Tips & Spilforslag
Hamburger SV - Viking
Infokamp
Spiltip af Jesper Myntman
den
3 kommentarer
1 visninger
0
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Ingen tvivl om, at HSV med stor sandsynlighed snupper alle tre point, men odds 1,37 er simpelthen for lavt til at risikere spareskillingerne, når der er andre kampe med bedre betvalue at spille på.
HSV spiller godt for tiden, ja det har de vel gjort siden TOTO-cuppen, senest blev det til en yderst fortjent sejr hjemme over Schalke på 1-0. Selv uden G. Demel i forsvaret og van der Vaart på den offensive midtbane, var holdet klart bedre en Schalke på dagen.
Ingen af de to spillere har karantæne i UEFA-cuppen, så jeg forventer begge spillere er med, specielt van der Vaart er sikkert klar til at vise noget af det gode spil han står for. Det betyder, at det godt kan blive ”hot” for det norske forsvar, når HSV angriber. Dog ser det ud til at Mpenza mangler, men personligt mener jeg ikke, at det betyder det store, i stedet spiller B. Laut eller evt. japaneren Naohiro Takahara i front sammen med Barbarez.
Det eneste minus for HSV er, at de faktisk har været bedre på udebane i år end hjemme, så de kan risikere at sætte point til, men mon ikke, de nok skal gå videre til gruppespillet under alle omstændigheder.
Viking stavanger får det svært, men det skal ikke glemmes, at de har imponeret i UEFA-cuppen. De kom med pga. fair-play og i runden inden gruppespillet slog de Austria Wien ud, hvilket var flot af Stavanger. I 1 runde af gruppespillet overraskede de så igen, da de besejrede selveste Monaco 1-0 hjemme i Norge.
Den norske liga er netop slut (Stavanger endte på en 5 plads), hvilket betyder, at UEFA-cup kampene er de sidste kampe under ledelse af den fremragende træner Roy Hodgson (tidligere FCK), da han skal træne det finske landshold fra næste år. Det giver lidt ekstra gejst til spillerne, og de har da også stadig en reel mulighed for at komme videre fra gruppespillet, specielt hvis de kan få et godt resultat i Tyskland samt 3 point hjemme i det kolde Stavanger den 24 nov. mod Slavia Prag.
Holdet har også dansk islæt i form af A. Gaarde som har taget Stavanger med storm og spillet fornuftigt på venstre midtbane, samt A. Borgvardt som kom til i August 2005, men han sidder nok på bænken. Ellers er profilerne ”Viking-Kaptein” Hangeland, som er fast inventar på det norske landshold, når han ikke er skadet (kan anvendes både i forsvaret og på midtbanen) samt gode gamle Østenstad (90’ernes helt på Stavanger stadion) som vendte tilbage i 2004 efter at have spillet i Southamton, Blackburn og Rangers.
Så selvom HSV er favorit, så er Viking Stavanger blevet undervurderet lidt for meget………..
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar