18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tabt
Tips & Spilforslag

Hvilket hold rykker ned?: SønderjyskE

Spiltip af thelonely den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance
55%
Betvalue
4121%
Spilbar ned til odds
1,82
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
SønderjyskE er faktisk kommet godt fra start. 7 point i 7 kampe er mere end godkendt og der har reelt kun været en kamp man kan være skuffet over, tilgengæld var det også en af sæsonens vigtigste kampe. Det var imod HB Køge, hvor man noget overraskende fortjent tabte 1-0. Man har mere eller mindre bygget videre på Carsten Broes oprykker filosofi, som er en defensiv tilgang til spillet, hvor succes skal komme på baggrund af fight og en samlet holdindsats. Det har virket indtil videre og man ligger over stregen. Man ser dog ofte at oprykkerhold som klarer skærene i første sæson, rykker ned næste sæson. Dette kan meget let blive SønderjyskEs skæbne og det hjælper ikke at man lige har solgt Ken Ilsø til FCM. Der er ikke blevet hentet nogle spillere og man skal nok ikke regne med at SønderjyskE vil kunne erstatte Ken Ilsø. Den eneste reelle profil man har tilbage er Sölvi Ottesen, men man står helt klart med SAS ligaens andet svageste hold. På papiret er der slet ingen tvivl om at HB Køge og SønderjyskE er langt bagefter de andre SAS liga hold. Hvis man skal overleve bliver man nød til at holde på Sölvi Ottesen(og han kan sagtens ryge afsted til vinter) og man er nærmest tvunget til at hente en eller to spillere til vinter. Det kræver også at man vinder over sine nærmeste konkurrenter, men selv på hjemmebane vil man være underdog imod Randers og FCM.

P.t. nr. 9 med 7 point og 4-7 i målscore.


Randers
Hvem havde troet at Randers efter 7 runder ville ligge på sidstepladsen med sølle 1 point. Sæsonen har været en stor skuffelse indtil videre, men et par ting peger på at Randers snart får vendt skuden. Mark Nygaard er på vej tilbage og man har desuden hentet Esben Hansen fra OB. Derudover har man en landsholdspause hvor man kan få løst nogle af problemerne og næste kamp er desuden mod Otterup, hvor man håber at kunne få banket lidt selvtillid tilbage i truppen. Truppen har kvalitet og er langt bedre end nogle af konkurrenterne. Det offensive spil har faktisk fungeret ok, man har bare manglet Mark Nygaard til at sparke bolden i kassen. Det defensive spil har tilgengæld været en katastrofe, men hvis man får løftet det bare et halvt niveau vil man uden tvivl begynde at vinde kampe.

P.t. nr. 12 med 1 point og 6-15 i målscore.


FC Midtjylland
En meget skuffende sæsonstart endte med en fyring til Thomas Thomasberg. Man hentede så Allan Kuhn ind, men han har endnu ikke fået point. Det var dog også et svært startprogram for ham(OB, FCK og Aab), men spillet har heller ikke været prangende. Nu har man lige været ude og hente Ken Ilsø og Martin Albrechtsen, så truppen er til at man bør kunne spille med om top 4. Jeg kan ikke i min vildeste fantasi forestille mig at FC Midtjylland rykker ned.

P.t. nr. 11 med 4 point og 6-14 i målscore.


HB Køge
Inden sæsonstarten var HB Køge store favoritter til at rykke ned og det er de stadig. Det har været en noget speciel sæsonstart. Man har fået store tæv af FCK, Brøndby og Aab, men samtidig ligger man over stregen. Pointmæssigt har det været godkendt og man kan kun være tilfreds med udbyttet. Spillet har dog været mere eller mindre elendigt og det er reelt kun imod SønderjyskE at man fortjente alle 3 point. Truppen har slet ikke SAS liga niveau og man må forvente at HB Køge rykker ned.

P.t. nr. 10 med 5 point og 6-22 i målscore.


FC Nordsjælland
En rigtig god sæsonstart er blevet efterfulgt af nogle knap så gode præstationer. Vigtigt er det dog at man har en sejr over FCK. FCN har altid været berygtet for at være et humør hold. På gode dage kan man spille samtlige andre SAS liga hold ud af banen, men på dårlige dage kan holdet falde helt sammen. Topniveauet er højt, men bundniveauet er ekstremt lavt. Man har mistet Martin Bernburg til Brøndby, men man havde dog allerede inden været ude og købe Rawez Lawan. Desuden har man fået Tobias Mikkelsen som skal prøve at genfinde formen. Det kan godt vise sig at være rigtig godt for begge parter, da han passer til FCNs spillestil. Når det er sagt er det dog en svækkelse at man ikke længere har Bernburg.

P.t. nr. 8 med 8 point og 8-7 i målscore.


Silkeborg
Inden sæsonstarten lavede man intet mindre end en genialitet ved at tegne kontrakt med Frank Hansen og Jesper Bech, derudover lejede man Lasse Heinze i FCM. Dette har været en klar forstærkning og trupmæssigt er man lysår foran både SønderjyskE og HB Køge. Udover de tre spillere kan man nævne den tidligere 1 divisions topscorer Rajko Lekic og de tre tidligere udenlands proffer Thomas Bælum, Steven Lustü og Tømreren. Silkeborg har skabt fremragende resultater ved både at slå FCM og OB og derudover spille uafgjort med FCK og AGF.

P.t. nr. 7 med 9 point og 13-11 i målscore.


Bet365 giver 1.75 på SønderjyskE, det synes jeg virker mere realistisk, så Unibets 2,20 er fint.

Fremtidige tips

Ekspert Monza-FC Sudtirol
8 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,57Betano
Ekspert Los Angeles Chargers - Philadelphia Eagles
9 dec 02:15 1 kommentar
Betvalue
1105%
1,85LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.