18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Vundet
Tips & Spilforslag

Kolding IF - Fredericia HK: Under 57,5

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance (Over-Under)
40-60%
Betvalue
2109,8%
Spilbar ned til odds
1,67
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
Update:
KIF`s Rene Toft Hansen er stærkt tvivlsom og næppe med onsdag. Desuden er Patrick Olsson (KIF) tvivlsom og testes før kampen.

Første nævnte er kun noteret for 10 mål de første 4 kampe, men er rigtig god i forsvarsspillet så en lille svækkelse i forhold til underspillet. Patrick Olsson er noteret for 17 mål og klubbens 3. mest scorende spiller, så et lille plus for spillet, hvis han er ude.

Oprindelig analyse:

Top- og lokalopgør mellem 2 traditions klubber. Tilsammen har de 2 klubber vundet rigtig mange mesterskaber. Mens FHK`s ligger tilbage i 70`erne, har KIF præget toppen af dansk håndbold de sidste mange år. Udeholdet har fået den bedste start i mange år og ligger pt. på 2. pladsen i ligaen, hvilket er 1 plads foran hjemmeholdet.

FHK spillede sidste sæson 22 af 26 kampe under 57,5 mål. Desuden er 9 af de sidste 11 indbyrdes opgør gået under denne grænse. Forrige sæson gik begge kampe over, men ellers er samtlige kampe mellem de 2 hold, siden FHK rykkede op i ligaen for 5 år siden, gået under. Sidste sæson endte opgørene med 49 og 54 mål, mens kampen i Nordea Cup`en endte med 51 mål.

KIF har op til sæsonen mistet 3 af de mest 5 mest scorende spillere fra sidste sæson. FHK må undvære anføre Simon Krogh, der er en vigtig brik i angrebsspillet.

Bet365 er eneste bookmaker ude med odds, men synes odds`et og grænsen er for god til at lade ligge.

Kolding IF
KIF har fået en lidt blandet start på sæsonen. De startede godt ud med en sikker sejr ude over Skjern, hvorefter der fulgte 2 pligt sejre over bundholdene TMS Ringsted og Nordsjælland. Sidst nævnte gav dog god modstand og slap fra Kolding med et nederlag på 5 mål. Sidste kamp tabte KIF skuffende med 10 mål ude mod Århus GF.

KIF har op til sæsonen mistet 3 af deres 5 mest scorende spillere, da Jesper Nøddesbo og Christian Hjermind tog til Spanien, mens Lasse Boesen tog til Tyskland. Noget af en svækkelse, da de alle var stamspillere sidste sæson. Den anden vej er kommet Rene Toft Hansen fra Viborg, og midt i sidste sæson hentede KIF Kasper Søndergaard til fra Århus GF. Alt i alt et svækket Kolding mandskab i forhold til sidste sæson.

Der har dog været gang i målscoringen og 3 af de 4 første 4 kampe er gået over de 57,5 mål. Det har dog været mod Århus GF der traditionelt spiller målrige kampe samt 2 bundhold. Alle hold der ikke har et forsvar, der er nær så stærkt som Fredericias. De mange målrige kampe har helt sikkert være med til at bringe grænsen helt op på 57,5 mål.

KIF har ikke altid satset lige meget på forsvarsspillet, men til gengæld 2 rigtig dygtige målmænd i svenskeren Frederik Ohlander og Anders Petersen, som formentlig er fremtidens målmand på det danske landshold

Kasper Søndergaard var en skygge af sig selv sidste uge mod Århus GF. Han var dog små syg, men har desuden været lidt skadet og kun spillet 1 af de første 4 kampe. Vil tro han er klar til onsdagens kamp (oplysningen tilføjes, hvis andet kommer frem på KIF hjemmeside i morgen), og KIF stiller således ud til at stille i stærkeste opstilling..

Fredericia HK
FHK havde sidste sæson et godt tag på KIF og førte det meste af hjemmekampen inden KIF til sidst, takket være et par FHK udvisninger, kunne tage en 2 mål sejr med hjem. Kampen i Kolding var ligeledes tæt, og endte med en smal sejr på 3 mål til hjemmeholdet.

FHK satser meget på forsvarsspillet og med en Jan Tromle Nielsen i målet, som indtil videre har stået fremragende. FHK spillede sidste sæson 22 af 26 kampe spillet under 57,5 mål! Denne sæson er stilen fortsat med 4 af 5 kampe under denne grænse. Eneste kamp der er gået over, er forrige hjemmekamp mod Århus GF. I gennemsnit er der i de første 5 kampe scoret 49 mål i FHK´s kampe fordelt på 38, 52, 49, 61 og senest 46 mod Aab. Altså 4 af 5 der er langt under grænsen på 57,5.

FHK har rustet rigtig godt op til denne sæson, og har fået en bredere trup end længe set. Det betyder, at de kan skifte ud i start 7`eren, uden at det går udover kvaliteten, hvilket har været FHK´s store problem de seneste sæsoner.

Forrige hjemmekamp mod Århus GF startede med dramatik efter 20 min, da FHK´s anfører Simon Krogh fik et meget tyndt direkte rødt kort, som følge af, at Christian Berge dykkede ned ude foran forsvaret og markerede, at han fik et slag i ansigtet.. Som om det ikke var nok, så har det medført 2 spilledagens karantæne. Simon Krog er en vigtig spiller for FHK både i angreb og forsvar. Han sætter angrebet godt op og er i denne sæson desuden den 3.mest scorede spiller for hjemmeholdet (inden han fik karantæne). I lørdagens kampe mod Aab brændte FHK et hav af chancer, så de kunne helt sikkert godt have brugt Simon Krogh i den kamp. Men de må undvære ham igen onsdag, da han afsoner sin sidste karantæne dag.

Forsvarsmæssigt er han også vigtig, da han ligger fremme i det offensive 3-2-1 forsvar. Forrige sæson var det dog Jesper Traberg, der havde denne plads med stor succes. Han var ude hele sidste sæson med en korsbåndsskade, men han er nu tilbage i form, og kan dermed passende blive en vigtig brik i forsvaret mod KIF.

Ellers stiller FHK i stærkeste opstilling.

Indbyrdes
9 af de sidste 11 indbyrdes kampe er som det fremgår herunder gået under 57,5 mål.

09-02-07 KIF Kolding Fredericia HK 26 - 23 Tele2 Ligaen 2007
25-11-06 Fredericia HK KIF Kolding 23 - 28 Nordea Cup 2006
16-09-06 Fredericia HK KIF Kolding 26 - 28 Tele2 Ligaen 2006
28-03-06 KIF Kolding Fredericia HK 29 - 26 Tele2 Ligaen 2006
23-11-05 Fredericia HK KIF Kolding 20 - 25 Tele2 Ligaen 2005
02-03-05 Fredericia HK KIF Kolding 26 - 39 Tele2 Ligaen 2005
27-10-04 KIF Kolding Fredericia HK 41 - 32 Tele2 Ligaen 2004
25-02-04 Fredericia HK KIF Kolding 26 - 26 Tele2 Ligaen 2004
08-10-03 KIF Kolding Fredericia HK 30 - 25 Tele2 Ligaen 2003
08-02-03 KIF Kolding Fredericia HK 31 - 22 Tele2 Ligaen 2003
22-09-02 Fredericia HK KIF Kolding 32 - 25 Tele2 Ligaen 2002

Konklusion
Forventer en tæt kamp, præcis som de 3 kampe mellem de 2 mandskaber sidste sæson. KIF er svækket, mens FHK har fået den bedste start i mange år. Afventer hvilke odds de øvrige bookmakere kommer med, men synes et handicap spil på FHK virker oplagt. Selvfølgelig afhængig af odds og handicap. Bet365 er ude med 1,83 for +4, hvilket helt sikkert indeholder værdi. Sportingbet lokker også med odds 5,20 for den rene udesejr. Indeholder nok værdi, men det er trods alt KIF på hjemmebane FHK er oppe mod, og sidste sæson tabte de kun 1 hjemmekamp nemlig til FCK.

Fremtidige tips

Ekspert Monza-Carrarese
20 dec 15:00
Betvalue
1104%
1,60Betano
Ekspert Lazio - Cremonese
20 dec 18:00
Betvalue
1103%
1,65Betano
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4130%
5,00Unibet
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 7 kommentarer
Betvalue
5250%
5,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
5152%
8,00Danske Spil
Ekspert Kongens Nytårstale
31 dec 18:00
Betvalue
3120%
2,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00
Betvalue
4126%
6,00LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.