Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2) inklusiv handicap
- 39-32-29%
- Betvalue
- 3117,3%
- Spilbar ned til odds
- 2,34
- Rigtig/forkert
Spil-form: Jeg har valgt at spille Thun på et Asian Handicap +0,25, hvilket betyder, at Thun skal vinde, før det fulde odds 2,25 kommer til udbetaling. Der er nok så vigtigt dog også gevinst, skulle kampen slutte uafgjort (et ikke urealistisk udfald, hvis man kigger på de to klubbers statistik). I så fald bliver gevinsten til ”det halve” odds 1,62.
Bedste 1-tals-odds: 2,00 (Expekt)
Bedste X-odds: 3,40 (Bet365)
Bedste 2-tals-odds: 3,80 (10Bet)
Grasshoppers tilhører traditionelt Top-4 i Schweiz, men ikke i denne sæson, hvor Zürich-klubben danner agterlanterne i Nationalliga A. Kun otte point af 10 kampe og en statistik på 1-5-4 er langt under, hvad Grasshoppers-fansene er vant til, men ikke meget tyder på, at det bliver bedre lige med det første.
Grumt for en klub på jumbo-pladsen er Grasshoppers nemlig løbet ind i en afsindig mængde skader i spillertruppen, og da dette væddemål primært baserer sig på teamnews, så lad mig straks skride til mandskabs-situationen i Grasshoppers.
Trypnyt - Grasshoppers: Situationen i Grasshoppers er kritisk, anderledes kan det ikke beskrives, siden 9, muligvis 10 mand, er ude, men lad os kigge lidt mere specifikt på sagerne:
Midtbanemanden Veroljub Salatic er spærret af karantæne. Forsvareren Boris Smiljanic, midtbane-folkene Davide Calla, Ricardo Cabanas, Izet Hajrovic og Gianluca D’Angelo, samt angriberne Vicenzo Renella, Silas dos Santos og Alessandro Riedle er alle definitivt ude med skader, og slutteligt er også den offensive midtbane-mand Toko Bundebele yderst tvivlsom.
Regner vi Toko Bundebele fra (det virker i skrivende stund, som om han er fifty/fifty; jeg har valgt at indregne ham i Grasshoppers’ sandsynlige startopstilling for ikke at gøre tingene værre), så er det ni spillere ude, hvoriblandt de fem er decidere stamspillere. Tager vi dem én for én nede fra forsvaret, så er den 34-årige rutinerede Boris Smiljanic manden, som normalt binder forsvaret sammen, et stort tab at måtte undvære ham. På midtbanen er det holdets potentielt største stjerne, Davide Calla, som godt nok har været ude hele efteråret, samt landsholds-manden Ricardo Cabanas og karantæne-ramte Veroljub Salatic som må regnes som vigtige spillere for holdet, og i angrebet er det Vicenzo Renella, der ligeledes havde været sikker på en stamplads havde han været klar, det ligesom de førnævnte ikke kun til denne kamp, men i Grasshoppers’ optimal-opstilling.
Grasshoppers mangler således fem mand fra ideal-11’eren, men dermed stopper det ikke, idet flere naturlige remplacenter også er ude. Det er ret sikkert, som skades-situationen er p.t. hos Grasshoppers, at de to midtbanespillere Izet Hajrovic og Gianluca D’Angelo ville være blevet sendt på banen, ligesom angriberen Silas dos Santos formentig også ville være startet inde. Og da fjerde-angriberen Alessandro Riedle også er ude, vil Grasshoppers-træner Ciriaco Sforza formentlig vælge at starte med kun én mand, Innocent Emeghara, på spids.
Værre bliver det hele, hvis ikke Toko Bundebele bliver klar, for faktum er, at situationen i Grasshoppers er så kritisk, at Sforza kun råder over to reserver til bænken, reserve-målmand Steven König samt marginal-angriberen Endogan Adili.
Sforza bliver nødt til at hente folk op fra ungdoms-holdet eller alternativt, som der halgenhumoristisk er blevet joket med i Zürich, placere sig selv på holdkortet.
Idet jeg vælger at gå ud fra, at Toko Bundebele bliver kampklar, kommer Grasshoppers’ startopstilling dikteret af omstændighederne formentlig i en 4-5-1 til at se sådan ud:
Grasshoppers: Ivan Benito; Paulo Menezes, Daniel Pavlovic, Guillermo Valori, Dusan Cvetinovic, Toko, Ermir Lenjani, Amir Abrashi, Steven Lang, Steven Zuber og Innocent Emeghara.
Trupnyt - Thun: Mens mandskabs-situationen hos hjemmeholdet er kritisk, er situationen stik modsat hos gæsterne fra Thun. Teamnews er her nemlig hurtigt opgjort, for bortset fra angrebs-reserven Milaim Rama er samtlige mand spilleklar.
Thuns forventede startopstiling, også en 4-5-1-formation:
Thun: David da Costa; Stipe Matic, Benjamin Lüthi, Timm Klose, Marc Schneider, Roland Battig, Dennis Hediger, Muhamed Demiri, Ezequiel Oscar Scarione, Stefan Glarner og Nick Proschwitz.
Hjemmebane-fordel?: Grasshoppers, der sidste sæson sluttede som treer i Nationalliga A, er som sagt på sidstepladsen i årets tabel, og der er rent statistisk ikke megen trøst for Zürich-mandskabet at hente i, at de er på hjemmebane, idet sæsonens stats for kampene hjemme på Letzigrund viser beskæmmende 0-1-3.
Grasshoppers - få sejre (én hele sæsonen): Efterårets eneste liga-sejr faldt helt tilbage i august med 2-1 hos St. Gallen, men det skal dog siges, at Grasshoppers har spillet tre af sine fire seneste ligakampe uafgjort, så det er ikke således, at de taber hver gang.
Den schweiziske Nationalliga holdt spilfri i den forgangne weekend til fordel for runde i Pokalturneringen, hvor Grasshoppers kunne hente lidt tiltrængt opmuntring i en 12-0-sejr over FC Gumefens/Sorens, men modstanderen kommer fra den fjerdebedste række, svarerende til Danmarksserien, så det er begrænset, hvad det fortæller.
Thun - mængder af uafgjorte: Thun vandt sidste sæson Challenge League og rykkede dermed op i den bedste række, men det er ikke sådan, at Thun er en ”nykommer” i det fine selskab. Thun har tidligere i dette årti f.eks. repræsenteret Schweiz i Champions League-gruppespillet.
I denne sæsons Nationalliga A har Thun lagt fornuftigt fra land med 13 point for 11 kampe, statistikken 2-7-2 og en foreløbig midterplacering. Det er ganske vist ikke matematisk fornuftigt at spille så mange kampe uafgjort, som Thun har gjort, men omvendt kan klubben glæde sig over, at deres hold ikke taber særligt ofte, således er Thun i efteråret på fremme græs f.eks. 1-4-0.
Ligesom Grasshoppers vandt Thun i weekendens pokal-runde relativt ubesværet, idet Thun hos SC Buochs dog lod sig nøje med 3-0, men Buochs spiller til dagligt også en række over Grasshoppers’ modstander i pokal-runden Gumefens/Sorens.
Formen? - ca. ens: Ligesom med Grashoppers må man konstatere, at Thuns form ikke er den bedste. Der går ganske vist længe imellem, holdet taber, men også imellem sejrene. Den seneste af slagsen, 3-0 hjemme over St. Gallen, ligger således lige som Grasshoppers’ seneste liga-sejr tilbage i august måned.
Form-mæssigt er det næppe helt skævt at vurdere disse to hold ca. lige.
Sammenfatning & Konklusion: Men så er der det med teamnews-situationen. Grasshoppers har 9, måske 10 mand ude, og jeg tør godt bide spids på, at i hvert fald 8 af dem var startet inde mod Thun, havde de været spilleklar. Det kan simpelthen ikke undgå andet end at være en kæmpe-svækkelse.
Modsat er Thun som nævnt i stand til at stille i stærkeste.
Når man så dertil lægger, at – rent statistisk – så har hjemmefordelen tilsyneladende ikke den store betydning i dette opgør, så fremstår et spil, hvor jeg ikke kan få øje på, at Grasshoppers nødvendigvis skal være så stor favorit, som odds-markedet siger. Okay, Grasshoppers har på papiret et stærkere mandskab end Thun, næppe den store tvivl om det, men hvad nytter det, når folkene ikke kan spille, kan man spørge.
Spil: Kigger vi så over på odds-markedet, mere specifikt Asian Handicap-linierne, så viser der sig interessante ting. Grasshoppers er nemlig gjort til næsten ”en halv bold”s favorit, man kan således få meget tæt på to gange pengene (1,96 hos 188bet) på Thun +0,5, hvilket omstændighederne taget i betragtning ser lettere sindssygt ud i mine øjne. Dét spil er næsten indlysende fremragende, især fordi det med de to klubbers statistik med mange uafgjorte kampe er oplagt at tage højde for en point-deling. Jeg synes dog, at tingene hælder så meget Thuns vej, at jeg har valgt at stramme linien en smule ved at tage Thun på et handicap +0,25 for at score mig det højere odds 2,25.
For egen rulle har jeg smidt fire af fem mulige units afsted efter dette væddemål. Jeg har ikke fantasi til at forestille mig andet, end at odds på Thun vil falde henover weekenden.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar