Gilles Simon - Chris Guccione: 1 (0-2)
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2) inklusiv handicap
- 47-28-25%
- Betvalue
- 2105,8%
- Spilbar ned til odds
- 2,13
- Rigtig/forkert
Det faktum at han er så meget bedre udviklet individuelt end Guccione, betyder en stor del for match-uppen hvor Simon i sættenes afgørende situationer må siges at have en kæmpefordel. Han har bevist at han er kommet for at blive, og med den stensikre tre-sætssejr i første runde er der god grund til at tro han kan fortsætte takterne, uden at spille unødig energi på banen mod en spiller uden for top 100, der godt nok er på hjemmebane, men som en topspiller ikke bør blive hæmmet af at spille mod.
Statistik: I år: 1-1, på hard court: 1-1. Ranglisteplacering: 8 Fødselsår: 1984 Højde/vægt: 180/69 – Højrehåndet.
Turneringspræstationer i år (runde slået ud) 1. runde.
Chris Guccione der nu er det lokale håb efter Hewitt's exit, har nu for første gang siden 2004 muligheden for at komme i tredje runde, ved sin hjemmebaneturnering. Det fik han ved at slå franske Devilder i tre sæt, men får en hel del mere at se til i dette opgør, med en anden franskmand.
Han præsterede blot en førsteserveprocent på 61, og hvis der er noget en lille spiller som specielt Simon er dygtig til, så er det at udnytte andenserverne til at få kontrollen med pointene, og det greb plejer han ikke at miste. Australieren vil helt sikkert kæmpe det bedste han har lært, og kan med en forbedret serv godt stjæle sæt, eller minimum fremtvinge tie-breaks, men jeg vurderer Simon's større kvaliteter til at have en afgørende indflydelse på de vigtige bolde.
Statistik: I år: 2-2, på hard court: 2-2. Ranglisteplacering: 132 Fødselsår: 1985 Højde/vægt: 200/91 – Venstehåndet.
Turneringspræstationer i år (runde slået ud): 1. runde – 2. runde.
Indbyrdes opgør: 0-0.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar