Jeremy Chardy - Nicolas Almagro: 2 (2-0)
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2) inklusiv handicap
- 23-26-51%
- Betvalue
- 2107,1%
- Spilbar ned til odds
- 1,96
- Rigtig/forkert
OBS: Dette spil går på at Almagro vinder 3-0 i sæt.
Nu er chancen der langt om længe for ellers evigt unge Almagro, til at bevise at han ikke er et evighedstalent, men en grusspecialist i verdenseliten. Aldrig før har han været så langt i den størst grusturnering, trods evnerne til det, og mod en på dette niveau ukendt modstander vil han være supermotiveret for at leve op til favoritværdigheden, og samtidig helst ordne sagerne i tre sæt med udsigt til en meget hård kvartfinale mod Nadal. Chardy er nok en smule benovet over at være kommet så langt, og usikkerheden omkring nerver og stabilitet udgør en så stor faktor, at det er svært at tro på at han for alvor kan true en Almagro, som øjner den måske sidste mulighed for at indfri de forventninger alverdens tenniseksperter har til ham på grus i tide.
Jeremy Chardy har overrasket fra starten med uimponerethed og gåpåmod, overfor spillere der rangerer mere end 100 pladser over ham på verdensranglisten. Inden French Open havde han kun en gang vundet mere end to kampe i træk, og det var i Marokko imod spillere udenfor top 100. Han er en spiller med sine store forcer på grus, men på et niveau lavere end verdenseliten til daglig. Således var det kun en gang lykkedes ham at slå en spiller fra top 100 inden denne turnering, og spørgsmålet er hvor længe både fysikken og det mentale kan holde til presset ved en stor Grand Slam, som han deltager i for kun anden gang i sin karriere. Erfaringen viser at det på et tidspunkt omkring dette (fjerde runde) plejer at være exit for de største overraskelser hidtil i en turnering.
Den unge franskmand startede friskt med 3-sætssejr over portugisiske Gil, og stod derefter til en ordentlig lussing mod en af forhåndsfavoritterne Nalbandian. Tilskuerne var naturligvis med hjemmebanespilleren, men selv ikke de troede vel for alvor på videre avancement da Chardy kom bagud 2-0 i sæt. Han udtalte selv efterfølgende at han var blevet ved med at gå efter sejren, og det bar frugt selvom argentineren retfærdigvis var en smule tilredt med en mindre skade. 3 sæt var også alt hvad der blev brugt i tredje runde mod russiske Tursunov, som dog ikke er en ørn på grus, men alligevel var det en artig overraskelse at Almagro's modstander blev fransk. Resultatmæssigt er det imponerende hvad den unge spiller har præsteret, men han mangler mange facetter i spillet såsom en anden gameplan hvis den første ikke virker. Spidskompetancerne er heller ikke mange på et niveau som dette, men når det kunne lade sig gøre før vil han forsøge at levere overraskelsen igen med et stort publikum i ryggen på Lenglen.
Statistik: I år: 12-8, på grus: 7-4. Ranglisteplacering: 145 Raceplacering: - Fødselsår: 1987 Højde/vægt: 187/75 – Højrehåndet.
Turneringspræstationer i år (runde slået ud): 1. runde – kvartfinale – kvartfinale – 2. runde – kvartfinale – 1. runde – 2. runde - finale. De sidste 4 turneringer på grus, resten hard court.
Nicolas Almagro er indtil videre sæsonens helt store positive overraskelse hvad angår grusunderlaget med hele 23 sejre og kun 5 nederlag. Han har vundet 2 turneringer og derudover tabt finalen i Valencia mod verdens nr. 5 Ferrer i tre sæt, og senest nået en kvartfinale mod Djokovic i Rom Masters. Det er altså en stabil spiller vi har med at gøre, hvor der ikke kan forventes mange udfald fra, og det er så sandelig også på tide. Han var allerede for nogle år siden udskreget som næste spanske gruskonge efter bl.a. Moya, Ferrero og Nadal, men har indtil i år ikke kunnet komme længere end anden runde i de åbne franske. Det er der så blevet lavet om på, og så vil springet ind i kvartfinalen være en hel del lettere for ham end Chardy.
Motivationen kan med andre ord ikke blive større for at modbevise kritikernes påstande om evighedstalent, og det som er værre, og spillet som resultaterne har været der i år. Pashanski, Decoud og Murray er sejrsrækken gået over med kun et tabt sæt i tie-break til følge, og nu venter endnu en på papiret klar underdog. Det er de samme betingelser som han indtil videre har efterkommet med bravur, så hvorfor skulle det gå galt denne gang spørger man sig selv. Jeg kan ikke se hvad Chardy har de andre ikke havde, og vurderingen af mulighederne for at Almagro ordner sagerne mest optimalt inden et stort opgør mod Nadal giver et pænt valuebet for 3-sætssejren.
Statistik: I år: 27-9, på grus: 23-5. Ranglisteplacering: 20 Raceplacering: 9 Fødselsår: 1985 Højde/vægt: 182/81 – Højrehåndet.
Turneringspræstationer i år (runde slået ud): 2. runde – 1. runde – sejr – kvartfinale – sejr – 1. runde – 2. runde – finale – 3. runde – kvartfinale - kvartfinale. 4 turneringer på hard court, resten på grus.
Indbyrdes opgør: 0-0
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar