18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tabt
Tips & Spilforslag

Joaquim Rodriguez - Michele Scarponi: 2

2,40Unibet

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Giro d'Italia, 17. etape.

17. etape ser fantastisk ud på profilen - tre hårde stigninger på den sidste del af etapen, og dernæst en nedkørsel, der godt kan vise sig at blive meget dramatisk. Den er nemlig ret svær.

Et udbrud kunne muligvis godt køre hjem, men der er også en kamp for klassementsrytterne. Hvis - og der er tryk på det ord - favoritterne vælger at give gas på 17. etape, så bliver det en meget, meget hård og seværdig etape.

Vi er nu gået ind i den sidste del af Giro d'Italia, hvorfor flere ryttere skal begynde at tage tid på konkurrenterne. Her har vi fx Michele Scarponi, der skal ud og vinde tid, hvis han vil vinde løbet. Det betyder at der er værdi i ham i denne h2h hvor han er sat over for manden i den lyserøde førertrøje. Rodriguez er favorit, men hvis der angribes, kan det udmatte spanieren der fx ikke så alt for godt ud på 14. etape.
Chance (1-2)
56-44%
Betvalue
2105,6%
Spilbar ned til odds
2,27
Rigtig/forkert
Læs Unibet-anmeldelse
Betting tip

På 17. etape kommer Dolomitterne, og selvom den første dag ender med en nedkørsel, så tvivler jeg på, at vi får en rolig dag. Efter 118 kilometer rammer feltet Passo Duran, der i sig selv er en slem stigning, og herefter venter Forcella Staulanza og til sidst Passo Giau, der er en stigning, der kan sammenlignes lidt med Alpe d’Huez i sværhed – den er dog lige en smule hårdere med 9,3 % over 10,4 kilometer. Og nedkørslen må ikke overvurderes: Den er også led, og det bliver formentligt meget svært at lukke huller her.

Franco Pellizotti – den tidligere bjergkonge i Tour de France og klassementsrytter i Giro d’Italia – mener at 17. etape bliver en etape, hvor rytterne ikke kan gemme sig, og at Duran-stigningen er meget hård. Forhåbentligt spiller nogle ud allerede tidligt, enten via angreb eller et højt tempo. Lampre kan spille ud med Ulissi eller Cunego, mens Liquigas kan sætte Capecchi/Agnoli op og sætte et halvhårdt tempo allerede på Duran. Basso kunne meget godt bruge et forspring før den svære nedkørsel, da han normalvist er relativt ringe i disciplinen.

Hvad betyder det for spillet? Forhåbentligt bliver der spillet ud, og forhåbentligt betyder det, at vi kommer til at se nogle angreb – jeg forventer det, men med de klassementsryttere vi har, er der bestemt en realistisk chance for at det bliver en fuser igen.

Joaquim Rodriguez er i løbets førertrøje, og 17. etape kan blive en led etape, at skulle forsvare den på. Især hvis Liquigas eller Lampre vælger at spille ud tidligt i løbet, for hvordan skal Katusha og Rodriguez så reagere? Jeg fastholder, at Rodriguez ikke så alt for godt ud på 14. etape: Liquigas havde tappet ham for kræfter via det hårde tempo, som de satte, og det er med til at udmatte Rodriguez – problemet er blot, hvis der ikke kommer angreb, for så kan Rodriguez vente til allersidst med at skyde sit angreb afsted, og så har han et antrit, som de færreste kan følge.

Jeg køber ikke argumentet med at Rodriguez altid har en offday – det har han altså kun, hvis han bliver presset til at have en, og der skal andet end Szmyds tempo til. Det skal krydres med angreb. Og et af de hold, der er offensive, er Lampre anført af Ulissi og Cunego, mens Michele Scarponi skal følge konkurrenterne og slutteligt sætte ét stød ind, som skal blive afgørende. Indtil videre har han ikke kunne lave det afgørende ryk, men formen er sat til at toppe nu, og meget er sket siden han kørte en rædselsfuld enkeltstart i Herning.

Scarponi udtalte efter tirsdagens etape, at favoritterne var nødt til at røre på sig på 17. etape, og at han var klar til at lide. De første seriøse angreb bør og skal komme på 17. etape – ellers slæber italienerne anført af Basso og Scarponi blot ubehagelige ryttere som Hesjedal og Rodriguez tættere og tættere på pole position: Hesjedal er glad, så længe sejren er indenfor rækkevide via enkeltstarten, mens Rodriguez’ selvtillid blot bliver større og større jo tættere, han kommer på Milano i Maglia Rosa.

Jeg holder Joaquim Rodriguez som favorit – indtil videre har han simpelthen været et niveau over Scarponi, men jeg kan ikke ignorere det, som jeg anser som svaghedstegn (fx primært hans forsøg på at hente Hesjedal), og jeg tror, at 17. etape kan ende med at blive hans første store nederlag i Giro d’Italia, hvis konkurrenterne – herunder primært Scarponi, der er den største angriber af dem, der kører om sejren – er klar til give fuld gas, og efter indikationerne, så tyder det på at Scarponi er klar.

Hvis de kommer samlet til mål, så er det absolut en afslutning, der passer bedst Rodriguez bedst – derfor er der altså formentligt nødt til at ske en udskilning. Jeg tror ikke, de kan udsætte det længere: Der skal ske noget. Favoritten er Rodriguez, men duellen er mere lige, mener jeg. Man skal også huske på, at Scarponi er en fornuftig nedkører.

Velkomstbonus
Unibet
Omsætningskrav
10x
Min. Odds
1.80
Min. Bonus
40 kr
Anmeldelse
100% bonus op til 1.000 kr.
Omsætningskrav: 10 x bonus til odds 1,80 eller højere inden for 60 dage efter aktivering af bonus. Eksempel: Indbetal og få 500 kr. i bonus og omsæt for 10 x 500 = 5.000 kr.
Yderligere vilkår

Kun nye spillere | Bonussen skal gennemspilles 10 x til min. odds 1,80 inden for 60 dage | Minimumindbetaling: 40 kr. | Maks. bonus: 1.000 kr. | Cash-out bidrager ikke | Væddemål skal være afgjort for at bidrage

Regler og vilkår:  Vi henviser til Unibet hjemmeside for samtlige gældende vilkår og betingelser for denne bonus.

Fremtidige tips

Ekspert Brentford - Leeds
14 dec 17:30
Betvalue
2106%
1,83Bet365
Ekspert Genoa - Inter
14 dec 18:00
Betvalue
1103%
1,55Betano
Ekspert Dallas Cowboys - Minnesota Vikings
15 dec 02:20
Betvalue
2106%
1,91Bet365
Ekspert Manchester United - Bournemouth
15 dec 21:00
Betvalue
2106%
1,90Betano
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4125%
5,00Unibet
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.