Jürgen Melzer - Gilles Simon: Simon -2.5 partier
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Venstrehåndede Melzer har et rigtigt højt topniveau, og han kan periodevist spille lige op på med alle spillere i verden, men han er alt for ustabil til for alvor at true de bedste. Han virker til at være meget tændt i denne turnering, og han har da også vundet sine tre kampe uden problemer. Faktisk har han kun haft fem breakbolde imod sig (Ilhan fire, Daniel én), og han har afværget dem alle. Resultaterne i turneringen:
1. runde: Daniel 63 62
2. runde: Ilhan 64 62
Kvartfinale: Beck 64 62
Nu har jeg kun set kampen mod Ilhan, og da må jeg tilstå, at han virkede mere kontrolleret end længe. Der var dog heller ikke tilstrækkelig modstand i Ilhan til at frustrere Melzer, og her er den altafgørende forskel ift. den modstand, som Simon lægger for dagen. Beck går også på alt for meget, og da han heller ikke havde imponeret i turneringen indtil mødet med Melzer, så overrasker den klare sejr mig ikke.
Simon bør elske dette matchup. Han får masser af fart at arbejde med, og tilmed så er Melzer en type, der lader sig irritere, hvilket som regel ender i en eller anden form for kollaps. Derudover vil Melzers gode forhånd cross ryge lige ind i Simons kontrabaghånd, som vel nok er hans bedste våben. Simon har ikke en fantastisk serv, og får Melzer held med at sætte nogle af sine vilde returer sammen i træk, så vil Simon formentlig blive breaket i kampen, men han er tilpas skarp i returspillet til, at han forhåbentlig som minimum kan breake én gang mere i kampen. Underlaget er hurtigt, så jeg kan sagtens forestille mig 76 i første sæt, hvorefter det naturligvis er nok med et enkelt break i andet. Ryger kampen i tre sæt, så er der også stadig fin mulighed for, at han kan dække spreadet. Simon ligger stadig i top 10, men han skal have skrabt nogle point sammen snart, hvis han vil fatsholde sin position og tilmed være seriøs kandidat til sæsonafslutningen i London, hvor der stadig er tre pladser at kæmpe om. Denne uges resultater:
1. runde: Bye
2. runde: Kevin Kim 62 62
Kvartfinale: Korolev 46 63 64
Head to head: 1-0 til Melzer
2006: 36 63 64 (grus)
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar