Tabt
Tips & Spilforslag
Genoa - Milan: 2
Spiltip af Lars Hellegaard
den
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 15-30-55%
- Betvalue
- 2106,2%
- Spilbar ned til odds
- 1,82
- Rigtig/forkert
Betting tip
Hjemme: 8-4-7 (23-22) (sidste sæson)
Grifferne fra Christopher Colombus' fødeby gjorde en god figur i Serie A sidste år, men man var meget afhængige af angriberen Boriello, og nu spiller han altså i Milan…….til gengæld har man hentet "Fysten" alias Milito tilbage fra Zaragoza, og det er populært blandt fansene. Sidst han spillede i klubben, var den sæson man rykkede op fra Serie B, men blev tvangsnedrykket da der blev afsløret nogle fixede kampe. Han var et hit på banen, lavede mange mål og var populær på lægterne…….og det er han også nu, ikke mindst fordi han afviste et tilbud fra Tottenham, for at komme til Genoa. Han får givetvis "debut" mod Milan, men skal trods alt spilles ind på holdet igen.
Ud over Milito, har man også hentet Edgar Davids, men hvor stor indflydelse han kan få på holdet, tør jeg ikke gisne om. Under alle omstændigheder, tror jeg at han får svært ved at slå nyindkøbet fra Parma, Gasbarroni af holdet.
Dette er en kamp som Genoas fans ubetinget vil vinde, faktisk er den vigtigere end kampene mod Sampdoria, da der i denne kamp er en hel del had involveret…..noget der strækker sig tilbage til 90'erne, da en Genoa fan blev knivdræbt i Milano. Af samme grund lukkes der ikke Milan fans ind i Genova. Jeg tvivler dog på at de får noget ud af denne kamp, da jeg mener at gæsterne alt andet lige er stærkere, og samtidig spillede fornuftigt mod Bologna.
Den tilsvarende kamp sidste år vandt Milan med 3-0, og selv om jeg ikke tror at de vinder lige så stort i år, tror jeg dog på en sejr til dem. Hjemmeholdet er et ret ordinært mandskab, og set over 90 minutter, kan jeg ikke se hvordan de skal kunne holde Milans offensiv stangen.
Hjemmeholdet vælger givetvis følgende startformation, da alle man er klar til kamp: Rubinho-Potenza, Ferrari, Criscito-M.Rossi, Milanetto, Juric, Modesto-Gasbarroni, Milito, Palladino
Milan
Ude: 10-3-6 (35-20) (sidste sæson)
For Berlusconi og Milans fans er der kun én ting der tæller i denne sæson: mesterskabet. Vel er man med i UEFA Cup'en, men den regner man ikke for noget i Italien, og da man ikke er med i det fine CL selskab, er der "kun" Lo Scudetto tilbage. Sæsonpremieren vil man nok hurtigt lægge bag sig, og forsøge at hente tre points her……ellere rette: man SKAL hente tre points her!!! Taber Milan alt for mange kamp i starten af sæsonen, eller kommer man blot for langt bag Inter, Juventus og Roma, ja så kan Ancelotti hurtigt stå med en fyreseddel i hånden.
Ser man på Milans hold, så bør de også kunne spille med om guldet, især når man ikke har CL at spekulere på. Det svage punkt er forsvaret, men midtbanen og angrebet er så stærkt, at det kan i sig selv være nok. Jeg mener dog at der skal hentes en defensiv forstærkning til januar.
Milans forsvar er ikke skræmmende, og jeg mener at man har forsømt nogle indkøb på de pladser. Midtbanen er forstærket med købet af Flamini, og angrebet er endog særdeles forstærket. Men det svage punkt er forsvaret, og uheldigvis for Milan er Nesta ude til denne kamp. Det samme er Gattuso på midten, men han kan dog erstattes. Angriberen Boriello bliver ikke klar, men det mener jeg ikke er nogen decideret svækkelse, da man har så mange andre muligheder.
Spiller for spiller er holdet bedre end Genoa's, og Ancelotti kan bl.a. vælge følgende startformation: Abbiati-Zambrotta, Bonera, Maldini, Jankulovski-Flamini, Pirlo, Ambrosini-Kaka, Ronaldinho-Inzaghi
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar