Jürgen Melzer - Dmitry Tursunov: 1
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-2)
- 40-60%
- Betvalue
- 3116,8%
- Spilbar ned til odds
- 2,50
- Rigtig/forkert
ATP, St. Petersborg, 1. runde, indendørs carpet.
Jeg forstår ikke oddssætningen her. Russeren får sikkert opbakningen fra publikum, men Melzer er god på de hurtige underlag. Begge har ikke ry for at være stabile i deres præstationer, men jeg synes ikke Melzer viser dårlig form, som kunne tale væsentligt mod spillet.
Tursunov har ekstrem power, men på et indendørs tæppe er det ikke så udslagsgivende, da folk der slår mindre hårdt kan udrette næsten det samme. Bolden springer heller ikke så højt, så der bliver ikke så meget at slå på.
Melzer er tilmed en habil doublespiller, hvilket giver sig udtryk i nogle udmærkede returer og godt netspil. Begge har ikke klaret sig særligt godt i St. Petersborg. Tursunov er røget ud i 1. runde de sidste to år. Melzer med stort set samme resultater, men tabte dog i 2. runde i 2005.
Som en lille kuriositet kan det nævnes, at et Melzer-tip aldrig har tabt her på BetXpert.
Jeg nøjes med at linke til h2h hos atptennis, og opfordrer til at se tidligere analyser, hvis man har behov for yderligere detaljer omkring spillerne. Måden er at gå i analysearkiverne og søge på navnet, for de der ikke vidste det i forvejen.
http://www.atptennis.com/3/en/players/headtohead/?player1=tursunov&player2=melzer#
Jeg har tidligere ytret stærke begrænsninger i analyser fra min side i forum. Dette har ikke ændret sig væsentligt, og kortere analyser kan måske være en vej til at få postet lidt alligevel.
Oddssætningen
Bwin lagde Melzer ud i 2,40 for et par dage siden. Pinnacle lagde Melzer ud i 2,84, men det er faldet marginalt til odds 2,78 på nuværende tidspunkt. Faktisk ligger en række bookmakere på 2,65-2,75, så det er ikke et problem at finde værdi iflg. min vurdering.
Jeg tror markedet overvurderer Tursunovs lidt bedre sæson, lidt bedre form med turneringssejr for nylig, samt hjemmebane lidt for højt. Hvis man er uenig i dette, skal man ikke spille.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar