18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tabt
Tips & Spilforslag

Holland - Rumænien: 2

Spiltip af Torben N. Sørensen den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance (1-X-2)
24-25-51%
Betvalue
2107,1%
Spilbar ned til odds
1,96
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
Intet er jo så skidt, at det ikke er godt for noget. Med det refererer jeg til, at mit totalt sønderskudte Asian Handicap-bet på Frankrig over Holland giver forøget mulighed for, at jeg får et af mine store fidus-spil i slutrunden - Rumænien til at gå videre fra indledende gruppe - til at gå hjem. Før sidste gruppekamp er situationen i gruppe C den, at Holland er sikker på ikke kun at gå videre, men også på førstepladsen, mens Rumænien, Italien og Frankrig kæmper om den sidste plads. Og tager Rumænien tre point mod Holland, så napper de pladsen.

Det kan måske forekomme lettere sindsygt at gamble imod et hold, der netop har udklasseret de to finalister fra seneste VM med henholdsvis 3-0 og 4-1, men ikke desto mindre finder jeg værdi i dette væddemål.

Hollands turnerings-taktiske overvejelser: I modsætning til Portugal og Kroatien, der ligesom Holland er sikker på førstepladsen i deres respektive grupper, så er jeg ikke overbevist om, at Holland sparer (alle) sine bedste spillere, langt fra endda. Det forekommer længere fra træner Marco Van Basten og den hollandske mentalitet at gøre sig den slags taktiske overvejelser... og alligevel så kan det ikke undgå at spille ind, at Holland allerede nu har tankerne fremme ved kvartfinalen.

Jeg er dog ret sikker på, at van Basten sparer stamspillere, som måtte være det mindste skadede eller slidte, og man skal huske på, at sæsonen for disse europæiske stjerner har været lang. Desuden er der vel heller ingen årsag til at risikere, at spillere, der i forvejen slæber rundt på et gult kort - André Ooijer og Nigel de Jong - pådrager sig et nyt og bliver spærret til kvartfinalen. Derudover vil det formentlig være så som så med motivationen. Det kan ikke undgå at spille ind, at Holland reelt intet har at spille for i denne kamp, og hollænderne er næppe dummere end andre mennesker - hvorfor skulle de kæmpe rø... ud af bukserne blot for at lukke Italien eller Frankrig, som de kan komme til at stå overfor igen i semifinalen, ind i turneringen igen?

Enestående chance for Rumænien: Totalt modsat stiller det sig for Rumænien. For dem er dette en enestående chance for at komme videre fra den indledende gruppe. Rumænerne har med klogt taktisk spil optimeret deres held i gruppen. Adrian Mutus brændte straffespark 10 minutter før tid mod Italien forandrer ganske vist kravet for Rumænien til Hollands-kampen, idet de nu er nødt til at gå efter at vinde i stedet for, at uafgjort ville være nok (ét point kan stadig bringe Rumænien videre, men kun hvis Frankrig-Italien også slutter uafgjort).

De to hold - primært Rumænien: Jeg vil ikke gå ind i de store spekulationer om Hollands startopstilling, som kun van Basten vil være i stand til at forudse, men lad os kaste et blik på det rumænske hold, der stillede således op mod Italien i seneste kamp:

Bogdan Lobont; Cosmin Contra, Gabriel Tamaz, Dorin Goian, Razvan Rat; Florentin Petre, Paul Codrea, Mirel Radoi, Cristian Chivu; Adrian Mutu og Daniel Niculae.

Samme opstilling bliver det ikke til mod Holland alene af den grund, at den solide midter-forsvarer Dorin Goian efter to gule kort er spærret af karantæne.

I stedet for Goian kan træner Victor Piturca vælge en direkte remplacent i form af Goians forsvarsmakker i Steaua Bukarest, Sorin Ghionea, hvilket ikke vil betyde omrokeringer på holdet.

Alternativet er at rykke anfører Cristian Chivu (der i mine øjne har været en af slutrundens bedste spillere - Rumænien ville falde en klasse uden ham) ned i center-forsvaret, og så i stedet rykke den lidt marginaliserede midtbanemand Razvan Cocis ind på holdet. I og med, at Rumænien skal gå efter at vinde, er det også muligt at starte med den teknisk stærke og mere offensivt orienterede Nicolae Dica, og sidstnævnte er måske det mest sandsynlige valg. Ligeledes er den offensive højre kant Banel Nicolita et oplagt alterativ til en af de mere defensivt orienterede midtbanefolk hos Rumænien. I den forbindelse bør man notere sig, at den rutinerede Mirel Radoi er tvivlsom, efter at han pådrog sig et voldsomt skrub mod Italien.

Hvordan skal denne spilles?: Rumænien vil være super-motiveret til denne kamp. Det vil være en fantastisk triumf for Victor Piturca og hans spillere, hvis de det lykkes dem at fighte sig videre fra denne "dødens gruppe". Et par taktiske overvejelser er dog på sin plads, for bør man virkelig spille Rumænien til at vinde... måske et X2-spil til lave, men mere sikre odds er mere fornuftigt?

Holland har jo gjort det godt, ja mildest talt fremragende, og hvis meldingerne kort før tid i Frankrig-Italien er, at der står uafgjort, vil rumænerne i tilfælde af også en uafgjort stilling mod Holland så ikke gamble på, at det vil være nok? Jo, det er tænkeligt, og scenariet er ikke helt ude i hampen. Men mens jeg mener, at der ér værdi i X2 (1,40 hvis man kombinerer sig frem fra bedste markeds-odds på X og 2-tal), så er jeg dog af den opfattelse, at der er endnu mere værdi i en gambling på ren rumænsk sejr.

Odds-udvikling: Nu, jeg er ved oddsene: I skrivende stund (lørdag formiddag) er ingen seriøse Asian Handicap-udbydere ude på markedet med odds. Normalt plejer jeg at være hæderlig skarp i en vurdering, om odds vil stige eller falde, men her må jeg indrømme, at jeg har vanskeligt ved at forudsige, hvordan markedet vil opføre sig.
 
Under normale omstændigheder "burde" odds på Rumænien vel falde lidt, men siden mange... rigtigt mange... små-spillere gør indskud på EM-slutrunden, og de sikkert vil være fristet af indskud på fantastisk spillende Holland, så risikerer vi at se den modsatte tendens. Skal jeg gætte, vil jeg faktisk tippe, at man på selve kamp-dagen vil være i stand til at score sig et højere odds end det nuværende 2,10 på Rumænien-sejr. Af service-hensyn vælger jeg dog at lægge spillet ud allerede nu.

Jeg er med på, at der garanteret er mange, er vil synes, at oddset på Rumænien er aaalt for lavt (for "hold da kæft, hvor har Holland været go'e"), men erfaringen viser, at motivation ofte er altafgørende i denne slags kampe. Efter min mening er der uanset, hvordan man vælger at spille Rumænien (læs: om man er en forsigtig-per og tager uafgjort med eller ej), værdi.

Bedste 1-tals-odds: 3,25 (Stan James, Betfred og 888sport)

Bedste X-odds: 4,20 (Bet365)

Bedste 2-tals-odds: 2,10 (Expekt)

Bedste X2-odds: 1,36 (BetSafe - OBS: kombinerer man X-oddset 4,20 hos Bet365 og 2,10 hos Expekt, opnår man med en 33/67-fordeling det samlede bedre X2-odds 1,40)

Fremtidige tips

Ekspert Virtus Entella- Südtirol
21 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,65Betano
Ekspert Fulham - Nottingham F.
22 dec 21:00
Betvalue
1103%
1,72Bet365
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4130%
5,00Unibet
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 7 kommentarer
Betvalue
5250%
5,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
5152%
8,00Danske Spil
Ekspert Kongens Nytårstale
31 dec 18:00
Betvalue
3120%
2,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00
Betvalue
4126%
6,00LeoVegas
Ekspert Kongens nytårstale nævnes
31 dec 18:00
Betvalue
5145%
4,84LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.