Vundet
Tips & Spilforslag
Heerenveen - Feyenoord: 1
Spiltip af Bønne
den
4 kommentarer
1 visninger
0
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 52-27-21%
- Betvalue
- 2109,2%
- Spilbar ned til odds
- 1,92
- Rigtig/forkert
Betting tip
Bolden ruller igen i Holland efter små 3 ugers pause. Årets første kamp står mellem Heerenveen og Feyenoord.
HEERENVEEN:
På Abe Lenstra stadion driller Heerenveen altid de store hold. Man er meget stærke på eget græs. I denne sæson er det på hjemmebane, blandt andet blevet til 3-3 mod AZ, Man var uheldig med kun at få 2-2 mod PSV, hvor man var foran 2-0 indtil 8 minutter før tid. Og Ajax smadrede man tilbage i 5. runde med hele 5-2.
Heerenveen-træner Sollied har ikke de store problemer til den sene fredagskamp. I hvert fald ikke i forhold til Feyenoord. Sollied må undvære karantæneramte Grindheim og skadede Patrik Ingelsten.
Jeg forventer følgende opstilling fra Heerenveen:
Vandenbussche; Breuer, Dingsdag, Bak-Nielsen, Popov; Vâyrynen, Pranjic, Svec; Berens, Sibon og Elm/Kalou/Henrique.
I mine øjne et stærkt offensivt hjemmehold, hvor kreativitet skal komme fra den meget ?hotte? og eftertragtede profil og topscorer Daniel Pranjic. Jeg tror at Heerenveen giver debut til januarindkøbet, svenske Viktor Elm, som der er store forventninger til.
FEYENOORD:
Feyenoord er i denne sæson helt ved siden af sig selv. (Igen, fristes man til at sige) Man ligger på en skuffende 12. plads, med kun 5 sejre ud af 17 mulige. Det resulterede blandt andet i en fyring tidligere på ugen, af den kontroversielle træner Gertjan Verbeek. Leon Vlemmings er imidlertid udnævnt som ny træner for førsteholdet, indtil en ny er på plads. Men kan han ændre på holdets krise, på blot 2 dage? Næppe....
En kommende Feyenoord-træner, kunne være den hollandske legende, Leo Beenhakker, som har udtalt sig positivt om at overtage det varme sæde i Rotterdam. Han er måske manden, som kan ?redde? Feyenoord, men ham har de altså ikke til rådighed fredag aften, og vi må afvente og se hvem Feyenoord får kløerne i. En ting er sikkert. Feyenoord er en klub i krise. Det kan tildels skyldes de mange skader, som også til denne kamp plager dem meget. Rotterdam-klubben må til kampen undvære hele 10 spillere: Ron Vlaar, Jonathan De Guzman, Jon Dahl Tomasson, Denny Landzaaz, Tim de Cler, Kevin Wattamaleo, Kermit Erasmus, Georginio Wijnaldum, Serginho Greene, Tim Vincken.
Måske ikke navne som er meget iøjenfaldne, men især de 5 førstnævnte, er alle vigtige spillere, som ville være en del af startelleveren hvis de var fit.
Feyenoord opstilling er svær at spå om, men skal jeg gøre forsøget, må dette blive den formodede opstilling:
Van Dijk; Tiendalli, Lucius, Derijck, Van bronckhorst; Fer, Slory, Leerdam, Biseswar; Maakay og Luis Pedro/Mols
Endnu engang vil jeg lige understrege at Feyenoords opstilling er svær at spå om, da de er ramt af mange skader. Og hvem der skal afløse hvem, er svært at spå om. Men alle disse skader giver jo dette tip en stor fordel.
INDBYRDES:
Sidste Feyenoord vandt på Heerenveens hjemmebane var som nævnt tilbage i 1998. Heerenveen har 6 sejre, hvoraf 3 er end med remis.
30/12/2007 SC Heerenveen Feyenoord 1-1
29/04/2007 SC Heerenveen Feyenoord 5-1
07/04/2006 SC Heerenveen Feyenoord 1-1
28/11/2004 SC Heerenveen Feyenoord 2-2
23/08/2003 SC Heerenveen Feyenoord 1-0
07/12/2002 SC Heerenveen Feyenoord 3-1
01/12/2001 SC Heerenveen Feyenoord 1-0
31/01/2001 SC Heerenveen Feyenoord 1-0
05/03/2000 SC Heerenveen Feyenoord 3-0
KONKLUSION:
Jeg mener absolut ikke at 52 % for hjemmesejr er 1 procent for meget.
Et stærrkt Heerenveen-hold som ofte driller favoritterne mod et Feyenoord-hold i krise.
Heerenveen i en stærk offensiv opstilling, mod et skadesramt Rotterdam-hold.
De sidste 9 år, har Feyenoord ikke formodet at vinde på Abe lenstra, og kigger man på deres hold tror jeg absolut heller ikke det bliver fredag den 16. januar at det lykkedes.
Feyenoord har som sagt fyret deres træner for et par dage siden, og forholdsvis urutinerede Leon Vlemmings tror jeg ikke er manden som får holdet på rette spor. Der er uro i truppen.
Jeg har svært ved at se andet en hjemmesejr, i dette årets første opgør, på et fyldt og tætpakket Abe Lenstra stadion.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar