Vundet
Tips & Spilforslag
Janne Ahonen - Robert Kranjec: 1
Spiltip af Nicolai Kristensen
den
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-2)
- 65-35%
- Betvalue
- 1104%
- Spilbar ned til odds
- 1,54
- Rigtig/forkert
Betting tip
Janne Ahonen fra Finland er den store favorit til at tage den samlede sejr i denne sæson. Det er han i kraft af hans store stabilitet. Han åbnede sæsonen i sidste weekend i Kuusamo med to andenpladser. Han tabte i første konkurrence til Janda – en konkurrence som kun var over 1 løb. I søndags på andendagen var Kranjec fra Slovenien bedre og vandt.
Sidste sæson startede Ahonen som lyn og torden – han vandt de 4 første konkurrencer. Han er stadig med helt fremme, men toppen er i denne sæson blevet større.
Da de i marts måned var i Lillehammer sidst, blev Janne Ahonen nummer 4, mens at Kranjec var helt nede som nummer 41.
Kranjec imponerede alle i sidste weekend i Kuusamo ved at tage en sejr og tredjeplads, men han vil få svært ved at holde samme høje niveau i Lillehammer – en bakke hvor han aldrig rigtig har været hjemme.
Odds 1,60 på den stabile Ahonen, som altid er med fremme er godt betalt imod Kranjec, som man ikke rigtig ved hvor står – udover hans flotte weekend i Kuusamo.
Bemærk at konkurrencen først er lørdag klokken 16, men at Nordicbet lukker ned fredag klokken 16, hvor kvalifikationen begynder – begge hopper er sikkert deltagelse i konkurrencen.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar