18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Vundet
Tips & Spilforslag

HC Pardubice - HC Zlin: 1

Spiltip af Jakub Droppa den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance (1-X-2)
65-20-15%
Betvalue
3110,5%
Spilbar ned til odds
1,54
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
3. kamp i den tjekkiske Extraliga Playoff- finale. Mesterholdet Zlin møder angrebsmaskinen Pardubice. Hvis folk i starten af Playoff serien sagde at Pardubice ville pille Zlin fra hinanden i de to første kampe i finalen, så ville jeg grine og sige at de var tossede. Men faktum er altså at Pardubice fører 2:0 i kampe og begge sejre er hentet på udebane og er vundet ret overbevisende. Kampene blev vundet med cifrene 2:4 og 1:4. Magtdemonstration? Det tror jeg nok.

Pardubice:

Holdet har endnu engang vist at angrebshockey fungerer. Man havde problemer med Kladno, men derfra gik det som smurt, man slog Liberec i 5 kampe. Nu står man så her. 2:0 føring og man møder et Zlin hold, som ikke har spillet godt og som slet ikke har lavet mål nok. Den helt store spiller for Pardubice har været Ales Hemský som har lavet 12 point i slutspillet og har virkelig taget en del af den byrde, som hvilede på 1.kædens skuldre. Derfor er holdet blevet bedre, og mere fleksibelt. i 2. kæden spiller Hemský sammen med Petr Prucha, som også har spillet flot og har opnået 11 point i dette slutspil. Typisk ser man, at hvis den ene af de to nævnte spillere har scoret, ja så er det nok den anden som har stået for assisten. Som sagt, så er holdet meget angrebsivrigt. 41 mål har man lavet i de 15 kampe man har spilelt i slutspillet, det siger en del om hvordan strategien er for holdet. 1. og 2. kæden slider på modstanderholdets andre kæder og det er en vigtig faktor, at man har 2 ultra farlige kæder som udgør en kæmpe trussel for Zlin. derfor slider det på de kæder, man ønsker at spille ud mod netop disse to for at stoppe dem. Derfor bliver det hårdere for Zlin hele tiden at skulle koncentrere sig om at forsvare og lukke af bagi. Så kommer resten af sig selv, for man kan simpelthen ikke stoppe alt. De to sidste ting er, at for det første spiller man hjemme på et udsolgt Duhova Arena, hvor der kommer flest tilskuere af alle i den tjekkiske liga og for det andet, så har man en PP kæde med Bulis, Mikeska og Hejduk som altid er meget farlige i enhver overtalssituation. De to sidste ting vil især blive en afgørende faktor, for en 3:0 føring i kampe for Pardubice.

Zlin:

Skuffende slutspil af Zlin. En hård kritik fra min side, men jeg synes at det potentiale holdet viste i grundspillet, er helt væk og man har haft problemer i næsten alle sine kampe i slutspillet med på papiret nemmere hold end dem selv. Man laver fortsat mål, men ikke så mange som i grundspillet og defensiven er ikke god nok for øjeblikket. Det fremgår også af de første 2 kampe man har spillet mod Pardubice. 8 mål har man lukket ind og blot 3 har man scoret, vel at mærke på hjemmebane. Det er ikke godt nok og Murin (Zlins målmand) har ytret sin skuffelse over de ellers så effektive angrebsspillere, at de altså ikke laver nok mål og at man ikke kan vinde en kamp når man kun laver 1 højst 2 mål i en kamp. I kassen har der dog også været udskiftninger, men de har ikke hjulpet og træner Bokros (Zlin) ønsker ikke at fortælle hvilken målmand man sætter på kassen til den 3. kamp. Det viser at der er meget uro på holdet og at man ikke slet ikke føler at man er i den form man var i i starten. Slet ikke endda og det er mange af spillerne bange for. Derfor vil et tidligt Pardubice-mål knække dem fuldstændigt og det kan altså være dødsstødet i kampen om guldet. Man har dog et farligt angreb bestående af spillere som Balastik, Barinka og Cajanek. Men selvom de også har lavet mange mål, så flyder spillet ikke godt nok og man brænder for mange chancer ifølge træneren. I mine øjne vil de blive mødt af et meget hårdtspillende Pardubice forsvar, som i de to første kampe har haft taget på Zlins angreb og det vil fortsætte i lørdagens kamp. Derfor taler meget imod en Zlin sejr og begrundelsen for dette er uden tvivl mangel på effektivitet og en form som slet ikke er på toppen.

Konklusion:

Pardubice topper på det bedste tidspunkt, kæderne spiller bedre end nogensinde og de er utroliug homogene. Man laver mål og lukker af bagi. 2:0 fører man og man tager hjemme imod Zlin, som slet ikke spiller som de burde og udnytter den styrke som de uden tvivl har på holdet. Men i denne kamp kommer det altså ikke, der er alt for meget som taler imod og især det at 1. og 2. kæden hos Pardubice simpelthen rammer kassen og laver målene. Derudover er PP enheden hos Pardubice et stærkt es og derfor vil Zlin blive presset i store dele af kampen, og kan altså ikke forvente at hive en sejr mod et hold som er så meget "on fire".

Skader: Bonk deltager ikke, ellers ingen.

Holdopstillinger fra kamp 2:

HC Zlin: M. Altrichter - M. Hamrlík, Blaťák, Tesařík, R. Hamrlík, Nosek, Zubíček, Vosátko, Galvas - Okál, Čajánek, Veselý - Balaštík, Mokrejš, M. Erat - Barinka, Kristek, Kováčik - Jenáček, M. Čech, Záhorovský

Pardubice: Lašák - Snopek, Čáslava, Novotný, Havíř, M. Rozsíval, Linhart, Mudroch - P. Sýkora, Dopita, Blažek - Hejduk, Divíšek, Bulis - Hemský, Koukal, Průcha - Rolínek, Mikeska, Korhoň

Held og Lykke

Fremtidige tips

Ekspert Sudtirol-Bari
13 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,70Betano
Ekspert Vejle Boldklub - Viborg
13 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,70Bet365
Ekspert Chelsea - Everton
13 dec 16:00
Betvalue
1103%
1,72Betano
Ekspert Parma Calcio 1913 - Lazio
13 dec 18:00
Betvalue
2106%
1,66Bet365
Ekspert Cesena-Mantova
13 dec 19:30
Betvalue
1105%
1,82Betano
Ekspert Brentford - Leeds
14 dec 17:30
Betvalue
2106%
1,83Bet365
Ekspert Genoa - Inter
14 dec 18:00
Betvalue
1103%
1,55Betano
Ekspert Manchester United - Bournemouth
15 dec 21:00
Betvalue
2106%
1,90Betano
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4125%
5,00Unibet
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.