18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tips & Spilforslag

Giovanni Lapentti - Joao Souza: 2

1,53William Hill
Spiltip af Jonas Mikkelsen den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

1. runde - Grus - Calí Challenger

Giovanni Lapentti har ikke været prangende i denne sæson. Han har spillet meget få kampe på grus og har tabt de seneste 7 af 8 på det underlag. Senest blev det til to nederlag i Davis Cup'en og med en placering som nr. 281 på ranglisten, så kan han godt se frem imod at skulle spille nogle future-turneringer, for at finde formen og samle nogle point. Hans andenserv er virkelig en svaghed, men hvis han kan hæve sit niveau og sit grundspil, så har han da en chance.

Joao Souza kommer med en dugfrisk titel fra Bogotá, hvilket blot er endnu et af hans flotte resultater i 2010 på grus. Han har været godt spillende i Columbia i år, med to titler i Bogotá og det må siges at være en god indikator forinden denne turnering i Cali. Han er placeret som nr. 138 på ranglisten, men på gruset har han bestemt potientale til mere og med en solid spillestil, hvor han mix'er sin offensiv godt op, så tror jeg også at han skal være blandt favoritterne i denne turnering.

Souza bør dominere denne kamp. Spørgsmålet hos bookmakerne vil være hvorvidt han kan klare at spille endnu en turnering, men hans unge alder taget i betragtning og hans fysiske form, så bør han bestemt kunne følge op på sin success. Fin value!
Chance (1-2)
30-70%
Betvalue
2107,1%
Spilbar ned til odds
1,43
Rigtig/forkert
Læs William Hill-anmeldelse
Betting tip

Odds for 12:
1 - 2,30 (WilliamHill)
2 - 1,53 (WilliamHill)

OBS: Flere bookmakere vil komme med odds i løbet af i dag, og i morgen.

Giovanni Lapentti har bestemt ikke gjort det prangende i den her sæson. Han har spillet forholdsvis få kampe og stort set alle dem, at han har vundet, har været i kvalifikationer og challenger-turneringer. Normalt er han en spiller, der har hang til at spille på gruset, men i denne sæson er det nedprioriteret til fordel for hardcourten og et stort fokus igennem græs-sæsonen. De manglende resultater og den seneste tids rigtigt dårlige form har givet ham en placering som nr. 281 på ranglisten, hvilket glimrende afspejler hans niveau på det seneste. Faktisk så har han tabt de 7 af sine 8 seneste kampe på gruset, og senest blev det til to nederlag i Davis Cup'en til Adrian Ungur og Victor Crivoi. Han skal virkelig til at finde formen, ellers vil han være tvunget til at spille future-tour fra starten af næste sæson. Det er mig uforståeligt, at han har satset på hardcourt i denne sæson og det bliver nok ikke uden problemer at han spiller sin blot tredje kamp på det sydamerikanske grus i denne sæson.

Lapentti spiller ellers meget tæt på hvad man kan kalde standard. Hans førsteserv er ganske udmærket, men han har virkelig haft problemer på sin andenserv, hvor han har tabt flere bolde end han har vundet. Han bevæger sig godt rundt på banen, men når han laver mange fejl, som han har gjort i lang tid, så har han ikke meget at komme med.

Joao Souza spillede turnering i Bogotá i sidste uge. Der var ikke mange, der havde regnet med at han ville løbe afsted med titlen, samt en god sum rangliste-point, fra starten af turneringen - men det gjorde han nu engang. Han spillede i perioder ganske glimrende tennis og især finalen var en ren fryd at følge. Hvis man skal summere hele hans sæson op, så har den været rigtig spændende. Han startede ud som lyn og torden med en semifinale-plads ved årets Santiago-ATP og herudover har han faktisk vundet to challenger turneringer i Bogotá. Denne turnering bliver ligeledes spillet i Columbia, hvilket er en rigtig god indikator. Det som bookmakerne garanteret stiller spørgsmål til er, hvorvidt han er frisk til at klare endnu en turnering, men for undertegnede at se så skulle det ikke være noget problem, da både motivationen er høj og den fysiske form ser god ud. Han har fået sig en placering som nr. 138 på ranglisten, hvilken er en placering som han nemt kan gå ind og forbedre med det spil han har vist på gruset. Han har spillet glimrende og bliver spændende at følge resten af sæsonen.

Souza spiller med fin power i sit spil og rigtig tungt topspin fra forhånden. Han har en udmærket serv og et godt grundspil, som han beviste flere gange i sidste uge. Forhånden med topspin ned af linjen, eller den meget flade forhånd på kryds er to af hans klart stærkeste våben, men også når han kommer frem til nettet er han farlig.

Fremtidige tips

Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4125%
5,00Unibet
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 6 kommentarer
Betvalue
5250%
5,00Betano
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.