Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Hvilken Escudero møder op?
- Chance (1-2)
- 65-35%
- Betvalue
- 1103,4%
- Spilbar ned til odds
- 1,54
- Rigtig/forkert
Derfor skal du spille den:
- Santos er på hjemmebane, hvilket både kan påvirke ham selv, tilskuere og dommere positivt.
- Santos er stadig i udvikling. Han bliver bedre for hver kamp, mens Escudero til gengæld er i karrierens efterår, deres aldre til trods.
- Santos kæmper aggressivt. Han gik konstant frem mod Parke, hvilket dommere vægter højt.
- Santos har størrelsen og tempoet til at få succes stående, hvis han ikke kan få det ned.
- Santos har en klar fordel mod de fleste i divisionen, når kampen først rammer jorden.
Det skal du holde øje med:
- Escudero besidder en stor rutine. Han har konkurreret på højeste niveau igennem flere år.
- Escudero har et solidt takedown defense, så det er muligt, at han kan stå imod i clinchen.
- Escudero bør have renere striking rent teknisk, selvom han sjældent vinder kampe stående.
Odds
Leonardo Santos er favorit overalt på markedet. Sportingbet og Unibet giver blot 1,46 på en sejr til brasilianeren, Betsafe giver 1,46, Bet365 giver 1,47, mens Ladbrokes giver 1,59. Jeg har svært ved at regne ud, hvorfor de ser kampen så forskelligt fra det øvrige marked. Jeg lægger mig lidt mellem de forskellige vurderinger, da jeg ikke rigtig ved, hvor meget Escudero har tilbage.
Santos er ung i sporten, mens Escudero er en veteran, deres aldre til trods. Jeg mener dog, at Santos stadig forbedrer sig for hver kamp. Hans striking er et klart eksempel på dette. Den var næsten ikke-eksisterende i TUF, men den var ret effektiv, omend rudimentær teknisk set, mod Parke. Jeg tror på, at denne udvikling er fortsat, for andet er nærmest umuligt, når man træner hos Nova Uniao. Tænk bare på, hvordan Leites’ hænder har set ud på det sidste!
Når alt dette er sagt, så mener jeg samtidigt, at Escuderos bedste dage er forbi ham. Meget af spillet kommer også an på dette. Der er ingen tvivl om, at Escudero har mødt stærkest modstand. Teknisk set er han måske også en tand mere poleret stående. Han har dog overhovedet ikke fået det optimale ud af sine evner de sidste mange år. Siden gennembruddet, hvor han var 12-0, så er han gået 10-8. Han har ikke formået at besejre mange nævneværdige modstandere. Larsen og Rio er ikke helt på UFC-niveau, mens Palomino, som er farlig stående, blev slået på jorden, hvor han ikke rigtig har udviklet sig. Den går ikke her. Escudero er formentligt nødt til at vinde stående, hvis han skal tage sejren, og det har jeg altså ikke set ham gøre på dette niveau i meget lang tid…
Leonardo Santos
Brasilien
34 år (5. februar 1980)
12-3-1
Ortodoks
Højde: 185 cm.
Rækkevidde: 191 cm.
Vægt: 70 kg.
Leonardo ”Lamparao” Santos er en rendyrket grappler, der altid foretrækker at være på jorden. Han er en formidabel brasiliansk jiu-jitsu kæmper, der har vundet flere verdensmesterskaber. Han scorer sine takedowns fra clinchen, hvor han trækker sin modstander ned. Han har en fremragende kontrol fra toppen og truer konstant med submissions. Hans striking er i konstant udvikling, omend han kun anvender den til at lukke afstand.
Santos vandt The Ultimate Fighter Brasil 2. Han har bl.a. besejret Kiuma Kunioku, Sotaru Yamada, Jason Ball, Mark Holst og William Macario, han har et draw med Norman Parke, mens han bl.a. har tabt til Takanori Gomi og Kazunori Yokota.
Efrain Escudero
Mexico
28 år (15. januar 1986)
22-8
Ortodoks
Højde: 175 cm.
Rækkevidde:180 cm.
Vægt: 70 kg.
Efrain ”Hecho en Mexico” Escudero er en solid kæmper, der ofte foretrækker at kæmpe på jorden. Han har en omfattende baggrund i brydning og sort bælte i brasiliansk jiu-jitsu. Han er aggressiv i scrambles, når han leder efter submissions. Han har udmærkede hænder, men han besidder ikke så stor power, og det gør han sjældent op for med volumen. Han har leveret svingende præstationer i de sidste år.
Escudero vandt The Ultimate Fighter 8. Han har bl.a. besejret Phillipe Nover, Cole Miller, Dan Lauzon, Jeremy Larsen, Mike Rio, Luis Palomino og Juha-Pekka Vainikanien, mens han har tabt til Evan Dunham, Charles Oliveira, Fabricio Camoes, Jacob Volkmann, Mac Danzig, Tyson Griffin, Jorge Patino og Dakota Cochrane.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar