Leverkusen - Bayern München: (AH: +0,25) 1
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2) inklusiv handicap
- 33-30-37%
- Betvalue
- 2106,7%
- Spilbar ned til odds
- 2,12
- Rigtig/forkert
Storkamp på BayArena
Bayer Leverkusen nr. 9; 4-3-4 17-15
Hjemme 2-2-1 9-5
Leverkusen har haft en lidt blandet sæson indtil videre. Holdet har placeret sig på 9. pladsen i midten af ligaen med nogenlunde lige langt til top og bund. Det er ikke helt godt nok, for Leverkusen har potentiale til mere. Leverkusen kunne da også have haft en bedre placering, men dumme pointtab har været en skidt vane for klubben i denne sæson. Også i cuppen er det gået skidt, hvor man røg ud med 3-2 til 2. bundesligaholdet Duisburg. I UEFA Cuppen har holdet kun spillet én kamp – 1-1 ude mod Club Brügge.
Klubbens ledelse tager den dog med ro. Den har lige forlænget med den schweiziske landholdsmidtbanespiller Barnetta, og vil samtidig gerne have en forlængelse med træner Michael Skibbe. Derudover varsles der om forstærkelser til klubben i den nærmeste fremtid.
Senest spillede Leverkusen ude mod oprykkerne fra Bochum. Og det var en nem aften for Bayer. Kampen blev vundet 3-1 uden egentlig besvær. Leverkusen fik endda en udvisning, men dette rykkede ikke meget på styrkeforholdet. Voronin, Barnetta og Barbarez var konstant farlige, mens Bochum ikke kom frem til det store. Netop Barbarez og Voronin er (sammen med Castro) klubbens topscorere med hver 3 mål.
Det har dog også været hjemme på normalt så uindtagelige BayArena, at svingningerne har været størst. Først tabte man –fortjent- til et skadesplaget og selvtillidsdrænet HSV hold med 2-1 (efter at have ført 1-0), og senest blev det til skuffende 1-1 mod Mainz. Men hvis ikke man kan vinde over disse, hvordan kan man så vinde over mægtige Bayern? Forklaring følger.
Leverkusen må til kampen se bort fra Juan (f), Freier (m/karantæne), Roque Junior (f) og Castro (m). Alle sammen svækkelser.
Derimod er Carsten Ramelow (m) endelig klar igen, hvilket er en klar forstærkelse.
Forventet startopstilling
Butt - Schwegler, Haggui, Madouni, Babic - B. Schneider, Rolfes - Kießling, Barbarez, Barnetta - Voronin
Bayern München nr. 5; 5-2-4 16-13
Ude 1-1-3 6-9
Bayern München har langt fra fået den ønskede (og sædvanlige) start på sæsonen. Holdet må tage til takke med en skuffende 5. plads hele 6 point efter Werder Bremen. Spillet har slet ikke kørt for sydtyskerne, der ellers kan mønstre en frygtindgydende offensiv med navne som Makaay, Podolski, Santa Cruz og Pizarro. Og når så ellers konservative Magath er gået over til en formation med 3 angribere i startopstillingen, skulle man tro, at det ville blive et helvede for et hvert forsvar. Men overraskende nok er det modsatte tilfældet. Om de spænder ben for hinanden, skal jeg ikke kunne sige, men fungerer det gør det ikke! Dette blev senest udstillet i hjemmekampen mod Hannover 96, hvor Bayern nok havde meget boldbesiddelse, men til gengæld slet ingen midler til at bryde igennem meget defensive Hannover. Det var virkelig ideløst, det der foregik, og når ikke forsvaret formår at holde koncentrationen, skal det gå galt. Hannover havde én chance i hele kampen, og det var nok til at vinde med 1-0. Første hjemmebanenederlag til Der Rekordmeister i denne sæson! Og desværre for Bayern er det ikke første gang, man ser et tandløst hold. Aachen var ved at snuppe point, Frankfurt kunne med lidt held også have gjort det, og i pokalen var Kaserslautern tæt på.
Dette var så hjemmebanen. Og tro det eller ej. Det bliver endnu værre. Lad os kigge på stats’ene uden for München:
En sejr over Bochum, uafgjort mod Schalke, og tre nederlag til henholdsvis Bielefeld, Wolfsburg og Werder Bremen. Desuden skulle der forlænget spilletid til, inden holdet havde vundet med 2-1 mod Regionalliga-holdet St. Pauli i pokalen. I CL går det bedre, hvor man inden de to sidste runder er sikret videre deltagelse fra gruppespillet.
Men alt i alt kan vi vidst godt konkludere, at det ikke er et Bayern-hold i den sædvanlige sikre stil. Kun 5 sejre i 11 kampe er ikke normalt for Der Rekordmeister. Krisesnakken er da også så småt begyndt. Derfor udtaler træneren, Felix Magath, at holdet må stå sammen, vinde i Leverkusen og dermed lukke munden på kritikerne.
Bayern München mangler Lucio (f), der endnu ikke er 100% fit efter sin skade. Derimod er både Podolski (a) og Philip Lahm (f) igen med for München. Klar forstærkelse af holdet.
Forventet startopstilling
Kahn - Sagnol, Demichelis, van Buyten, Lahm - van Bommel, Ottl, Schweinsteiger - Pizarro, Santa Cruz, Makaay
Konklusion
Statistisk set ender denne kamp med en sejr til udeholdet. I de seneste 16 opgør er kun 2 endt remis, mens Leverkusen har vundet 3 og Bayern München de resterende 11 kampe.
Fredag aften tabte Werder Bremen overraskende hjemme til Dortmund, og det giver Bayern München en gylden chance for at komme tilbage i topstriden. Det bliver dog svært, når de ude skal møde svingende Leverkusen, der dog lider af en slags præstationsangst hjemme på BayArena. Omvendt har Bayern München kun vundet én enkelt af sæsonens udekampe.
På trods af det, og et par skader til hjemmeholdet, vil jeg mene, at Bayern München er gjort til alt for store favoritter. Pt. er højeste odds på udesejr 2,35 (Betsafe), mens man kan hente 3,30 på X (Expekt) og 3,20 på 1 (Bet365).
Der er value at hente på det rene 1-tal, men jeg foretrækker Leverkusen 0,+0,5, hvilket vil sige, at der er fuld gevinst ved hjemmesejr og halv gevinst ved uafgjort. Pinnacle giver 1,91.
Chancevurdering 1X2: 33-30-37
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar