18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Vundet
Tips & Spilforslag

Levski Sofia - BATE Borisov: 2 (0-1)

Spiltip af Torben N. Sørensen den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance (1-X-2) inklusiv handicap
30-24-46%
Betvalue
2109,5%
Spilbar ned til odds
2,17
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
Sammen med opgøret mellem AaB og FBK Kaunas er dette den største "fribillet" til Champions Leagues gruppespil. AaB var heldig (måske...), at FBK Kaunas i 2. kvalifikations-runde eliminerede seedede Glasgow Rangers, og Levski Sofia må alt andet lige også prise sig lykkelig over, at BATE Borisov gjorde det onde ved Anderlecht... men her et endnu større måske, end hvad angår AaB-FBK Kaunas. Problemet for Levski Sofia er nemlig, at BATE Borisov i disse år er ved at udvikle et rigtigt godt fodboldhold, og hviderusserne bliver næppe nogen walkover for de bulgarske mestre. Og det ikke kun fordi BATE Borisov slet ikke er noget ringe hold, men også fordi Levski Sofia deres mesterskabs-status i Bulgarien til trods er i ringere forfatning end set meget længe.

Mester 10 point efter nummer 1: For det første er Levski Sofia ikke "rigtig" mester. De sluttede sidste sæson hele 10 point efter klart stærkere CSKA Sofia, som imidlertid blev frataget mesterskabet pga. en bestikkelses-skandale. For at sætte Levskis standard i perspektiv skal det med, at CSKA Sofia sidste sæson også var et dårligere hold end set i mange år...

At CSKA og Levski sluttede som etter og toer kan ikke overraske. De to Sofia-klubber har i mange år været totalt enerådende i bulgarsk fodbold, noget som der måske bliver lavet om på i år. Bulgarske eksperter hævder, at Liteks Lovetj vil være det sandsynligvis bedste bulgarske klubhold i sæsonen 2008/09, så måske ændringer er på vej.

Næste hele 2006-holdet solgt: Levski Sofia er normalt et ganske respektabelt Europa Cup-mandskab, og det er da også kun to år siden, de var med i Champions Leagues gruppespil (Levski eliminerede italienske Chievo i 3. og afgørende kvalifikations-runde). Imidlertid er praktisk taget hele holdet fra den gang skiftet ud. Levski Sofia løb ind i økonomiske problemer og tilbage i klubben fra den "gyldne" årgang resterer kun tre spillere. Udskiftningen på holdet har været enorm gennem de seneste halvandet års tid, og de nuværende spillere er langt fra det niveau, som man husker Levski Sofia fra for to år siden.

Sidste sæson var Levski også med i Champions League-kvalifikationen, og her snublede de i 2. kval.runde til finske Tampere United (som i 3. kval.runde fik store tæsk af Rosenborg). Ikke rigtigt godt, men der er ingen grund til at antage, det nuværende Levski-hold skulle være bedre.

Oven i det har Levski Sofia problemer med skader til den offensive strateg Georgij Sarmov og den nysignede angriber Bojan Ilijev.

Spillere sparet: Mens den hviderussiske liga, som spilles efter kalenderåret, er i fulde omdrejninger, er den bulgarske A PFG-liga just lige begyndt på sæsonen. Første spillerunde var i den nys overståede weekend, hvor Levski Sofia åbnede med et skuffende 0-1-nederlag til Vihren Sandanski. Erfaringsmæssigt bør man dog ikke lægge for meget i den slags, og det hører med, at Levski Sofia stillede op med, hvad der lignede et halvt reservehold. Den økonomiske gevinst ved at komme i Champions Leagues gruppespil er enorm, og at Levski sparede flere af sine bærende kræfter indikerer, at de tager opgøret mod BATE Borisov 100 procent seriøst.

På den front har Levski Sofia imidlertid ikke nogen fordel. BATE Borisov, der fører den hviderussiske liga (tre point foran MTZ-RIPO Minsk og en kamp i hånden) sparede i lørdagens 3-3-kamp mod Dnjepr Mogilev 9-10 af deres forventede startere i Sofia, så hviderusserne kommer med udhvilede ben.

"Ikke noget særligt...": BATE (Borisov Automobil og Traktor Elektronik-fabrik) kommer næppe vildt imponerede til Bulgarien, men dog med en sund portion respekt. At det ikke er tilfældigt, BATE Borisov er at finde i 3. kval.runde, viser træner Viktar Hansjarenkas udtalelser før kampene mod Anderlecht: "Det vil ikke være noget særligt, hvis vi eliminerer Anderlecht." - dog har Hansjarenka i denne uge udtalt, at han forventer, det bliver vanskeligere mod Levski Sofia.

BATE Borisov, der har udklækket spillere som Aleksandr Hleb og Igor Kutuzov, er den første hviderussiske klub, som i større stil har hentet udenlandske spillere ind. Gennem de seneste par år har BATE Borisov med succes fisket flere talentfulde unge russiske spillere. Mod Anderlecht - især i udekampen, som de vandt 2-1 - viste BATE Borisov, at det er et særdeles farligt mandskab især i kraft af deres lynhurtige kontraangreb, som gennemføres efter bedste klassiske "Dinamo Kijev-mønster". Træner Hansjarenkas taktiske rollemodel er den hedengangne ukrainske træner-legende Valeriij Lobanovskij, hvilket skinner igennem.

Bedste odds er et europæisk handicap (H 0-1): Sammenfattende mener jeg, at odds på Levski Sofia ligner lidt af en joke. Det er fair, at det bulgarske mandskab skal være favorit, men kampen er betydelig mere åben, end mange bookmakeres odds-sættere synes at indse. Følgelig stor værdi i spil på, at BATE Borisov henter sig et godt resultat i Sofia. Bedste spil er i skrivende stund efter min mening BATE Borisov på europæisk handicap (H 0-1) til odds 2,38 hos Bet365.

Bedste 1-tals-odds: 1,60 (NordicBet) - mine procenter: 54

Bedste X-odds: 3,75 (Bet365) - mine procenter: 29

Bedste 2-tals-odds: 6,50 (Bet365, Expekt, Unibet) - mine procenter: 17

Bedste X2-odds (eller i dette tilfælde BATE Borrisov på handicap-kamp, H 0-1): 2,38 (Bet365)

Fremtidige tips

Ekspert Virtus Entella- Südtirol
21 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,65Betano
Ekspert Fulham - Nottingham F.
22 dec 21:00
Betvalue
1103%
1,72Bet365
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4130%
5,00Unibet
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 7 kommentarer
Betvalue
5250%
5,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
5152%
8,00Danske Spil
Ekspert Kongens Nytårstale
31 dec 18:00
Betvalue
3120%
2,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00
Betvalue
4126%
6,00LeoVegas
Ekspert Kongens nytårstale nævnes
31 dec 18:00
Betvalue
5145%
4,84LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.