Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Rodriguez jagter revanche og samlet sejr i åbent løb
- Chance
- 21%
- Betvalue
- 3115,5%
- Spilbar ned til odds
- 4,76
- Rigtig/forkert
Derfor skal du spille den:
- Rodriguez var den stærkeste klatrer under VM i Italien, og formen er, hvor den skal være.
- Løbets rute passer ham godt: Der bliver ikke for alvor angrebet udefra, og Villa Vergano (sidste stigning) har ret gode ramper for ham.
- Rodriguez har masser af motivation: Han tabte VM bittert sidste uge, og han jagter den samlede sejr i WorldTouren.
- Rodriguez vandt løbet sidste år på den samme rute.
- Daniel Moreno er ligeledes i god form, og han vil arbejde hårdt for sin spanske kaptajn på den sidste stigning.
Det skal du holde øje med:
- Det er et ret stærkt felt: Valverde, Nibali, Uran, Costa, Gilbert, Ulissi, Contador, Sagan og mange flere.
- Alle ved, at Rodriguez vil angribe på Villa Vergano – alle holder øje med ham og vil gøre alt for at følge ham.
- Det slutter ikke på Villa Vergano. Der kommer en nedkørsel og 2,8 kilometer på flad vej. Det er ikke en fordel for Rodriguez, der har en dårlig spurt.
- Sæsonen har været lang for Rodriguez. Han viste ikke spor på træthed under VM, men han må køre på sidste energi.
- WorldTour-ranglisten fungerer også negativt: Han skal kun bruge top2, for at overhale Froome.
- Rodriguez var helt knust efter VM-nederlaget til Rui Costa. Spørgsmålet er om han har styrken til at rejse sig efter endnu et nederlag.
Note:
Lombardiet er et åbent løb, men én ting må stå klart med den nuværende rute: Alle stigningerne før Villa Vergano vil primært fungere som udskilning af hjælpere og lignende. Det er i hvert fald meget, meget svært at vinde på Muro di Sormano, der er placeret næsten 100 kilometer før målstregen i Lecco. Måske kan man gøre noget på Madonna del Ghisalo, men det er Villa Vergano, hvor man kan sætte det sidste angreb ind.
Villa Vergano er kun 3,28 kilometer lang, men den er ret stejl. Særlig de sidste kilometer er vanvittigt hårde (den sidste kilometer stiger cirka med 11-12 %), og i snit er den 7,4 %. Det er guf for Joaquim Rodriguez, og der er måske kun én rytter i øjeblikket, der kan matche ham her, nemlig holdkammeraten Daniel Moreno (og så naturligvis et par colombianere, herunder særligt Betancur – men hvordan er formen?). Jo senere løbet begynder, jo bedre er det for Rodriguez.
Men Rodriguez vil naturligvis have hele feltet i ryggen. Det kan godt være, at han ikke har VM-striberne på trøjen, men hele feltet vil betragte ham som verdensmesteren på Villa Vergano – og det kan ødelægge spillet, hvis konkurrenterne får hentet Rodriguez kort efter toppen, for i en spurt vil Rodriguez have ringe chancer mod de direkte konkurrenter. Men man skal også huske på, at hvis Valverde sidder hos de nærmeste forfølgere, hvor meget vil Nibali/Uran/Contador arbejde for at hente Rodriguez, blot for at se Valverde løbe af med sejren? Der kan opstå et taktisk spil, der vil være en fordel for Rodriguez.
Det er naturligvis ikke et argument, men Lombardiet Rundt tilgodeser tidligere vindere. Siden 2002 har vinderlisten set således ud:
2002: Michele Bartoli
2003: Michele Bartoli
2004: Damiano Cunego
2005: Paolo Bettini
2006: Paolo Bettini
2007: Damiano Cunego
2008: Damiano Cunego
2009: Philippe Gilbert
2010: Philippe Gilbert
2011: Oliver Zaugg
2012: Joaquim Rodriguez
2013: ?
Alt i alt synes jeg, at odds 5,5 er lidt for højt her. Folk vil holde øje med ham, og feltet er stærkt – men sidst de mødtes i Italien (VM) var Rodriguez den bedste på stigningerne. Har det ændret sig på en lille uge? Unibet er de eneste på det danske marked med odds 5,5, mens Bet365 er nede på odds 5. Nordicbet er nede i 4,5, hvilket er omkring det niveau, jeg selv ville befinde mig i.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar