Getafe - Barcelona: 1
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 20-29-51%
- Betvalue
- 5132%
- Spilbar ned til odds
- 5,00
- Rigtig/forkert
Det er intet mindre end sæsonens hidtil bedste spil, når formstærke Getafe tager imod giganterne fra FC Barcelona. Laudrup & co. er endelig begyndt at opnå de resultater, som matcher et indtil videre godt spillende mandskab. På hjemmebanen Coliseum Alfonso Perez har spillet været stærkt (2-2-1), man har vundet de to seneste kampe og Getafe har generelt kunne sætte sig tungt og kontrollerende på hjemmekampene. Udebanekampene har derimod netop været Barcas store kompleks denne sæson. Ud af 5 udekampe i den spanske liga er det blevet til 1 sejr, 3 uafgjorte og et enkelt nederlag. Omvendt har Barca på hjemmebane vundet 6 ud af 6 mulige kampe. Overordnet er katalanernes klasse indiskutabel, men udebanespillet har på ingen måde været imponerende. Det taler heller ikke mindre i Getafes favør, at Barca spillede CL onsdag, og at de mange landsholdsspillere efterhånden har spillet både weekend og midtuge i ugevis – to dages restitution er i denne sammenhæng ikke alverdens! Spillemæssigt forventer jeg Getafe vil kunne byde Barca trods, og seneste kamp mellem de to parter vandt Getafe endda hele 4-0 i Copa del Rey! Getafe-sejr er utvivlsomt et langskud, men klasseforskellen er ikke større end at odds 6,6 er en ren gave..
Odds
1 - 6,6 (Canbet)
X - 3,75 (Bet365)
2 - 1,65 (Betsafe)
Getafe – nr. 15 – (3-2-6)
Det må være en forløsning for Laudrup & Faxe endelig at realisere de resultater, som man har fortjent spillemæssigt. Den positive stime er dog ikke kommet i hus uden at Laudrup har måttet gøre nogle markante indrømmelser. Det er nemlig tydeligt, at Laudrup er begyndt at spille meget mere kynisk i de bagerste rækker, og i højere grad fokuserer på at få ”bolden ud af kommunen” i pressede situationer. Forsvarsspillerne spiller sig ikke længere ud af problemerne, og det er begyndt at give pote – endda med to clean sheets i streg!
Angrebsspillet er stadig upåklageligt. Spillet er direkte og hurtigt, og der trækkes primært på højrekanten Pablo Hernandez, som er én af denne sæsons helt store kreative overraskelser. Lynhurtig dribler, som utvivlsomt har talentet til at nå meget langt. Herudover er midtbanegeneralen Casquerro om nogen hjertet på dette hold, og er en af de mest undervurderede og komplette spillere i
Getafe har været en oplevelse på hjemmebane i år til trods for de svigtende resultater i starten af sæsonen. Specielt hjemmekampen mod Real Madrid (0-1) var imponerende, og gæsterne var nærmest spillet ned under Estadio Coliseums græstæppe. Getafe har med andre ord formatet til selv mod de allerstørste hold at styre kampene. Holdet har siden fulgt op med to 2-0 sejre på hjemmebane, hvor hovedsageligt sidste hjemmekamp også bød på et sprudlende Getafe-mandskab. I øvrigt kan det nævnes, at Getafe sidste år slog Getafe med Schuster ved roret Valencia, Real Madrid og Barca (Copa del Rey) hjemme.
I forhold til den nuværende positive stime bør det også nævnes, at den nigerianske angriber Uche for alvor er begyndt at vise tænder. Således fik han endelig gang i målscoringen i 2-0 sejren over Bilbao, og senest tilkæmpede han sig det vigtige og afgørende straffespark mod Osasuna på udebane. Spillestil og udseende minder meget om FC Midtjyllands Baba Collins, og forsvarerne kæmper gevaldigt med den uhyre hurtige og fysisk stærke angriber. Således har han trukket 2 røde og 10 gule kort i sæsonen i år. Han er utvivlsomt værd at holde øje med, og hvis den gode formen fortsætter bør han være god for minimum 10 mål i denne sæson!
Getafe er heldige oversiddere i Uefa Cup’en denne runde, og vil være fuldt udhvilet til denne store kamp.
Trupnyt:
Skader: Celestini (midtbane – fast/rotation) og Belenguer (forsvar – fast)
Truppen: 1. Ustari; 13. Pato, 3. Cata Díaz; 5. Mario; 12. Licht; 21. D. Cortés; 23. Tena; 10. De la Red; 11. Sousa; 15. Nacho; 16. Albín; 20. Pallardó; 22. J. Casquero; 24. Pablo Hernández;
Pato; Cortes, Mario, ”Cata” Diaz, Licht, Pablo Hernandez, De Efter man endnu engang satte point til på udebane i midtugen mod Valladolid, så er i den seneste uge kommet væsentlig mere ro på tingene efter to sejre mod henh. Betis og Rangers. Begge hjemmekampe har budt på et godt spillende Barca, hvor specielt Ronaldinho har vist opadgående form. Jeg vil endda gå så langt at sige, at der er glimt af den tidligere hurtighed igen. Messi holder stadig meget højt niveau, men til forskel fra Ronaldinho synes han at være gået en smule ned i kadence sammenlignet med hans uhørt flotte oktobermåned. Der er dog ingen fingre at sætte på de seneste par kampe, og hjemmekampene har generelt været imponerende – og hvem skal de dog egentlig tabe point til på Camp Nou? Samme spørgsmål er dog langt nemmere at besvare, når Camp Nou skiftes ud med de ofte mindre fashionable rammer på udebane. Nederlaget mod Villarreal bør ikke være det bekymrende – alle gode hold i Spanien smider nogle kampe på udebane igennem en lang sæson, og specielt mod de andre tophold! Derimod er det foruroligende, at Barca har haft det så svært mod forholdsvis nemme modstandere såsom Osasuna, Valladolid og Racing Santander. Ikke bare er det kun lykkedes Rijkaard & co. at hente uafgjort i disse kampe, men man har samtidigt også efterladt et dårligt indtryk. Boldbesiddelsen har stadig været i Barcas favør, men det er beskæmmende hvor få chancer det er lykkedes at producere i disse kampe, og hånden på hjertet så fortjente Barca ikke sejre mod Valladolid og Santander, og kampene kunne ligeså godt kunne være endt med nederlag. Man skal naturligvis stadig huske på, at Barca udklasserede Levante i en enkelt udekamp, men Levante var dels håbløse i denne kamp, samt Barca i opadgående form.
Kan Barcas udebanespil forventes forbedret i denne kamp? Måske.. Ronaldinho vil ganske givet forbedre sin allerede bedrende form, men der er normalt langt mellem snaps’ne for hans vedkommende på udebane. Han lader sig ofte alt for nemt kyse i fremmede omgivelser, når modstanderne går hårdt til ham. Og så står man ofte med alt ansvaret på Messi – en opgave som han ofte kan løfte, men selvsagt langtfra er lykkedes med hver gang på udebane. I forhold til en spiller som Henry er det utvivlsomt vigtig for franskmanden, at der er begyndt at komme på mål kontoen. Men sammenspillet med de to andre stjerne lader stadig en del savne, og jeg synes absolut ikke Henry rigtig har tilpasset sig endnu. Henry er klasse, men stadig et niveau under hans "storhedstid"
Skader: Eto’o, Edmilson, Marquez og Deco
Forventet startopstilling:
25. Granero; 14. Manu; 17. Kepa; 18. Uche.
Anføren Belenguer er alligevel ikke blevet klar, og er nu ude for 3. kamp i streg. Getafe har dog en super-sub i Mario, som har gjort det fremragende i de seneste to kampe, så jeg vil faktisk ikke estimere det til at have de store konsekvenser!
Forventet startopstilling:
Barcelona
Rijkaard har ikke benyttet sig af meget rotation i år, og på mange måder er det en prisværdig taktik. Prisen kan dog blive høj i det lange løb, da belastningen for landsholdsspillerne er enorm. I første kamp, efter seneste landsholdsrunde, hvor Barca tabte til Villarreal, klagede Abidal over truppens træthed og udmattelse. Siden da har holdet spillet hver 3.-4. dag, og til Getafe-kampen har holdet kun 2 dages restitution. Ikke bare er det at drive rovdrift på fodboldsspillerne af fodboldforbundene, men samtidig betyder det også at spillerne ikke konstant kan præstere på det allerhøjeste!
Trupnyt:
Truppen:
Valdés, Jorquera, Zambrotta, Puyol, Thuram, Milito, Oleguer, Abidal, Sylvinho, Touré Yaya, Xavi, Iniesta, Gudjohnsen, Giovani, Bojan, Ronaldinho, Henry og Messi.
Iniesta døjer med knæproblemer efter kampen mod Rangers, men er alligevel blevet udtaget. Der spekuleres dog en del i om Rijkaard vil sparre ham i kampen, og lader ham bænke. Mindre vigtige Marquez kæmper med overbelastning og er ikke udtaget, hvorimod Zambrotta igen er med efter skadesforløb! Ellers ingen nye fraværende spillere!
Valdes; Zambrotta, Puyol, Milito, Abidal; Toure, Xavi, Iniesta?;Messi, Henry og Ronaldinho.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar