Jurgen van den Broeck - Vinder/Plads: Draw no bet: 1 (odds 8,75 ved nr. 2-3)
42,25Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Van den Broeck ligner sit gamle jeg
- Chance (1-X-2)
- 4-29-67%
- Betvalue
- 5198%
- Spilbar ned til odds
- 17,75
- Rigtig/forkert
DERFOR SKAL DU SPILLE DEN:
- Jurgen van den Broeck er en af feltets mest stabile klassementsryttere, når alt flasker sig for ham.
- Kampen om tredjepladsen er i min optik meget åben – og ét styrt kan sende en af forhåndsfavoritterne helt ud af billedet.
- Belgieren viste rigtig god form i Criterium du Dauphine, hvor han hentede en tredjeplads.
- Van den Broeck er ved at have alderen, hvor han stille og roligt har styrken til at levere stort.
DET SKAL DU HOLDE ØJE MED:
- Jurgen van den Broeck er ret alene om det hos Lotto-Belisol. Det er ikke meget hjælp, han har sig.
- De to første placeringer ser ud til at være optaget af Froome og Contador, hvilket efterlader én placering.
- Van den Broeck er styrtet ud af Tour de France to gange tidligere i løbet af de tre seneste udgaver.
OM ODDSET:
Ladbrokes giver odds 67 for at Jurgen van den Broeck vinder Tour de France og tilbyder E/W 1/4 ved de tre første placeringer. Vores realodds er:
Vinderrealodds: 42,25 (33,50 i vinderodds + 8,75 i pladsodds)
Pladsrealodds: 8,75
Chancevurdering for udfaldene (BEMÆRK - den indskrevne i boksen øverst oppe er ikke korrekt; den er der så systemts betvalue passer)
Vinder af løbet: 2 %
Placering som nr. 2 eller 3: 13 %
Placering dårligere: 85 %
Betvalue: 2*42,25 + 13*8,75 = 198,25
NOTE:
Jurgen van den Broeck er bestemt ikke den største favorit til at vinde Tour deFrance, og der er også andre ryttere, der er større favoritter til at ende i top3 – men et e/w-spil på Jurgen van den Broeck til odds 67 er i min optik meget interessant.
To gange tidligere er van den Broeck blevet nummer fire i løbet, og et par gange er han styrtet ud af løbet. Han viste rigtig god form i Criterium du Dauphine, mens en af de største konkurrenter til podiepladsen, Vincenzo Nibali, så noget ringere ud. Der kommer en nærmere gennemgang af de største ryttere og deres chancer i en optakt.
I selvsamme optakt giver jeg Jurgen van den Broeck 1-2 vinderchance. Jeg er noget tættere på 2 % end på 1 %, men pointen er, at det bliver svært at vinde for van den Broeck – han er nok primært med i kampen om anden- og særligt tredjepladsen.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar