18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tabt
Tips & Spilforslag

Juanjo Cobo - Ivan Basso: Draw no bet: 1

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Juanjo Cobo fik endelig sin etapesejr i årets Vuelta España på 19. etape, og den moral vil spanieren med stor garanti tage med til løbets afgørende enkeltstart, hvor jeg spår ham til en top10 placering. Basso besidder derimod ikke de samme egenskaber som under tiden hos Eufemiano Fuentes.
Chance (1-X-2)
65-1-34%
Betvalue
4127,9%
Spilbar ned til odds
1,52
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
Juanjo Cobo viste stor klasse i La Granja, hvor den lille spanier snød favoritterne med et angreb på de sidste to kilometer og vandt etapen. Derfor er selvtilliden naturligvis helt i top hos Cobo, der efter Hector Guerras positive dopingtest nu også skal køre VM enkeltstart for Spanien. Der er derfor god mulighed for, at Cobo vil prøve benene af endnu en gang for at se, hvad han har at skyde med på enkelstarten inden VM. Derudover var Cobo også klart bedst af de to (Basso og Cobo) på den første enkeltstart, hvor kun en punktering på baghjulet satte en stopper for en god etapeplacering. Jeg spår således Juanjo Cobo til at køre i top10 på Vueltaens sidste enkeltstart, og det bør være nok til at slå Ivan Basso.

Basso er således slet ikke den samme maskine som i 2005 og 2006, hvor han "kun havde til hensigt at dope sig" hos Eufemiano Fuentes. I den periode var Ivan Basso fænomenal i kampen mod uret, men efter han vendte tilbage fra sin karantæne, har det været "den gamle" Ivan Basso vi har fået at se. Således en Basso, der forsøger at slide konkurrenterne op i bjergene og samtidig sætter tid til på enkeltstarten. God nok har Basso kniven på struben for at køre en super enkeltstart, hvis podiepladsen skal holdes, men i en direkte duel mod Juanjo Cobo, har jeg altså svært ved at se, hvordan Basso skulle kunne slå spanieren – der også kører for at hente Phillip Deignan på den samlede 9. plads.

Fremtidige tips

Ekspert Tottenham - Newcastle
10 feb 20:30
Betvalue
1104%
1,80Betano
Ekspert F.C. København - Viborg
11 feb 19:00
Betvalue
1105%
1,70Betano
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.