18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tabt
Tips & Spilforslag

hvem vinder Indiana?: Obama!

Spiltip af guldmorten den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance
50%
Betvalue
4123.5%
Spilbar ned til odds
2.00
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
UPDATE: Hillary har taget en snæver, men sikker føring i meningsmålingerne. Lige pt. anbefaler jeg ikke dette bet længere!


Fås ved at lay´e Hillary til odds 1.68 på betfair. Bemærk odds svinger - bedre odds kan muligvis fås af den vågne better!

Dette er det mest spændede primærvalg af dem alle. Indtil videre har demografien afgjort samtlige primærvalg hos demokraterne - og sendt herlige grunker i min bettingbeholdning! Altså: Er der mange af Obamas vælgere - sorte, veluddannede, unge - eller mange af Hillarys vælgere, fattige, hvide kvinder, latinoer, ældre.

Situationen i Indiana er, at demografien for en gangs skyld er helt lige. Der er lidt af det hele. Og ingen - heller ikke mig selv - kan sige præcis om dette valg vil tippe til den ene eller den anden side.

Meningsmålingerne er tidlige og upræcise - de har vist pæne føringer til Hillary, men de to seneste siger mellem 1 og 3 procent til Obama. Her kan vi ikke hente afgørende hjælp endnu - men bliver klogere de kommende dage. Jeg skal nok skrive en update.

Ud over det høje odds pt. har jeg følgende argumenter for alligevel at smide mine penge på Obama:

- Jeg synes tendensen er lidt i hans favør. Meningsmålingerne ser trods alt ud til at tippe lidt i hans favør (bemærk dog, at Hillary har det med at få mange sidste-sekunds-vælgere!).

- Den generelle tendens på landsplan er klar: Obama står bedst, med et forspring på 5-10 procent til Hillary.

- En sejr til Obama her vil reelt afgøre præsidentvalget. Det vil være til stor fordel for demokraterne. Måske vil det få nogle tvivlere til at stemme på Obama, så "pinen" ikke skal trækkes længere ud.

- Min mavefornemmelse: Obama kan vinde nomineringen her!

- Og måske vigtigst: Obama har klart flest penge. Han vil sikkert bruge dobbelt så mange som Hillary de næste to uger på TV-spots. Det kan blive afgørende.

Odds vil helt sikkert svinge voldsomt de næste to uger - så hold øje med muligheder for shure-bets. Spil under ingen omstændigheder på nogen af kandidaterne til under odds 2! Muligvis vil jeg annoncere et spil her på Hillary også, hvis hendes odds stiger tilstrækkeligt...

Flere tips

Ekspert Fenerbahce - Sturm Graz
5 aug 20:00
Betvalue
1105%
1.62Betano
Ekspert Debrecen - F.C. København
6 aug 19:00
Betvalue
1105%
1.82Campobet
Ekspert Ajax - Shelbourne
6 aug 20:00
Betvalue
2108%
2.05Betano
Ekspert Valur - FC Nordsjælland
6 aug 20:30
Betvalue
1103%
1.67Campobet
Ekspert AZ Alkmaar - ADO Den Haag
8 aug 21:00
Betvalue
1105%
1.70Betano
Ekspert Nedrykning Serie A
23 aug 18:30
Betvalue
3117%
1.95Betano
Ekspert Super Bowl LXI
10 sep 02:20 3 kommentarer
Betvalue
5140%
70.00Betsson
Ekspert Carolina Panthers sæson sejre
10 sep 02:20
Betvalue
1103%
1.75Unibet
Ekspert NFC South Division winner
10 sep 02:20
Betvalue
2106%
3.80Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.