18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Vundet
Tips & Spilforslag

Kenny Dehaes - Pim Ligthart: 1

1,75SportingBet

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

1. etape.

Pim Ligthart er en ok sprinter, hvis han kører efter det, men han kommer næppe til at vinde i en flad spurt mod dette felt. Vacansoleil har et par relativt hurtige folk, i form af Lammertink, Bole og Ligthart – ingen af dem har det helt optimalt her, men mon ikke de kører for Ligthart.

Mere imponeret er jeg dog over Kenny Dehaes, der godt nok sad i gruppettoen i Romandiet Rundt, men omvendt var det ikke helt hans terræn. Han har haft en god sæson, og han kan måske redde Lottos Giro d’Italia med en række top10-placeringer i spurterne.
Chance (1-2)
60-40%
Betvalue
1105%
Spilbar ned til odds
1,67
Rigtig/forkert
Læs SportingBet-anmeldelse
Betting tip

Jeg er ikke så imponeret af Pim Ligthart som sprinter, og jeg mener i stedet han er en mere alsidig rytter, der kan køre en fornuftig spurt efter en lang dag – men hvor stærk er han på en kort, let etape? Det skal retfærdigvis siges, at han kørte nogle solide resultater hjem i Vuelta España, så selvfølgelig kan han jo køre en spurt.

Men det kan Maurits Lammertink også, og under Catalonien Rundt kørte Lammertink spurterne for Vacansoleil, skønt en som Ligthart sad i samme gruppe. Jeg forventer nu, at Ligthart kører spurterne, men muligheden for andet er til stede.

Kenny Dehaes har haft en forrygende sæson med en sejr i Trofeo Palma de Mallorca og Handzame Classic og en række top10-placeringer efterfølgende. Fx 7. pladsen i Scheldeprijs. Han har leveret fine resultater i løb uden Greipel, og jeg ser ham som en anelse stærkere sprinter end Ligthart.

Flere tips

Bruger Tjekkiet - Danmark
31 mar 20:45 2 kommentarer
Betvalue
2107%
2,15Unibet
Ekspert Kosovo - Turkiye
31 mar 20:45
Betvalue
1102%
1,98Betano
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Hvem bliver Nr. 1 + Nr. 2
24 may 17:00 3 kommentarer
Betvalue
3112%
3,40Danske Spil
Ekspert VM26 - Group forecast
11 jun 21:00 4 kommentarer
Betvalue
2108%
1,97Bet365
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.