Tabt
Tips & Spilforslag
Heerenveen - Den Bosch: X
Spiltip af Kim Pors
den
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 65-25-10%
- Betvalue
- 4127,5%
- Spilbar ned til odds
- 4,00
- Rigtig/forkert
Betting tip
Vinterpausen er forbi, og nytåret skudt af, men vi mangler lige et "knald " - og det kommer forhåbentlig på Abe Lanstra stadion når Heerenveen tager imod nedryknings-truede Den Bosch.
Der er ingen tvivl om at Heerenveen er storfavoritter i denne kamp, de er teknisk en klasse over Den Bosch, men holdet mangler hårdhed og ikke mindst stabilitet, for at komme med helt frem og spise kirsebær med de store, men potentialet er der.
Heerenveen spiller positiv/offensiv fodbold og vil gerne frem over stepperne med deres 4-3-3 eller 4-2-4 opstilling. Det har resulteret i 30 mål i 17 kampe, tilgengæld er der så åbent den anden vej, med 28 inkasserede mål tilfølge.
- Som man siger i fagsproget: Angrebet vinder kampe, men forsvaret vinder mesterskaber, derfor spiller Heerenveen ikke om guld.
Oprykkerholdet Den Bosch har da virkelig haft en svær sæson, forsvaret er hullet som en si, og da angrebet ikke scorer mål, så skal det jo blive svært.
Coach Henk Wisman er dog fuld af optimisme, og der var moral og fremgang at spore i træningskampen hjemme mod 2.divisionsholdet Fortuna Sittard hvor de vandt 2-0.
Der stod og spillede forsvaret som en enhed, og det er forsvaret og hold/ fight-indstillingen Den Bosch skal overleve på i Æresdivisionen, da spillematerialet ikke er til flot teknisk fodbold.
Fakta...
Hvordan reagerer holdene efter en en god pause? Det er ihvertfald Den Bosch´s store chance for point, og kan de hive fighterviljen frem og holde Heerenveen´s topscorer Huntelaar i snor, så tror jeg på point til underdogsen ;-)
Oddset kan jeg bestemt ikke stå for !!!
Seneste indyrdes i Heerenveen...
2-0, 1-1
Skader/ teamnews...
Heerenveen -
- alle klar for nuværende.
- har 2 nye ubeskrevne amerikanske spillere til prøvetræning, Jeff Parke 22 år og Michael Bradley 17 år fra Metro Stars New Jersey.
Den Bosch -
- Paul Beckman ( midtbane ) skadet.
- har store forhåbninger til talentet Steve Olfers (fra Feyenoord i vinterpausen).
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar