Kolding FC - Frem: Over 3,5
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (Over-Under)
- 50-50%
- Betvalue
- 2110%
- Spilbar ned til odds
- 2,00
- Rigtig/forkert
Hjemmeholdet kæmper for at holde trit med de øverste hold i oprykningsspillet, hvorimod gæsterne fra Frem med deres sejr over Randers fik skabt et behageligt hul til nedrykningsstregen.
Kolding:
Holdet led ikke specielt under savnene af Henrik Asmussen og Anders Nordstrøm, som sad udenfor med karantæne i kampen mod Brønshøj. Et svagt og tamt bundhold gav aldrig for alvor jyderne problemer i Tingbjerg.
Det første mål lod dog vente på sig i et stykke tid, men i 1.halvlegs sidste 10 minutter viste holdet alligevel en kynisme ved 2 scoringer og så var den kamp mere eller mindre afgjort. Topscorer Claus Pedersen scorede det første mål efter en habil aflevering i dybden af Christian Arp. Karsten From scorede 0-2 målet i de døende sekunder af 1.halvleg.
I 2.halvleg tog holdet det en anelse mere roligt, hvor de blot koncentrerede sig om at hive sejren i hus – Henrik Asmussens afløser Mikkel Lindorff cementerede sejren efter en lille times spil til slut resultatet 0-3.
Med sejren fik holdet hentet yderligere ind på de førende hold i rækken, Randers og Vejle, som de nu er hhv. 3 og 2 point efter. Holdet hører til blandt de bedste hjemmebane hold, men formen i holdets sidste 3 hjemmekampe har ikke ligefrem været overbevisende. Det er blevet til 4 point i form af en sejr, en uafgjort og et nederlag og en målscore på 5-7.
Her i foråret har de faktisk klaret sig bedre på fremmet græs, hvis man kaster et blik på holdets sidste 6 kampe i ligaen, så ligger de faktisk nummer 3 på formbarometeret med 3-1-2 og en målscore på 12-8.
Hjemme i ”ørneborgen” er tilskuerne vant til særdeles mål rige kampe, hvilket deres statistik ligeledes illustrerer: 8-1-2 26-19. Altså ikke færre end 45 mål i 11 kampe, hvilket giver et snit på 4,09. De laver selv i snit 2,4 mål.
Holdet må til denne kamp undvære Henrik Thomsen (f – fast) og Anders Nordstrøm (m – fast), som begge afsoner karantæne. Henrik Asmussen (a – fast) vender tilbage i truppen efter udstået karantæne, og det forventes at han på ny fortrænger Mikkel Lindorff fra startopstillingen.
Skader/Karantæner:
Henrik Thomsen og Anders Nordstrøm er i karantæne.
Frem:
Holdet fik i sidste runde en meget vigtig sejr over Randers, og selvom det måske ikke var helt fortjent, taget spil og chancer i betragtning, så luner de 3 point gevaldigt hos Valby drengene. Man må dog tage hatten af for den effektivitet og det kontraspil, som man leverede mod Randers. Det var simpelthen i topklasse og på den baggrund, må man sige at træner Anders Theils taktik frem mod kampen var helt enestående og blev løst på fornemmeste vis.
El Banna viste på ny sin giftighed i front, da han i slutningen i kampen opfangede en løs bold i Randers’ felt, hvilket han ikke lod ustraffet gå hen.
Holdet har nu 9 point ned til stregen, og det må siges, at deres situation i rækken ser rigtig gunstig ud. Efter ankomsten af træner Anders Theil har man virkelig set flot fodbold fra holdets side, som er mere direkte og målsøgende, hvilket også behager spillerne, som formår at leve op til trænerens koncept.
Frem hører til blandt de bedste udebane hold i rækken. Det er blevet til 19 point i 11 kampe, og værd at bemærke at de faktisk klarer sig betydelig bedre på fremmet græs end hjemme i Valby Idrætspark.
Ligesom hjemmeholdet leverer de ganske mål rige kampe på udebane. I 11 kampe har de nettet 22 gange og lukket 14 mål ind. Formen på udebane har dog været en anelse nedafgående med blot en enkelt sejr (Brønshøj) ud af holdets sidste 3 kampe. Deres målscore forlyder på: 6-6, dog var vi i Brønshøj kampen vidner til hele 5 mål.
Hvis man kaster et blik på holdets sidste 6 kampe, så er det blevet til 3 sejre og 3 nederlag og en målscore på 13-11.
Frem må stadig se bort fra Thomas Høyer og Yasin Avci som er ude med skader. Derudover er holdet blevet yderligere svækket til søndagens opgør, grundet karantæner og endnu en skade. Samir Haiba (m – fast) og Dion Knudsen (m – fast) er ikke til rådighed, grundet opnåelse af for mange strafpoint, hvorimod Nabil Aslam (f – reserve) har brækket hånden, og derfor af gode grunde, heller ikke vil være at finde i truppen til kampen.
Dion Knudsen og Samir Haiba er to markante svækkelser på midtbanen, og det bliver ganske spændende at se, hvordan holdet klarer sig uden de 2 spillere.
Skader/Karantæner:
Thomas Høyer, Yasin Avci og Nabil Aslam er skadet. Dion Knudsen og Samir Haiba er i karantæne.
Konklusion:
2 hold, som er offensivt indstillet mødes søndag i en kamp, som jeg tror godt kan blive rigtig seværdig og mål rig affære for de fremmødte tilskuere. Kolding får Asmussen tilbage, hvilket bør give angrebet en ekstra dimension, selvom holdet i deres forrige kamp ikke ligefrem havde de store mangler offensivt. Hjemmeholdet scorer mange mål, og især hjemme scorer de meget, men til gengæld lukker de også en del ind. De bør kunne lukrere på, at gæsterne er stærkt svækket på en i forvejen, hårdt ramt midtbane. Dog må man aldrig afskrive Frems angrebs duo med El Banna og Jeppesen, som specielt her i foråret har vist, at de ikke behøver meget plads, for at putte den lille runde det sidste stykke ind over stregen. Ser ganske god værdi i over 3,5 mål, som hos unibet kan fås til odds 2,2.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar