicki, Sylva - Tafforeau, Plestan, Tavlaridis, Schmitz, Lichtsteiner, Chalmé - Dumont, Makoun, Bastos, Cabaye, Obraniak, Bodmer, Debuchy - A.Keita, Odemwingie, Fauvergue, Mirallas, Audel
Mangler: Youla (a – marginal), Robail (reserve)
Man får den offensive midtbanemand Bodmer tilbage (sammen med kollega Debuchy og angriber Audel, begge marginalfolk/reserver) og har dermed alle stamspillere klar.
Topscorer Bodmers tilstedeværelse kan godt tænkes at give Lilles offensiv det pift der manglede mod Toulouse.
Obraniak, for nyligt hentet i Metz, spillede en stor kamp i Toulouse (som den eneste offensivmand) - og mon ikke han får genvalg på venstrekanten. Et alternativ er Bastos eller Debuchy. Lille har faktisk en bred trup, med reserver af høj klasse. Et sted det måske kniber er på centreforward-pladsen, hvor Odemwingie mangler en oplagt afløser, når Youla er skadet.
Bud på opstilling
Odemwingie
Obraniak – Bodmer - Keita
Makoun – Cabaye/Dumont
Tafforeau – Plestan – Schmitz/Tavlaridis - Chalmé
Sylva
LYON (nr 1. Ude: 9-0-3 (23-9). 6 under 2,5 mål.
Mestrene har bestemt heller ikke fået en ønskestart på 2007. Man er blevet slået ud af pokalen, i Marseille. Og i ligaen nåede man, inklusive sidste spillerunde i 2006, op på 5 kampe i træk uden sejr. Meget usædvanligt for Lyon. Stimen stoppede dog i sidste weekend, hvor man vandt 1-0 hjemme over formstærke Lorient. Og der var tale om en velspillet kamp; endelig kørte spillet for Lyon, også på midtbanen, der ellers har haltet gevaldigt. Bedst af alle var dog angriber Fred, der også scorede det enlige mål.
Lyon har ligesom Lille CL-kamp i næste uge, dog først onsdag. Man møder Roma på udebane.
Trupnyt for Lyon
Trup: Coupet, Vercoutre - Cris, Squillaci, Müller, Berthod, Clerc, Réveillère, Caçapa, Abidal - Källström, Ben Arfa, F.Malouda, Fabio Santos, Toulalan - Fred, Govou, Baros, Rémy
Mangler: Juninho (m – fast), Tiago (m - fast), A.Diarra (m - reserve), Benzema (a - reserve), Wiltord (a/m – marginal)
Mod Lorient ydede midtbanetroldmand Juninho endelig en virkelig god indsats. Han er uhyre vigtig for holdet. Derfor er det en klar svækkelse, at han har karantæne mod Lille.
Ude er fortsat Tiago, Juninhos normale løjtnant på midtbanen. Til gengæld vender den normale defensive midtbanemand Toulalan tilbage efter en karantæne. Og da nyindkøbte Dos Santos har gjort det ganske godt i hans fravær, får han nok genvalg – nu som Tiagos afløser. Det betyder ganske vist, at man så har to defensive folk på midtbanen, men der er ikke så meget at rafle om. Manden der skal udfylde Juninhos kreatør-plads er så svenske Källström. En klassespiller, der desværre er gået lidt i frø i Lyon, sandsynligvis pga for lidt spilletid. Her i 2007 har han faktisk fået en del kampe, pga skader og karantæner, men har generelt gjort det skidt. Mod Lorient gik det dog ok.
Fremme ser det fint ud. Begge fløje, Malouda og Govou spillede godt mod Lorient. Og Fred ser ud til at være i topform lige nu. Og på bænken har man jo giftige Milan Baros, en god joker.
Bud på opstilling
Fred
Malouda – Govou
Källström – Dos
Abidal – Cris – Squillaci – Réveillère
Coupet
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar