Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 59-26-15%
- Betvalue
- 1103,3%
- Spilbar ned til odds
- 1,69
- Rigtig/forkert
Juventus
Juventus startede Serie A-sæsonen med et 0-1-nederlag i Bari, og derefter blev det kun uafgjort (3-3) hjemme mod Sampdoria. Men i sidste weekend – efter (sidste torsdag) at have spillet 3-3 hos Lech Poznan i Europa League-gruppespillet (som Juve havde kvalificeret sig til ved at eliminere irske Shamrock med 1-0-sejr hjemme og 2-1-sejr ude, samt østrigske Sturm Graz med 2-1-sejr ude og 1-0 sejr hjemme) blev det 4-0 ude over Udinese.
Altså fortsat masser af mål i støvlerne, og i den anden ende var der endelig, efter 6 indkasserede kasser på to kampe, lukket ned.
Juventus må stadig undvære den langtidsskadede Buffon, og istedet spiller den nyindkøbte målmand Storari, mens både den brasilianske angriber, Amauri og Vicenzo Iaquinta er 100 % klar, og med både Quagliarella og Del Piero i angrebet er man dækket fantastisk ind på de pladser.
Midtbanemanden Hasan Salihamidzic og forsvareren Fabio Grosso er stadig ude med skader, men man er dækket godt ind på disse pladser, og det bliver vanskeligt for dem at erobre en stamplads når de snart er helt klar.
Som det ser ud lige nu inden kampen står den ene central-midtbaneplads imellem Aquilani og den mere defensive Felipe Melo, og angrebspladsen ved siden af Quagliarella står imellem Del Piero og Vicenzo Iaquinta, og Træner Del Neri har store ”luksusproblemer” med at sammensætte holdet til de enkelte kampe.
Forventet startopstilling 4-4-2
Storari;
Motta, Bonucci, Chiellini, Grygera;
Krasic, Aquilani, Marchisio, Pepe;
Del Piero, Quagliarella
Palermo
Palermo har lagt ud med tre dårlige Serie A-resultater: 0-0 hjemme mod Cagliari, 2-3-tab i Brescia og i sidste weekend 1-2 hjemme mod Inter. Sidste torsdag tabte sicilianerne desuden med 2-3 hos tjekkiske Sparta Prag i EL-gruppespillet.
Palermo kvalificerede sig til gruppespillet ved at slå Mlada Boleslav (1-0-sejr ude, 0-1-nederlag hjemme; sejr via straffesparkskonkurrence) og Maribor (3-0-sejr hjemme, 2-3-nederlag ude), så klubben har altså nydt sejrens sødme i denne sæson – men kvalikationsresultaterne imponerer ikke ligefrem.
Palermo må stadig undvære deres farlige angriber, Miccoli som har været stærkt savnet, da Træner Rossi har svært ved at finde ud af hvem han skal benytte i stedet. Nyindkøbet Massimo Maccarone der er købt i Siena, den uruguayanske angriber Hernandez, den nyindkøbte midtbanespiller Sloveneren Ilicic, og den argentinske midtbanespiller Pastore, har alle været brugt i angrebet - hvilket udstiller Palermos problemer på den front.
Til kampen mod Juventus er det derfor meget svært at spå om opstillingen oppe foran, men som det ser ud lige nu er det enten Hernandez/Maccarone i en 4-4-2, eller alternativt at træner Rossi kun spiller med 1 angriber, og supplerer midtbanen med nyindkøbet Josip Ilicic som er hentet for kun 2 uger siden i Maribor, og som der er store forventninger til på sigt.
Forventet startopstilling 4-4-2/ 4-5-1
Sirigu;
Cassani, Munoz, Bovo, Balzaretti;
Migliaccio, Liverani, Nocerino; Pastore;
Hernandez, Maccarone
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar