18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tips & Spilforslag

Hearts - Elgin: 1

1,44Bwin

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

OBS! Det foreslåede bet går på, at Hearts vinder 1. halvleg!

Der er langt, endda rigtigt langt, imellem de spilbare lav-oddsere i de skotske rækker. Favorit-odds i pokalkampe er altid lidt suspekte - især når man, som denne expert, rent instinktivt krydser fingre for underhunden.

Men når besværgelserne er overstået, så kan der ikke herske tvivl om, at højlænderne fra Elgin, der til dagligt spiller i 3. division, næppe får nogetsomhelst med hjem fra Tynecastle. Én ting er, at Elgin hele to gange i sæsonen har holdt rent bur frem til pausen, samt at Hearts måske ikke er helt så stærke som de var for nogle sæsoner siden. En anden ting er det, at Elgins resultater i sæsonen har været konsistent elendige - fraregnet den overraskende 3-2 hjemme- og overtidssejr over Ayr i første runde af denne turnering er man gået fra nederlag til nederlag. Det måske allermest sigende er, at Elgin-manager Ross Jack har fortalt sine spillere, at de bare skal tage denne kamp som en oplevelse.

Hearts' sæson har været kortere, men stort set tilfredsstillende. Senest slog man Hamilton Academical med hele 4-0 ude i lørdags. Hearts har nogle skader; til gengæld er Elgins nyligt lånte målmand cup tied. Niveauforskellen bør være tydelig; det er overvældende sandsynligt, at Hearts har sat tingene på plads allerede ved pauseteen.
Chance (1-X-2)
77-16-7%
Betvalue
3110,9%
Spilbar ned til odds
1,30
Rigtig/forkert
Læs Bwin-anmeldelse
Betting tip

Afsnittet om odds vil jeg gå let hen over. Odds på, at Hearts vinder kampen efter de 90 minutter er nede under de 1,10 og som sådan uinteressante. Der er, som der altid bør være med den slags odds, nok en overvejelse i at spille på en, i givet fald, meget overraskende Elgin-sejr til Betfairs odds 40 - som der er værdi i med en ren vurdering på 89-8-3 - men man skal selvfølgelig også gøre sig klart, at sådan et væddemål i langt de fleste tilfælde vil ramme ved siden af.

I stedet orienterer jeg mig imod et marginalt mere risikabelt væddemål, nemlig et sats på, at Hearts fører kampen allerede ved halvleg. Det er ikke utænkeligt, at det står uafgjort, eller sågar at Elgin er foran ved halvleg, men i den udstrækning, at intet er sikkert i betting vil jeg betegne det som overraskende, hvis ikke Hearts har sat sig igennem og markeret forskellen på SPL og 3. division, de to yderpunkter i det smalle skotske seniorsystem, allerede når der bliver fløjtet til pause.

Modsat andetsteds på disse sider omtalte Hamilton Accies, så har galehuset Hearts haft en relativt harmonisk run-in til den ny sæson. Ganske vist er Hearts nok ikke helt så tæt på Old Firm rent styrkemæssigt som man var for en tre-fire sæsoner siden (det er Old Firm heller ikke selv, men det er en anden historie...) men man kan måske gøre sig visse forhåbninger om at gøre det bedre end sidste sæsons syvendeplads.

Forstærkningerne ser i hvert fald fornuftige ud. Man har bibeholdt de fleste stamspillere i truppen; en række marginalspillere er blevet skudt af til anden side eller lånt ud til hold længere nede i rækkerne, og blandt de nye ansigter ligner især angriberen Kevin Kyle (ex-Kilmarnock) en god forstærkning.

Resultaterne har været okay. 1-1 hjemme imod St. Johnstone i sæsonpremieren var nok en lille skuffelse, men alligevel godkendt da Hearts måtte spille det sidste kvarter af kampen med kun 10 mand. I lørdags kom der pænt hul på bylden da man slog Hamilton med hele 4-0 ude.

Det er især positivt for dette væddemål, at Hearts har fået åbnet godt op for målscoringen, for selv om Hamilton efter referaterne at dømme spillede en ringe kamp, så må de dog forventes at være en hel del bedre end stakkels upåagtede Elgin, der fortsat frister en tilværelse tæt på bunden - eller rettere PÅ bunden - af 3. division, en række, som man aldrig er rykket op fra.

Jeg har ofte nok været inde over det Juventus-stribede højlandshold fra Elgin. Men i relation til en udekamp imod et SPL-hold kan vi godt springe de fleste mellemregninger over og slå fast, at Elgin ikke har ret store chancer for at få noget som helst med hjem fra Tynecastle. Det er selvfølgelig pokalbold vi har med at gøre, men kendsgerningerne siger, at Elgins sæson indtil videre har været en fiasko, dog fraregnet en ret overraskende 3-2 hjemmesejr over 2. divisionsholdet Ayr i første runde af ligapokalen.

Elgin burde kunne drage en vis fordel af en hjemmebane, der ligger et godt stykke længere ude end Lars Tyndskids marker, men det har faktisk endnu ikke været tilfældet. Man er gået fra nederlag til nederlag - har således tabt de sidste tre kampe i træk med en margen på to eller flere mål - og den eneste outing indtil videre i sæsonen endte med en 2-6 snitter imod Berwick Rangers forrige lørdag. Sidste lørdag var det lidt bedre, i den forstand at man holdt nullet frem til pausen, men alligevel tabte til sidst med 0-2 til East Stirling, hvilket i øvrigt også sænkede et af mine spilforslag!

Med andre ord er den faktor, der reducerer Elgins chancer fra 'meget små' til 'næsten teoretiske', at der her er tale om en udekamp: udover at Elgin endnu ikke har evnet at kapitalisere på deres distante hjemmebane, så er der tilsvarende tale om en massiv udebaneulempe for højlænderne. Der er små 200 kilometer fra Elgin og ned til Edinburgh, og udover, at Tynecastle godt kan være et lidt heftigt sted at besøge, så er hjemmefordelen gerne en anelse større på en hverdag.

En sidste faktor er, at Elgin-manager Ross Jack tilsyneladende har fortalt sine spillere, at de bare skal tage kampen imod Hearts som en oplevelse. Det er nok i virkeligheden ikke den værste indstilling at have til en på forhånd vurderet næsten umulig opgave, men det fortæller os i høj grad om, hvor favoritværdigheden ligger. Dén favoritværdighed er efter min mening fuldt ud berettiget; i stedet for at spekulere i handicap-sejr og den slags anbefaler jeg det mere 'sikre' spil på, at Hearts er foran allerede ved halvleg.

Indbyrdes opgør
...et hurtigt overstået afsnit. Hearts og Elgin har så vidt jeg kan finde ud af aldrig mødt hinanden før.

Skader og karantæner
Der er ingen karantæner hos de to hold. Hos Hearts vender Eggert Johnson (M - fast i sidste sæson) og Ryan Stevenson (M - indskifter i sidste sæson) tilbage fra karantæne. Elgin får Mark Nicolson (F - fast) tilbage fra karantæne.

Stephen Elliott (A - ny i truppen) og Andrew Driver (M - semifast i sidste sæson) formodes fortsat ude med en skade for hjemmeholdet, og Gary Glen (A - indskifter) og David Obua (F - fast i sidste sæson) forventes endnu ikke klar fra deres respektive skadespauser for hjemmeholdet.

Hos Elgin er Scott Bain (MM - fast, på lån fra Aberdeen) cup tied, hvorfor Steven Dunn får pladsen mellem stængerne. David Niven (F - fast) er ude efter at han brækkede en fod i lørdagens kamp imod East STirling.

Velkomstbonus
Bwin
Omsætningskrav
0x
Min. Odds
0.00
Min. Bonus
100 kr
Anmeldelse
Back up-spil op til 1000 DKK
Omsætningskrav: Bonus fungerer som et refunderingstilbud, hvilket betyder, at hvis du fx placerer et væddemål på 1.000 kroner og taber, så vil du modtage 1.000 kroner som et freebet uden omsætningskrav.
Yderligere vilkår

Dette tilbud gælder kun for nye kunder. Registreringsbonus kampagnen kører fra kl. 0:00 (CET) d. 24.03.2025 til 23:59 (CET) d. 31.12.2026

Regler og vilkår:  Vi henviser til Bwin hjemmeside for samtlige gældende vilkår og betingelser for denne bonus.

Fremtidige tips

Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4125%
5,00Unibet
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 6 kommentarer
Betvalue
5250%
5,00Betano
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.