Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 24-31-45%
- Betvalue
- 2107,3%
- Spilbar ned til odds
- 1,82
- Rigtig/forkert
OBS!!!: Spillet er sammensat af et 1-tal hos Ladbrokes til odds 4,50 og et X hos Pinnacle til odds 3,46. Med 43 procent af det samlede indskud placeret på 1-tallet samt 57 procent placeret på X'et fremstår et samlet 1X-odds på 1,95.
Spil-form: Island 1X eller på Asian Handicap +0,5 er det oplagte spil for mig. Værdien er for mig se se på islændingene, men uafgjort – som både Norge-Island (2-2) og Island-Norge (1-1) sluttede med i seneste VM-kval., hvor de to hold også var i samme gruppe) – er ikke langt væk. Det ligner en mere lige kamp i Reykjavik, end odds-markedet indikerer. I øjeblikket er Asian Handicap-markedet på Island under 1X2-markedet, hvilket plejer at være et sikkert tegn på, hvor værdien ligger. Med indskud på 1-tallet hos Ladbrokes til odds 4,50 og X’et hos Pinnacle til odds 3,46 opnår man med en 43/57-fordeling på de to tegn et samlet 1X-odds på 1,95.
Bedste 1-tals-odds: 4,50 (Ladbrokes)
Bedste X-odds: 3,46 (Pinnacle)
Bedste 2-tals-odds: 2,03 (18bet)
Kvaliteten... eller måske mangel på samme...?: Hvor gode er Norge egentlig? Svært at svare på. Senest vandt Norge hjemme på Ullevål 2-1 over Frankrig i en venskabskamp, og selvom det var lidt imod spillets fordeling, og det franske hold mindede om et ”Frankrig B”, så er det selvfølgelig et fint resultat. Modsat, hvis man kigger ned over de udtagne spillere i Norges landsholdstrup, så er det ikke ligefrem fordi, kvaliteteten springer i øjnene (der er for tiden megen klage over den manglende spiller-kvalitet på det danske landshold, men ville der seriøst være risiko for at Superliga-folk som AaB’s Kjetil Wæhler eller OB’s Espen Ruud, havde de været danskere, blev udtaget af Morten Olsen? – næppe).
Carew ude for Norge: Bedre bliver det heller ikke for Norge af, at den ene af Norge to eneste spillere med fair international klasse (den anden er Brede Hangeland), den fysisk stærke og teknisk slet ikke dårlige angriber John Carew, er ude skadet (det er muligt, Carew når at blive klar til Norges kamp tirsdag mod Portugal, men han kommer ikke på banen i Reykjavik).
Gudjohnsen ikke med for Island: Over for det kan man selvfølgelig stille, at Islands helt store navn, Eidur Gudjohnsen, som netop er skiftet til Stoke, ikke er udtaget pga. manglende kamp-træning.
Senest - 2 x uafgjort: Island og Norge er placeret i EM-kvalifikationsgruppe H, som også rummer Portugal, Danmark og Cypern.
Meget pikant var Island og Norge i samme kval.gruppe også til VM i Sydafrika, og skal man dømme ud fra de to resultater i de indbyrdes møder, så er Norges klare favorit-status på odds-markedet overdrevet. Begge kampe sluttede uafgjort, først 2-2 i Oslo, og derefter 1-1 i Reykjavik.
Islands VM-kval.: Islands resultater på hjemmebane i VM-kval’en var sådan lidt la-la uden at være decideret dårlige, men uanset sluttede islændingene sidst i gruppen.
Island tabte hjemme 1-2 til Skotland (et dog temmeligt uretfærdigt resultat), vandt 1-0 over Makedonien, tabte 1-2 til Holland, og spillede som nævnt 1-1 med Norge.
Norges VM-kval.: Norges, der sluttede som toer i gruppen (men ikke fik en playoff-chance, da de var dårligst blandt de ni gruppe-toere), spillede på udebane 0-0 mod Skotland, 0-0 med Makedonien, tabte 0-2 til Holland, og spillede 1-1 med Island.
Island - venskabskampe: De to nationer har spillet en del venskabskampe siden da. Island, der er nummer 79 på FIFA-verdensranglisten, har siden VM-kvalifikationen vundet 3-1 hjemme over Georgien samt 1-0 hjemme over Sydafrika, tabt 0-1 ude til Iran, spillet 1-1 ude mod Luxembourg samt 1-1 ude mod Cypern, vundet 2-0 hjemme over Færøerne, spillet 0-0 med Mexico (i Alabama, USA), og senest hjemme vundet 4-0 over Andorra.
Norge - venskabskampe: Hos Norge, der indtager en imponerende høj 22.plads i FIFA-rankingen, ser man følgende venskabs-resultater siden efterårets VM-kval.: 1-0 hjemme over Sydfrika, 1-0 ude over Schweiz, 1-0 ude over Slovakiet, 2-1 hjemme over Montenegro, 0-1 hjemme mod Ukraine, samt senest for tre uger siden 2-1 hjemme over Frankrig.
Det er faktisk gode resultater! Men... der er bare lige det ved Norge, at kigger man over de seneste rigtigt mange år, så ser det ud som om, Norge tager venskabskampe lige så seriøst som vigtige VM- eller EM-kval.kampe, og derfor til disse er ude af stand til at hæve niveau’et. Et blik over Norges landskampe de seneste 10 år afslører ganske enkelt, at vores nordlige naboer er klart bedst i venskabskampe.
Hvorvidt det bliver anderledes i denne EM-kvalifikation, vil tiden vise, men personligt tror jeg ikke på det. Norge har naturligvis en fair chance for at byde gruppe H’s to forhånds-favoritter, Portugal og Danmark, konkurrence i kampen om de 1½ EM-billetter, der uddeles i hver gruppe, men som skrevet længere oppe i teksten har jeg meget vanskeligt ved at få øje på den store kvalitet på det norske landshold.
Norge - god mod de gode, dårlig mod de dårlige: Der er desuden en anden omstændighed ved Norge, som man skal tage i ed rent betting-mæssigt. Det norske landshold, samt faktisk også de norske klubber, er som regel rigtigt dårlige at gamble på til lave odds, men ofte fremragende spil-objekter, når oddsene er høje.
Hvordan kan det være? Tjae, nu er der sket en del siden ”Drillo”, men det synes fortsat som om, Norge er bedre til ”at ødelægge” end til ”at skabe”, og det skaber relativt gode resultater mod stærke modstandere, mens det omvendt ofte kniber med at sætte dårligere på plads.
Jeg har for egen rulle skudt to af fem mulige units afsted på Island til ikke at tabe. .
Holdene: De to trupper:
Island: Målmænd - Arni Gautur Arason (Odd Grenland), Gunnleifur Gunnleifsson (FH Hafnarfjördur) og Ingvar Thor Kale (Breidablik). Markspillere – Indridi Sigurdsson (Viking Stavanger), Kristjan Örn Sigurdsson, (Hønefoss), Gretar Rafn Steinsson (Bolton), Bjarni Olafur Eiriksson (Stabæk), Ragnar Sigurdsson (IFK Göteborg), Sölvi Geir Ottesen (FC København), Arnor Sveinn Adalsteinsson (Breidablik), Brynjar Björn Gunnarsson (Reading), Aron Einar Gunnarsson (Coventry), Olafur Ingi Skulason (Sønderjyske), Rurik Gislason (OB), Johann Berg Gudmundsson (AZ Alkmaar), Matthias Vilhjalmsson (FH Hafnarfjördur), Eggert Gunnthor Jonsson (Hearts), Birkir Bjarnason (Viking Stavanger), Gylfi Thor Sigurdsson (Hoffenheim), Heidar Helguson (Queens Park R), Veigar Pall Gunnarsson (Stabæk) og Kolbeinn Sigthorsson (AZ Alkmaar).
Norge: Målmænd – Rune Jarstein (Viking Stavanger), Espen Pettersen (Molde) og Jon Knudsen (Stabæk). Markspillere – Vadim Demidov (Rosenborg), Brede Hangeland (Fulham), Tom Høgli (Tromsø), Jon Inge Høiland (Stabæk), John Arne Riise (Roma), Kjetil Wæhler (AaB), Christian Grindheim (Heerenveen), Henning Hauger (Stabæk), Ruben Yttergård Jenssen (Tromsø), Morten Gamst Pedersen (Blackburn), Bjørn Helge Riise (Fulham), Espen Ruud (OB), Jan Gunnar Solli (Brann Bergen), Mohammed Abdellaoue (Hannover 96), Daniel Braaten (Toulouse), John Carew (Aston Villa - ukampdygtig), Erik Huseklepp (Brann Bergen) og Steffen Iversen (Rosenborg).
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar