Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-2)
- 42-58%
- Betvalue
- 3116,3%
- Spilbar ned til odds
- 2,38
- Rigtig/forkert
Mandag startede vi en ny turnering på ATP touren, denne gang er vi Cincinatti hvor der endnu engang skal spilles på hardcourt, efter vi i sidste uge var en tur i Canada at vende. Her blev vinderen verdens nummer 1, Novak Djokovic, som efter en finalesejr i 3 sæt over Mardy Fish kunne hæve pokalen. I denne uge stiller stort set det samme felt til start, og igen er Novak Djokovic topseedet. Sidste uge bød på et par overraskelser, bl.a. røg sidste års vinder af Rogers Cup, Andy Murray ud allerede i 2. runde. Og også den tidligere verdens etter Roger Federer måtte bøje sig tidligt overfor Tsonga, og ligeledes måtte Rafael Nadal se sig besejret af Ivan Dodig i 2. runde.
Netop denne Ivan Dodig skal vi se lidt nærmere på idag. I sidste uge havde jeg tippet ham til at tabe hans første runde kamp mod Jeremy Chardy, men jeg skal da lige love for at han fik vist mig at jeg tog fejl. Ivan Dodig møder i denne uge, Ernest Gulbis i 1. runde af turneringen. Gulbis kommer til turneringen i Cincinatti med en håndfuld hårde kampe i baglommen. Gulbis tabte en træ sæts kamp mod Mardy Fish, hvor efter han fløj direkte videre til Ohio for at spille kvalifikation. Her var det en træt Gulbis der gik på banen, og han måtte ud i 3 sæts kampe mod både Andreev og Falla før han var sikker på deltagelse i hovedrunden. Grundlaget for dagens spil er altså at Dodig viste imponerende takter i sidste uge, og at Gulbis ser meget træt og slidt ud efter mange ugers tennis.
#36 Ivan Dodig fra Kroatien møder altså Ernest Gulbis i hans 1. runde kamp af ATP turneringen i Cincinatti. Dodig viste i den forgangne uge rigtig fine takter da han først besejrede Chardy i 2 sæt, og derefter rejste sig mod mægtige Rafael Nadal, hvor han efter at have tabt første sæt 6-1, vandt 2. og 3. sæt i tie-break.
Dodig har gjort sig bemærket i år med en finaleplads i Hertogenbosch og en turneringssejr på hjemmebanen i Zagreb, hvilket var hans første turneringssejr nogensinde. Dodig er en agressiv spiller som på det seneste har vist at han har en rigtig god serv. Kroaten vil gerne afgøre bolden hurtigt, og kan derfor have en tendens til at forcere lidt for meget, og derved lave en del fejl. I kampen mod Nadal synes jeg dog at han viste han har fået kontrol over tingene og at han kan kontrollere sine slag.
#48 Ernests Gulbis fra Letland er dagens modstander for Dodig. Gulbis har på det seneste spillet en del hårde kampe, og han er efterhånden begyndt at ligne en som godt kunne bruge en pause. Gulbis viste dog at han er en spiller som man skal regne med, da han for et par uger siden kunne løfte pokalen i Los Angeles, efter at have besejret Fish i finalen. Højrehåndede Gulbis's favoritslag er hans forhånd som han slår meget præcis, især longline. Derimod kan hans server til tider miste meget kvalitet og dermed kan hele hans spil bryde sammen. Hvis
Match-up:
Jeg vil ikke ligge skjul på at jeg synes Gulbis er en mere komplet spiller end Dodig, men på baggrund af hvilken situation de er i lige nu, så tror jeg på Dodig sejr. Hans formkurve er stigende efter sidste uges turnering, hvorimod Gulbis er ved at falde en smule i kadance, efter at han ellers i en del uge har skabt flotte resultater.
Indbyrdes har de mødtes en enkelt gang før, det skete i 2009 i Zagreb(Dodigs hjemmebane), her blev det til Dodig sejr i 2 sæt, så også på den front ser jeg Dodig som havende et lille overtag. Jeg ser dog stadig Gulbis som favorit, men der kan sagtens ligge en overraskelse i luften, så derfor har jeg vurderet kampen til CV: 42-58 i lettisk favør.
Gamble well!
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar