Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 45-30-25%
- Betvalue
- 2108,3%
- Spilbar ned til odds
- 4,00
- Rigtig/forkert
Lazio
Hjemme: 3-3-4 (10-10)
Det er en rigtig skidt sæson romerne har gang i, og for at gøre ondt værre, måtte de se angriberen Pandev skifte til Inter på en fri transfer. Han vandt nemlig retssagen mod klubben, som havde haft ham bænket i et halvt år. Det har måske skabt en del intern splid i truppen, og kan have medvirket til den dårlige sæson.
2010 blev ellers startet på fornuftig vis med en 4-1 sejr hjemme over Livorno og 1-1 ude mod Udinese. Pr. 1. januar blev angriberen Floccari hentet i Genoa, og han lagde ud med at score tre mål i sine første to kampe. De gode resultater skulle følges op i søndags, da man i Bergamo mødte Atalanta, men alt gik galt i den kamp. Veteranen Doni scorede to mål i løbet af kampens første 10 minutter, og Lazio endte med at tabe 0-3. Derudover blev Floccari skadet, og i onsdags røg man så ud af pokalturneringen.
De har ikke råd til at tabe ret mange flere kampe, og taber de denne her, kan jeg godt forestille mig at træner Ballardini ryger ud i januarkulden. Men selv om de er på hjemmebane, kan de sagtens gå hen og tabe til Chievo. Deres spil hænger ikke sammen, og forsvaret er enormt tyndt. Kun i en enkelt kamp af de sidste seks har de holdt buret rent, og efter at Floccari blev skadet er vi tilbage ved spørgsmålet om, hvem der skal score deres mål. Vel scorede Rocchi og Zarate et hver mod Fiorentina, men de har indtil nu ikke vist at de kan være konstante i den henseende.
Til denne kamp, er forsvarsspilleren Radu ude med karantæne, midtbanespilleren Meghni er hjemme for at spille Africa Cup og hans kollega på midten, Matuzalem er skadet. Det samme er angriberne Floccari og Cruz, så det er et amputeret hold Ballardini har til sin rådighed. Lazio kan stille således op: Muslera-Siviglia, Stendardo, Diakete, Lichtsteiner-Dabo, Kolarov, Del Nero, Mauri-Rocchi, Zarate
Chievo
Ude: 4-1-5 (9-10)
Gæsterne kan gå på banen til dette opgør med nogenlunde ro i sindet. De er i betryggende afstand til stregen, og da målet for denne sæson er overlevelse kan de derfor spille nogenlunde frit. På trods af at de har tabt en del kampe på det seneste, har spillet været godt og man skal nok også lige tage og se på hvem de har tabt til.
To af nederlagene er kommet på udebane: 0-1 mod Roma og 0-2 mod Napoli. For så vidt gokendte resultater og ikke nogen kampe Chievo med rette kunne forvente at vinde. Derudover har de så tabt med 0-1 hjemme mod Inter og besejret Juventus med 1-0. Vel er Juve i krise, men stadig et fint resultat. Mod Roma og Inter formåede Chievo at skabe en del chancer, men formåede ikke at score. Mod Juve skabte de også ret mange muligheder, og kunne godt have vundet kampen med mere. Selvom Chievo er et udpræget kontrahold, formåede de faktisk at sætte sig tungt på midtbanen i den kamp, og det var svært at se at det var Juve som var storholdet af de to mandskaber.
Nu skal de op imod et hold som skal bruge tre points, og eftersom de selv er i nogenlunde sikkerhed, kan de altså få lov til at spille den slags bold som de er bedst til: kontrafodbold. Jeg forventer at Chievo vil stille med en slagkraftig midtbane, og så trække tingene i langdrag for hjemmeholdet. Lazio skal frem på banen, og det bør give nogle kontrachancer til Chievo.
Generelt sidder Chievo også godt på de mindre hold i denne sæson, og af dem som ligger under Chievo, har man kun tabt til Sampdoria. Hold som Livorno, Catania og Bologna har de alle formået at besejre mens de har spillet uafgjort mod Atalanta og Siena.
Modsat værterne, har Chievo alle faste spillere til rådighed, og kan stille således op: Sorrentino-Sardo, Mandelli, Yepes, Mantovani-Luciano, Rigoni, Marcolini, Pinzi-Abbruscato, Pellessier
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar