18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Annulleret
Tips & Spilforslag

Gretna - Morton: (AH: -1,0) 2

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance (1-X-2) inklusiv handicap
34-23-43%
Betvalue
1103,4%
Spilbar ned til odds
1,79
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
Skotsk FA-Cup, 4. runde. Returkamp efter 2-2 i første opgør.

Der er ingen grund til at underdrive Gretnas favoritrolle til dette opgør, men bookmakerne har efter min vurdering favoriseret Gretna for meget i deres odds-sætning til denne kamp. Ganske vist spiller Gretna i SPL og Morton i 1. division, og ganske vist befinder Morton sig i en resultat- og spillemæssig krise, i hvert fald i ligaen. Gretna er muligvis på vej ud af deres krise efter en 2-0 sejr i weekenden, men Morton har faktisk historien på deres side. Ydermere er Gretnas 'hjemme'fordel papirstynd, da kampen spilles på Fir Park, der normalt er hjemmebane for Motherwell. I det mindste bør 2-2 i det første opgør pege på en lidt mere lige kamp, end bookmakerne gerne vil gøre den til.

Onsdag middag udbydes disse 1-X-2 odds på kampen:

1-tallet giver 1,50 hos Betfred
X giver 3,80 hos Bet365
...og 2-tallet giver 7,00, også hos Bet365

Der er formodenlig værdi i både X og 2, hvor det rene 1-tal ikke er godt nok betalt. Odds på Gretna er dog på vej op i skrivende stund, sandsynligvis forårsaget af team news - se nedenfor.

Det kan faktisk godt undre mig lidt, at bookmakerne har tildelt Gretna en så klar favoritrolle til denne kamp. Ja, der er en række til forskel imellem de to hold, men det blev jo altså 2-2 i første opgør, som var en kamp, hvor de to hold havde spillet i en halvleg hver.

Så kunne man argumentere for, at hjemmebanefordelen kunne være udslagsgivende, men Gretnas hjemmebane er faktisk slet ikke deres hjemmebane forstået på den måde, at Gretna spiller sine hjemmekampe på Fir Park, der normalt er hjemmebane for SPL-holdet Motherwell. Det er derfor diskutabelt, hvilket hold, der vil have den største tilskueropbakning. I øvrigt er Fir Parks græstæppe efter mine oplysninger pænt opkørt på grund af frost, regn og et intensivt kampprogram, da banen jo er hjemmebane for to hold. Og - alt andet lige - bør de tilfældigheder, som en opkørt bane kan føre med sig give en fordel til det undertippede hold.

Gretna 3-4-15/19-48 [12], der rykkede op fra 1. division sidste år, ligner et hold, der er ubehjælpeligt hægtet af i bunden af SPL. Holdets langstrakte krise begyndte faktisk allerede hen imod slutningen af sidste sæson, hvor et ellers sikkert point-forspring næsten blev sat over styr i kølvandet på et kontroversielt managerskifte.

Rent spillemæssigt har det for så vidt kørt OK for Gretna, men holdet har sjældent formået at lukke de kampe, hvor man har været foran. Det vidner om skrøbelig moral hos sydskotterne. Der er faktisk små tegn på, at det er ved at ændre sig, hvorfor jeg da også har anlagt en ganske forsigtig chancevurdering. Liga-formkurven [sidste resultat først] v-t-t-t-u er lidt bedre end tidligere set; i lørdags blev det til en sjælden sejr med 2-0 hjemme over midterholdet fra Falkirk.

Det kører heller ikke ret godt for Greenock Morton 6-6-10/25-39 [8], der er gået væsentligt ned i kadence efter en ellers udmærket sæsonstart. Holdet rykkede op fra 2. division sidste sæson og har på det seneste været plaget af en del uro på de indre linjer forårsaget af angriberen Chris Millers indgåen af en forhåndskontrakt med St. Johnstone gældende fra juni. Manageren reagerede på det ved omgående at udelukke Miller fra førsteholdet - kun for at ombestemme sig (utvivlsomt under indtryk af juleprogrammets dårlige resultater) og indlemme Miller i truppen igen.

Liga-formkurven [sidste resultat først] t-t-v-t-t er dårligere end Gretnas; i lørdags blev det til et 0-3 hjemmenederlag til Queen of the South i en kamp, der ellers var ret ligelig indtil indskiftede Steven Dobbie lavede et hattrick på 20 minutter. Påfaldende nok er Morton faktisk væsentligt bedre ude, hvor man har hentet 15 points, end de er hjemme, hvor vestskotterne kun har høstet 9 points. Nu er pokal-bold selvfølgelig noget andet end ligabold, men 2-2 hjemme imod Gretna i første møde peger på et i hvert fald lidt mere ligeligt møde, end bookmakerne vil gøre det til.

Skader, karantæner og anden trupinfo der er ingen karantæner hos de to hold. Hos Gretna er Fabian Yantorno (A/M - fast) fraværende efter at han blev skadet i kampen imod Falkirk. Da han er lidt af en nøglespiller er det en klar svækkelse i forhold til 2-2 kampen imod Morton (hvor han også scorede et mål) Endvidere har Gretna netop skilt sig af med Colin McMenamin (A - indskifter) til Dundee FC i 1. division, ligesom Niall Henderson (M - marginal) er blevet solgt til Raith Rovers i 2. division og Fraser McLaren (A - marginal) er blevet udlånt til Montrose i 3. division. Ind er kommet Danny Hall (M) fra Shrewsbury og Kyle Naughton (F) fra Sheffield Utd. Og endelig er der et solidt rygte, der forbinder Allan Jenkins (M - fast) med netop Morton, idet han dog i givet fald vil være cup tied til dagens opgør.

I forhold til deres sidste liga-kamp forstærkes Morton af tilbagekomsten af Kevin Finlayson (M - fast, der scorede et mål imod Gretna) fra karantæne. Chris Templeman (A - reserve) er blevet afhændet til East Fife i 3. division. Der foreligger ingen oplysninger om skader hos Morton.

I indbyrdes opgør er det helt lige 2-1-2. Det bør dog nævnes, at Gretna aldrig har slået Morton i pokal-sammenhæng. Ud af tre pokal-møder er de to endt med sejr til Morton; sidste opgør blev 2-2 som anført.

Fremtidige tips

Ekspert Monza-Carrarese
20 dec 15:00
Betvalue
1104%
1,60Betano
Ekspert Lazio - Cremonese
20 dec 18:00
Betvalue
1103%
1,65Betano
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4130%
5,00Unibet
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 7 kommentarer
Betvalue
5250%
5,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
5152%
8,00Danske Spil
Ekspert Kongens Nytårstale
31 dec 18:00
Betvalue
3120%
2,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00
Betvalue
4126%
6,00LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.